Kdo je to?
Kdo byl Alfred Nobel? Životopis Alfred Nobel, slavní lidé, osobnosti z věda

Kdo je to Alfred Nobel?

Kdo to byl Alfred Nobel? Stručný životopis

Alfred Bernhard Nobel, vynálezce dynamitu, byl švédský chemik. Místem jeho narození je hlavní město Stockholm. Díky bohatým rodičům mohl mít Alfred skvělé soukromé vzdělání. V jeho devíti letech se s rodiči přestěhoval do Petrohradu, kvůli podnikání jeho otce. Před dovršením dospělosti hovořil 5 jazyky (švédsky, rusky, německy, anglicky a francouzsky). Vzdělání poté dokončil v Paříži a USA. V italském Turíně spolupracoval s chemikem Ascaniou Sobrerou, který vynalezl v roce 1847 nitroglycerin. Nobel jej poté začal více studovat. O několik let později zahynul jeho bratr Emil při explozích v továrně v Helenborgu (1864). Pro větší bezpečnost obyvatel byly pokusy ve Stockholmu s nitroglycerinem zakázány. Nobel se přesunul do laboratoře na lodi na jezeře Mälaren. Po třech letech snažení si Nobel nechal patentovat dynamit. Ihned po zveřejnění vynálezu se dynamit stal populárním zbožím. Nobel nechal vybudovat továrny v několika státech světa a dále se věnoval rozvoji technologií výbušnin. Vynalezl také bezdýmý střelný prach, zvaný kordit. Celkem za svůj život byl Nobel držitelem 355 patentů a velkého jmění. Ve své závěti zmínil, že každý rok bude někomu udělena cena za věděcké objevy, literaturu a mír. Peníze ze závěti spravuje švédská Akademie věd. Poprvé byla Nobelova cena udělena roku 1901. Po vědci je také nazván chemický prvek Nobelium. Jeho rodný dům ve Stockholmu byl roku 2007 zařazen na seznám Světového dědictví UNESCO.Kdo byl Alfred Nobel? Životopis Alfred Nobel, slavní lidé, osobnosti z věda

Hlavní data o osobě Alfred Nobel

Národnost: švédská
Datum narození: 21. 10. 1833
Místo narození: Stockholm, Švédsko
Datum úmrtí: 10. 12. 1896

Sdílejte tuto stránku s osobností Alfred Nobel s partnery, kolegy a kamarády prostřednictvím uvedených tlačítek na sociálních sítích Facebook nebo Twitter.

 Sdílet na Facebooku   Sdílet na Pinterestu      Sdílet na Redditu       Sdílet na Twitteru  

Rozumíte pojmu Inkubační doba? Vzpomenete si na definici slova Novela? Znáte definici termínu Falafel? Vzpomněli byste si na význam slova Úmor?

Klíčová slova: informace, co znamená, přesný výraz, co je to Alfred Nobel?, popis, pojem, přesný význam, lexikon, význam, wiki, termín, původ slova, odborný výraz, význam slova, formulace, synonymum

Pojem Alfred Nobel je v kategorii Věda, ilustrační obrázek

Hledejte v dalších online informačních zdrojích

Najít slovo Alfred Nobel ve Wikipedii

Vyhledat termín Alfred Nobel ve Wikislovníku

Zkusit najít frázi Alfred Nobel na Google.cz

Najít výraz Alfred Nobel ve fulltextu vyhledávače Info.com

Dál můžete zkusit hledat slovo Alfred Nobel například ve videích na Youtube, v Lingea slovnících, ve vyhledávači Seznam.cz, v evropském vyhledávači Qwant nebo v projektu slovnik.cz.

Doporučené odborné pojmy, osobnosti, termíny, výrazy a hesla

Životopis, kdo je Alfred Nobel? Stručná biografie

Text na tomto webu vám dal odpověď na otázku: Kdo je to Alfred Nobel? Kdo to byl Alfred Nobel? Kdy se narodil Alfred Nobel? Kde se narodil Alfred Nobel? Kdy zemřel Alfred Nobel? Alfred Nobel je v sekci věda. Tento text byl napsán redaktory Superia.cz Vyhrazujeme si možnost chyb v textech. Nemůžeme pravidelně aktualizovat všechny texty. Můžete též zkusit najít osobnost, osobu, člověka Alfred Nobel kupříkladu na stránkách projektu Wikipedia, kde naleznete delší popis, resp. životopis. Jména některých osobností se shodují s jinými žijícími i nežijícími a to napříč obory. Hledejte proto osobnost Alfred Nobel i v jiné kategorii než je věda.