Kdo je to?
Kdo byl Alfred Nobel? Životopis Alfred Nobel, osobnosti, slavný člověk z kategorie věda

Alfred Nobel

Kdo byl Alfred Nobel? Životopis, zajímavosti, informace, biografie, věda

Alfred Bernhard Nobel, vynálezce dynamitu, byl švédský chemik. Místem jeho narození je hlavní město Stockholm. Díky bohatým rodičům mohl mít Alfred skvělé soukromé vzdělání. V jeho devíti letech se s rodiči přestěhoval do Petrohradu, kvůli podnikání jeho otce. Před dovršením dospělosti hovořil 5 jazyky (švédsky, rusky, německy, anglicky a francouzsky). Vzdělání poté dokončil v Paříži a USA. V italském Turíně spolupracoval s chemikem Ascaniou Sobrerou, který vynalezl v roce 1847 nitroglycerin. Nobel jej poté začal více studovat. O několik let později zahynul jeho bratr Emil při explozích v továrně v Helenborgu (1864). Pro větší bezpečnost obyvatel byly pokusy ve Stockholmu s nitroglycerinem zakázány. Nobel se přesunul do laboratoře na lodi na jezeře Mälaren. Po třech letech snažení si Nobel nechal patentovat dynamit. Ihned po zveřejnění vynálezu se dynamit stal populárním zbožím. Nobel nechal vybudovat továrny v několika státech světa a dále se věnoval rozvoji technologií výbušnin. Vynalezl také bezdýmý střelný prach, zvaný kordit. Celkem za svůj život byl Nobel držitelem 355 patentů a velkého jmění. Ve své závěti zmínil, že každý rok bude někomu udělena cena za věděcké objevy, literaturu a mír. Peníze ze závěti spravuje švédská Akademie věd. Poprvé byla Nobelova cena udělena roku 1901. Po vědci je také nazván chemický prvek Nobelium. Jeho rodný dům ve Stockholmu byl roku 2007 zařazen na seznám Světového dědictví UNESCO.Kdo byl Alfred Nobel? Životopis Alfred Nobel, osobnosti, slavný člověk z kategorie věda

Hlavní data o osobě Alfred Nobel

Národnost: švédská
Datum narození: 21. 10. 1833
Místo narození: Stockholm, Švédsko
Datum úmrtí: 10. 12. 1896

Sdílejte tuto stránku s osobností Alfred Nobel s přáteli na Twitteru, Redditu, Facebooku nebo jinde.

 Sdílet na Redditu         Sdílet na Twitteru      Sdílet na Pinterestu    Sdílet na Facebooku 

Rozumíte pojmu Marengo? Víte co je Bloatware? Znáte definici termínu Flegmatik? Vzpomněli byste si co označuje výraz Pedig?

Klíčová slova: wikipedie, životopis, narození, osobnosti, kdy se narodil Alfred Nobel?, věda, kde se narodil Alfred Nobel?, věda, místo narození, Alfred Nobel, datum narození, zajímavosti, datum úmrtí, lexikon, národnost, kdo je Alfred Nobel?

Pojem Alfred Nobel je v kategorii Věda, ilustrační obrázek

Další informační zdroje o slovu Alfred Nobel

Najít slovo Alfred Nobel ve Wikipedii

Najít termín Alfred Nobel ve Wikislovníku

Vyhledat výraz Alfred Nobel v ekologickém vyhledávači Ecosia.org

Zkusit najít frázi Alfred Nobel ve vyhledávači Qwant

Zkusit najít frázi Alfred Nobel ve vyhledávači Yahoo

Dál můžete zkusit hledat slovo Alfred Nobel například ve ruském vyhledávači Yandex, v nabídce zboží na Heureka.cz, v Microsoft Bing, v metavyhledávači Info.com nebo v projektu slovnik.cz.

Výběr pojmů, slov, hesel, termínů, výrazů, osobností

Biografie, životopis, kdo je to Alfred Nobel?

Text na této internetové stránce vám umožnil zjistit Kdo byl Alfred Nobel? Kdy se narodil Alfred Nobel? Kde se narodil Alfred Nobel? Kdy zemřel Alfred Nobel? Alfred Nobel patří do kategorie Věda

Kategorie věda, mikroskop, alfred Nobel, ilustrační obrázek

Text byl sepsán pro server Superia.cz. Za uvedené informace neručíme. Přes veškerou pečlivost se mohou v textech objevit chybné údaje nebo pravopisné chyby. Bohužel, naše možnosti updatů článků jsou omezené. Zkuste též najít informace osobnost, osobu, člověka Alfred Nobel kupř. v populární Wikipedii, kde naleznete nejspíše mnohem podrobnější text, resp. životopis. Jména některých osobností se shodují s jinými žijícími i nežijícími a to napříč obory. Hledejte proto osobnost Alfred Nobel i v jiné kategorii než je věda.