Kdo je to?
Kdo byl Francis Bacon? Životopis Francis Bacon, slavní lidé, osobnosti z filozofie

Kdo je to Francis Bacon?

Kdo to byl Francis Bacon? Stručný životopis

Francis Bacon byl filosof, vědec a politik. Pocházel ze šlechtické rodiny a díky vysoké inteligenci se připravoval na studium v Cambridge. Studium mu však bylo znemožněno za to, že se urážlivě vyjadřoval o Aristotelovi a scholastice. Nakonec zvolil politickou dráhu a několik desítek let působil v britském parlamentu. Tam získal významné postavení a pověst skvělého rétora. Vypracoval se až na poradce královny Alžběty I. a získal vliv na státní politiku. Díky tomu se provedla řada reforem, neboť Bacon od studijních let považoval za nutné systém v mnoha ohledech vylepšit. Dostal se až do funkce kancléře, ale kvůli korupci musel v úřadu skončit. Poté kompletně opustil politiku a začal se věnovat pouze vědě a filosofii.
Nejdůležitějším dílem je spis Nové organon, ve kterém Bacon obhajuje induktivní metodu. Ta postupuje od jednotlivých a konkrétních dat k obecným závěrům. Dále je kladen důraz na empirické pozorování a ověřování pomocí experimentů. Cílem bylo vytvořit cestu, která by umožnila pokrok vědy a překonala dosavadní scholastickou metodu založenou hlavně na metafyzice. V utopickém spisu Nová Atlantida představil své pojetí dokonalé společnosti. Pro tyto účely vymyslel fiktivní ostrov Bensalem, na kterém funguje vyspělá civilizace. Ta svůj rozkvět zajišťuje díky důrazu na vědu a rozvoj poznání. Dílo vyjadřuje Baconovu víru, že rozvoj vědy může výrazně zlepšit lidskou společnost a lidský život. Je považován za zakladatele empirismu a moderní experimentální vědy.Kdo byl Francis Bacon? Životopis Francis Bacon, slavní lidé, osobnosti z filozofie

Hlavní data o osobě Francis Bacon

Národnost: britská
Datum narození: 22. ledna 1561
Místo narození: Londýn, Anglie
Datum úmrtí: 9. dubna 1626

Sdílejte tuto stránku s osobností Francis Bacon s partnery, kolegy a kamarády na specializovaných společenských sítích Twitter, Redditu nebo Facebook.

 Sdílet na Facebooku   Sdílet na Pinterestu      Sdílet na Redditu       Sdílet na Twitteru  

Vzpomněli byste si na význam slova Biftek? Znáte pojem Cushingův syndrom? Víte co je Ionizace? Vzpomenete si na definici slova Dvanácterník?

Klíčová slova: Francis Bacon, popis, synonymum, co znamená, přesný význam, formulace, definice, pojem, informace, význam pojmu, význam, filozofie, termín, heslo, odborný výraz, slovo

Pojem Francis Bacon je v kategorii Filozofie, ilustrační obrázek

Jiné informační zdroje o pojmu Francis Bacon

Hledat heslo Francis Bacon ve vyhledávači Qwant

Vyhledat pojem Francis Bacon ve fulltextu Seznam.cz

Najít výraz Francis Bacon ve vyhledávači Yandex

Najít termín Francis Bacon na Google.cz

Dál můžete zkusit hledat slovo Francis Bacon například ve vyhledávači chránícího soukromí - DuckDuckGo, v ABC slovníku cizích slov a synonym, v obrázcích, videích a zvucích z projektu Wikimedia Commons, v Seznam.cz slovníku cizích slov nebo v projektu slovnik.cz.

Zkuste také následující odborné pojmy, osobnosti, termíny a hesla

Životopis, kdo je Francis Bacon? Stručná biografie

Text na tomto webu vám dal odpověď na otázku: Kdo je to Francis Bacon? Kdo to byl Francis Bacon? Kdy se narodil Francis Bacon? Kde se narodil Francis Bacon? Kdy zemřel Francis Bacon? Francis Bacon je v sekci filozofie. Sepsáno redaktory Superia.cz Neručíme za pravdivost uvedených informací. Nemáme možnost soustavné aktualizace všech textů. Zkuste též hledat osobnost, osobu, člověka Francis Bacon kupříkladu v populární Wikipedii, kde naleznete delší popis, resp. životopis. Jména některých osobností se shodují s jinými žijícími i nežijícími a to napříč obory. Hledejte proto osobnost Francis Bacon i v jiné kategorii než je filozofie.