Kdo je to?
Kdo je Markéta Fialková? Životopis Markéta Fialková, osobnosti, slavná žena z kategorie politici

Markéta Fialková

Kdo je Markéta Fialková? Životopis, zajímavosti, informace, biografie, politici

Markéta Fialková, rozená Němcová, byla česká diplomatka, která působila jako česká velvyslankyně v Polsku a Albánii. Byla také osobní tajemnicí prezidenta Václava Havla. Narodila se 27. března 1956 v Praze jako jedno ze sedmi dětí manželů Němcových. Její otec Jiří byl klinický psycholog, filozof a publicista. Patřil také k zakladatelům Charty 77 a Výboru na obranu nespravedlivě stíhaných. V roce 1983 emigroval do Vídně. Matka Dana byla psycholožka a kritička.
Stejně jako její rodiče také Markéta Fialková podepsala v roce 1977 Chartu 77 a nemohla pokračovat ve studiích na právnické fakultě. Až do pádu komunistického režimu tak pracovala jako zahradnice v pražské Botanické zahradě, prodavačka v antikvariátu a sanitářka. Jako pozorovatelka se účastnila politických procesů a následně o jejich průběhu předávala informace Výboru na obranu nespravedlivě stíhaných. Na počátku osmdesátých let vznikla v Polsku opoziční skupina Solidarita, se kterou ihned navázala spolupráci a účastnila se jejích aktivit zaměřených proti útlaku tehdejšího komunistického režimu. Tyto její aktivity samozřejmě nemohly uniknout pozornosti tehdejší Státní bezpečnosti. Byla několikrát krátkodobě zatčena a vyslýchána. Nenechala se však zlomit a ve svém úsilí vytrvala až do pádu totalitního režimu.
Po roce 1989 nastoupila na Ministerstvo zahraničních věcí a v květnu roku 1990 se stala velvyslankyní České a Slovenské Federativní Republiky v Polsku. Po rozdělení obou státu zde zastupovala až do března 1994 Českou republiku. Tehdejší polský prezident Lech Wałęsa Markétě Fialkové za její příkladnou práci v oblasti česko-polských vztahů udělil vyznamenání Komandérského kříže. V únoru 1995 na čas opustila Ministerstvo zahraničních věcí, aby se na dva roky stala osobní tajemnicí prezidenta Václava Havla. V roce 1997 se vrátila zpět na Ministerstvo zahraničních věcí, kde po dobu deseti let pracovala pro analytický odbor. V roce 2007 byla jmenována velvyslankyní České republiky v Albánii. Zde také náhle 23. srpna 2011 ve věku 55 let zemřela.Kdo je Markéta Fialková? Životopis Markéta Fialková, osobnosti, slavná žena z kategorie politici

Základní informace o osobě Markéta Fialková

Národnost: česká
Datum narození: 27. března 1956
Místo narození: Praha

Líbí se stručný životopis s osobou Markéta Fialková? Pak se podělte s vašimi známými a kamarády na sociálních sítích Twitter, Redditu nebo Facebook.

 Sdílet na Facebooku   Sdílet na Pinterestu     Sdílet na Twitteru      Sdílet na Redditu      

Vzpomenete si na definici slova Portál? Víte, co je to BRKI? Vzpomněli byste si co znamená slovo Logická indukce? Rozumíte pojmu Covid-19?

Klíčová slova: kde se narodila Markéta Fialková?, kdy se narodila Markéta Fialková?, národnost, wikipedie, Markéta Fialková, politici, životopis, wiki, Markéta Fialková, zajímavosti, vysvětlení, narození, popis, lexikon, život, osobnost

Pojem Markéta Fialková je v kategorii Politici, ilustrační obrázek

Hledejte pojem Markéta Fialková v následujících vyhledávačích

Zkusit najít pojem Markéta Fialková na Google.cz

Hledejte bez špehování slovo Markéta Fialková ve vyhledávači DuckDuckGo

Zkusit najít výraz Markéta Fialková ve Wikipedii

Najít pojem Markéta Fialková v ekologickém vyhledávači Ecosia.org

Zkusit najít frázi Markéta Fialková ve fulltextu Seznam.cz

Dál můžete zkusit hledat slovo Markéta Fialková například v obrázcích, videích a zvucích z projektu Wikimedia Commons, v nabídce zboží na Heureka.cz, ve fulltextu Yahoo.com, v Google obrázcích nebo v projektu slovnik.cz.

Víte co znamenají tato slova, hesla, osobnosti, odborné termíny a pojmy?

Stručná biografie, resp. životopis osoby Markéta Fialková

Nyní již víte Kdo je to Markéta Fialková? Kdy se narodila Markéta Fialková? Kde se narodila Markéta Fialková? Markéta Fialková se nachází v sekci Politici

Uvedený text byl přidán redaktory Superia.cz. Neručíme za eventuální chyby v textech. Informace v textu mohou být zastaralé. Stránky jsou aktualizovány nepravidelně dle možností. Zkuste hledat informace osobnost, osobu, člověka Markéta Fialková např. v internetové encyklopedii Wikipedia, kde naleznete komplexní text, resp. životopis. Jména některých osobností se shodují s jinými žijícími i nežijícími a to napříč obory. Hledejte proto osobnost Markéta Fialková i v jiné kategorii než je politici.