Kdo je to?
Kdo byl Jacques Derrida? Životopis Jacques Derrida, osobnosti, slavný člověk z kategorie filozofie

Kdo byl Jacques Derrida?

Kdo byl Jacques Derrida? Životopis, informace, biografie, filozofie

Jacques Derrida byl francouzský filosof a zakladatel Dekonstrukce původem z Alžírska, kde se narodil do židovské (sefardské) rodiny. Kvůli jeho židovskému původu byl během druhé světové války vyloučen ze školy. Po válce se přestěhoval s rodinou do Paříže (1949). V mládí rád četl velké filosofy jako F. Nietzsche, A. Camus nebo J. J. Rousseau. Absolvoval vyhlášenou pařížskou střední školu Lycée Louis Le Grand a poté studoval na pařížské univerzitě École Normale Supérieure (1952-54). Po studiu působil během let 1953-54 v belgické Lovani v Husserlově archivu. Díky získanému stipendiu studoval jeden rok na univerzitě Harvard (1956). Poté musel absolvovat povinný vojenský výcvik v rodném Alžírsku. V letech 1960-64 zastával funkci asistenta filosofie na světoznámé pařížské univerzitě Sorbonne. Mimo jiné přednášel na univerzitách v USA (Johns Hopins University v Baltimoru, Yale, Cornell University a další). 18 let pracoval na École Normale Supérieure jako docent filosofie (1965-83). V roce 1981 byl spoluzakladatelem Vzdělávací nadace Jana Husa a přednášel v Československu na semináři českého filosofa Ladislava Hejdánka. Derrida byl zatčen a byl mu také zakázán vstup do ČSSR (policie mu tajně dala drogy do zavazadla).
Mezi jeho známá díla patři tři spisy z roku 1967: O gramatologii, Hlas a fenomén, Písmo a rozdíl. Za svůj život vydal okolo 80 knih.
Byl rovněž zakladatelem pojmu Dekonstrukce (konstruktivní destrukce). Dne 19. 2. 2003 se s dalšími významnými filosofy sešel na veřejné diskusi, kde diskutovali ohledně otázky Proč válka? (Pourquoi la guerre?). I když byla jeho díla často terčem kritiky, i tak se zasloužil o dvě desítky čestných doktorátů z univerzit jen v USA.
Jacques Derrida zemřel roku 1930 ve věku 74 let.Kdo byl Jacques Derrida? Životopis Jacques Derrida, osobnosti, slavný člověk z kategorie filozofie

Základní údaje o osobě Jacques Derrida

Národnost: francouzská
Datum narození: 15. 7. 1930
Místo narození: El Biar, Alžírsko
Datum úmrtí: 8. 10. 2004

Zaujala vás biografie osobnosti Jacques Derrida? Potom se podělte s blízkými na Facebooku, Redditu, Pinterestu nebo Twitteru.

  Sdílet na Twitteru      Sdílet na Redditu        Sdílet na Facebooku   Sdílet na Pinterestu  

Víte, co je to Občanské sdružení? Víte co je Mentoring? Vzpomněli byste si na význam slova Ebrieta? Vzpomněli byste si co označuje výraz Endokrinologie?

Klíčová slova: wiki, zajímavosti, informace, vysvětlení, lexikon, osobnost, život, kdy se narodil Jacques Derrida?, národnost, narození, kdo je Jacques Derrida?, kdo to je, životopis, osobnosti, datum úmrtí, wikipedie

Pojem Jacques Derrida je v kategorii Filozofie, ilustrační obrázek

Hledejte v dalších zdrojích

Zkusit najít frázi Jacques Derrida ve vyhledávači Yandex

Hledat pojem Jacques Derrida ve fulltextu Seznam.cz

Zkusit najít heslo Jacques Derrida ve fulltextovém vyhledávači Bing.com

Hledat videa s názvem Jacques Derrida na Youtube

Zkusit najít pojem Jacques Derrida v ekologickém vyhledávači Ecosia.org

Dál můžete zkusit hledat slovo Jacques Derrida například v evropském vyhledávači Qwant, v Google překladači, v obrázcích, videích a zvucích z projektu Wikimedia Commons, v Seznam.cz slovníku cizích slov nebo ve slovníku moderních slangových výrazů - Čeština 2.0.

Náhodné definice slov, pojmů a odborných termínů, osobnosti

Životopis, kdo je Jacques Derrida? Stručná biografie

Tyto stránky vám umožnili zjistit Kdo byl Jacques Derrida? Kdy se narodil Jacques Derrida? Kde se narodil Jacques Derrida? Kdy zemřel Jacques Derrida? Jacques Derrida se nachází v kategorii Filozofie

Výše uvedený text byl napsán redaktorkami Superia.cz. Neručíme za pravdivost a aktuálnost informací zde uvedených. Pochopte prosím, že definice nemohou být pravidelně aktualizovány. Vyzkoušejte nalézt informace osobnost, osobu, člověka Jacques Derrida dejme tomu třeba v internetové Wikipedii, kde můžete najít nejspíše podrobnější text, resp. životopis. Jména některých osobností se shodují s jinými žijícími i nežijícími a to napříč obory. Hledejte proto osobnost Jacques Derrida i v jiné kategorii než je filozofie.