Kdo je to?
Kdo byla Svatá Dobroslava? Životopis Svatá Dobroslava, osobnosti, slavná žena z kategorie křesťanství

Kdo byla Svatá Dobroslava?

Kdo byla Svatá Dobroslava? Životopis, informace, biografie, křesťanství

Svatá Dobroslava, též známá jako Svatá Orosie (řecký název) byla česká mučednice a patronka španělského města Jaca. Pravděpodobně se narodila velkomoravskému knížeti Mojslavovi, který však v dobách jejího dětství zemřel při bitvě s Franky. Dobroslava se tedy stala sirotkem. Pod svá křídla si ji vzal kníže Bořivoj I. se svou ženou Ludmilou a vychovávali ji na Levém Hradci (dnešní Roztoky u Prahy). Díky pokrevní příbuznosti se z Dobroslavy stala moravská princezna a v jedenácti letech byla pokřtěná a přijala jméno Orosie (877). V Českých zemích žilo stále hodně pohanů a kvůli bezpečí se Bořivoj, Ludmila a Dobroslava přesunuli na Velkou Moravu za králem Svatoplukem na Velehrad.
Roku 879 byl Bořivoj povolán do Říma, kam se dopravil v roce 880.
V té době zde pobýval i navarrský král Fortún Jimenéz. Papež Jan VIII. poprosil Metoděje, aby našel pro krále manželku. Metoděj doporučil právě Dobroslavu. Ta se poté s družinou vypravila z Moravy do Španělska za svým budoucím manželem. O jejím příjezdu se dozvěděl maurský velitel Aben Lupo, který družinu se svými muži přepadl. Povraždili všechny až na Dobroslavu, které Aben Lupo nabídl život za to, že konvertuje k islámu a stane se jeho ženou. Ta však nabídku odmítla. Rozzuřený velitel za to Dobroslavě usekl končetiny a sťal hlavu. Podle pověsti se náhle strhla silná bouře a Maurové uprchli. V den smrti měla Dobroslava pouhých 16 let.
Její ostatky byly po pár letech uložené v katedrále ve španělském Jaca a stala se i patronkou tohoto města. Roku 1902 byla prohlášena papežem Lvem XIII. za svatou a stala se rovněž patronkou vinařů a ochránkyní před špatným počasí. Uznávaná je jak katolickou, tak i pravoslavnou církví. Svátek Dobroslava slaví 25. června.Kdo byla Svatá Dobroslava? Životopis Svatá Dobroslava, osobnosti, slavná žena z kategorie křesťanství

Základní údaje o osobě Svatá Dobroslava

Národnost: česká
Datum narození: 864
Datum úmrtí: 880

Zaujala vás biografie osobnosti Svatá Dobroslava? Potom se podělte s vašimi přáteli na sociálních sítích Twitter, Facebook, Pinterest a Reddit.

 Sdílet na Pinterestu    Sdílet na Facebooku    Sdílet na Twitteru      Sdílet na Redditu      

Znáte termín Jakostní víno? Víte, co je to Islámský stát? Vzpomenete si na definici slova Deflektor? Rozumíte pojmu Digitalizace?

Klíčová slova: kdo je Svatá Dobroslava?, život, datum úmrtí, datum narození, lexikon, životopis, wikipedie, křesťanství, wiki, zajímavosti, národnost, kdy se narodila Svatá Dobroslava?, Svatá Dobroslava, osobnosti, Svatá Dobroslava, biografie

Pojem Svatá Dobroslava je v kategorii Křesťanství, ilustrační obrázek

Více informací o slovu Svatá Dobroslava doporučujeme hledat v těchto zdrojích

Vyhledat heslo Svatá Dobroslava na Google obrázcích

Zkusit najít pojem Svatá Dobroslava ve vyhledávači Qwant

Zkusit najít pojem Svatá Dobroslava ve vyhledávači Yahoo

Vyhledat heslo Svatá Dobroslava na Google.cz

Hledejte bez špehování slovo Svatá Dobroslava ve vyhledávači DuckDuckGo

Dál můžete zkusit hledat slovo Svatá Dobroslava například ve ekologickém vyhledávači Ecosia, v ABC slovníku cizích slov a synonym, v obrázcích, videích a zvucích z projektu Wikimedia Commons, v Seznam.cz slovníku cizích slov nebo ve slovníku moderních slangových výrazů - Čeština 2.0.

Zkuste také následující odborné pojmy, osobnosti, termíny a hesla

Biografie, životopis, kdo je to Svatá Dobroslava?

Právě jste zjistili Kdo byla Svatá Dobroslava? Kdy se narodila Svatá Dobroslava? Kdy zemřela Svatá Dobroslava? Svatá Dobroslava je v kategorii Křesťanství

Text vytvořen redaktory Superia.cz. Přes maximální snahu a opakovanou kontrolu mohou některé informace nesprávné, nepřesné či neaktuální. Chápejte, že nemáme prostředky na pravidelnou aktualizaci. Zkuste též najít osobnost, osobu, člověka Svatá Dobroslava řekněme třeba na stránkách Wikipedie, kde můžete najít nejspíše podrobnější text, resp. životopis. Jména některých osobností se shodují s jinými žijícími i nežijícími a to napříč obory. Hledejte proto osobnost Svatá Dobroslava i v jiné kategorii než je křesťanství.