Kdo je to?
Kdo byla Svatá Dobroslava? Životopis Svatá Dobroslava, osobnosti, slavná žena z kategorie křesťanství

Svatá Dobroslava

Kdo byla Svatá Dobroslava? Životopis, informace, biografie, křesťanství

Svatá Dobroslava, též známá jako Svatá Orosie (řecký název) byla česká mučednice a patronka španělského města Jaca. Pravděpodobně se narodila velkomoravskému knížeti Mojslavovi, který však v dobách jejího dětství zemřel při bitvě s Franky. Dobroslava se tedy stala sirotkem. Pod svá křídla si ji vzal kníže Bořivoj I. se svou ženou Ludmilou a vychovávali ji na Levém Hradci (dnešní Roztoky u Prahy). Díky pokrevní příbuznosti se z Dobroslavy stala moravská princezna a v jedenácti letech byla pokřtěná a přijala jméno Orosie (877). V Českých zemích žilo stále hodně pohanů a kvůli bezpečí se Bořivoj, Ludmila a Dobroslava přesunuli na Velkou Moravu za králem Svatoplukem na Velehrad.
Roku 879 byl Bořivoj povolán do Říma, kam se dopravil v roce 880.
V té době zde pobýval i navarrský král Fortún Jimenéz. Papež Jan VIII. poprosil Metoděje, aby našel pro krále manželku. Metoděj doporučil právě Dobroslavu. Ta se poté s družinou vypravila z Moravy do Španělska za svým budoucím manželem. O jejím příjezdu se dozvěděl maurský velitel Aben Lupo, který družinu se svými muži přepadl. Povraždili všechny až na Dobroslavu, které Aben Lupo nabídl život za to, že konvertuje k islámu a stane se jeho ženou. Ta však nabídku odmítla. Rozzuřený velitel za to Dobroslavě usekl končetiny a sťal hlavu. Podle pověsti se náhle strhla silná bouře a Maurové uprchli. V den smrti měla Dobroslava pouhých 16 let.
Její ostatky byly po pár letech uložené v katedrále ve španělském Jaca a stala se i patronkou tohoto města. Roku 1902 byla prohlášena papežem Lvem XIII. za svatou a stala se rovněž patronkou vinařů a ochránkyní před špatným počasí. Uznávaná je jak katolickou, tak i pravoslavnou církví. Svátek Dobroslava slaví 25. června.Kdo byla Svatá Dobroslava? Životopis Svatá Dobroslava, osobnosti, slavná žena z kategorie křesťanství

Hlavní informace o osobě Svatá Dobroslava

Národnost: česká
Datum narození: 864
Datum úmrtí: 880

Budeme rádi, pokud budete tuto stručnou biografii s osobou Svatá Dobroslava sdílet s ostatnímina Pinterestu nebo na Facebooku či Twitteru.

  Sdílet na Twitteru      Sdílet na Facebooku   Sdílet na Pinterestu    Sdílet na Redditu      

Znáte termín Splátkový kalendář? Znáte pojem Černá stavba? Vzpomenete si na definici slova Etiologie? Vzpomenete si na definici slova Play off?

Klíčová slova: křesťanství, datum narození, životopis, wikipedie, osobnost, život, kdo to je, lexikon, wiki, křesťanství, Svatá Dobroslava, nežijící, kdo je Svatá Dobroslava?, informace, zajímavosti, vysvětlení

Pojem Svatá Dobroslava je v kategorii Křesťanství, ilustrační obrázek

Jiné zdroje informací o výrazu Svatá Dobroslava

Zkusit hledat obrázky a videa s názvem Svatá Dobroslava ve Wikimedia Commons

Hledejte bez špehování slovo Svatá Dobroslava ve vyhledávači DuckDuckGo

Vyhledat heslo Svatá Dobroslava na Google obrázcích

Hledat pojem Svatá Dobroslava ve vyhledávači Yandex

Hledat výraz Svatá Dobroslava ve fulltextu Seznam.cz

Dál můžete zkusit hledat slovo Svatá Dobroslava například ve videích na Youtube, v Google překladači, ve ekologickém vyhledávači Ecosia, v Microsoft Bing nebo v ABC slovníku cizích slov a synonym.

Náhodných výběr osobností, odborných pojmů, termínů a slov

Životopis, kdo je Svatá Dobroslava? Stručná biografie

Nyní už nejspíš víte Kdo byla Svatá Dobroslava? Kdy se narodila Svatá Dobroslava? Kdy zemřela Svatá Dobroslava? Svatá Dobroslava je v sekci Křesťanství

Výše uvedený text byl napsán redaktorkami Superia.cz. Neručíme za pravdivost uvedených informací. Omluvte nás, že, nestíháme pravidelnou aktualizaci všechny textů. Můžete se pokusit také najít informace osobnost, osobu, člověka Svatá Dobroslava dejme tomu třeba v otevřené encyklopedii Wikipedia, kde můžete najít podrobnější text, resp. životopis. Jména některých osobností se shodují s jinými žijícími i nežijícími a to napříč obory. Hledejte proto osobnost Svatá Dobroslava i v jiné kategorii než je křesťanství.