Kdo je to?
Kdo byl Stendhal? Životopis Stendhal, osobnosti, slavný člověk z kategorie literatura

Stendhal

Kdo byl Stendhal? Životopis, informace, biografie, literatura

Stendhal, vlastním jménem Henri Marie Beyle, byl francouzský spisovatel, romanopisec, esejista, představitel romantismu a později kritického realismu.
Henri se narodil v bohaté měšťanské rodině v Grenoblu. Brzy mu zemřela matka a s otcem si příliš nerozuměl, takže jeho dětství nebylo šťastné. Nicméně dostalo se mu dobrého vzdělání, dokonce se prosadil ve známých pařížských diskusních salonech. Jako mladý se dostal do napoleonské armády a bojoval v Rusku, kde zažil s Napoleonem jeho první velkou porážku. Po definitivním pádu císaře Napoleona se usadil v italském Milánu, kde tehdy vládli Habsburkové. Milán mu vyhovoval svou revoluční náturou, ale také se zde zamiloval a svůj vztah zpodobnil potom i v některých svých dílech. Nakonec byl však pro revoluční přesvědčení vypovězen rakouskými úřady z Itálie a žil střídavě v papežském státě a ve Francii. Tehdy se rozhodl naplno věnovat literatuře a podařilo se mu prosadit a vydat i svá zásadní díla. Zemřel v Paříži při jedné ze svých návštěv.
Stendhalovo dílo symbolizuje přechod od romantismu k realismu. Romantické vidění světa z dob mládí postupně vytlačuje realistické zpodobení ve starším věku. Romantismus vidíme zřetelně v románu Červený a černý, který popisuje revoluci a napoleonské bitvy. Červená v názvu značí revoluci, černá tmářství a despotismus. Kromě revoluce je pro romantismus typická láska - hlavní hrdina Sorel se postupně zamiluje do dvou žen, ale jeho vztahy končí neúspěšně, a i on se raději rozhodne skončit na popravišti jako vzbouřenec, aby svůj nenaplněný život ukončil jako pravý romantik. Román Kartouza parmská (někdy překládán jako Věznice parmská) je vyprávěním o konci revoluce, kdy hlavní hrdina Fabricio prchá z rodné Francie do Itálie (jako sám autor), dává se do služeb církve, ale pomalu odhaluje církevní nedostatky a intriky. Za vraždu je uvězněn, a i když je později osvobozen, stejně nenachází klid v životě a uchyluje se do kláštera kartuziánů. Kromě beletrie je Stendhal známý také svými eseji a spisy o umění: Historie malířství v Itálii, Římské procházky nebo Paměti turisty, většinou pojednávající o umění, kultuře a životě v jeho milované Itálii.Kdo byl Stendhal? Životopis Stendhal, osobnosti, slavný člověk z kategorie literatura

Hlavní data o osobě Stendhal

Národnost: francouzská
Datum narození: 23. 1. 1783
Místo narození: Grenoble
Datum úmrtí: 23. 3. 1842

Sdílejte tuto stránku s osobností Stendhal se známými na specializovaných společenských sítích Twitter, Redditu nebo Facebook.

  Sdílet na Twitteru      Sdílet na Facebooku   Sdílet na Redditu        Sdílet na Pinterestu  

Vzpomněli byste si co znamená slovo Adware? Rozumíte pojmu Platforma? Víte, co je to Fašismus? Znáte pojem Revitalizace?

Klíčová slova: vysvětlení, biografie, zajímavosti, wikipedie, národnost, Kdy zemřel Stendhal, Stendhal, popis, osobnost, místo narození, narození, lexikon, kdo to je, literatura, národnost, kdy se narodil Stendhal?

Pojem Stendhal je v kategorii Literatura, ilustrační obrázek

Více informací o slovu Stendhal doporučujeme hledat v těchto zdrojích

Vyhledat termín Stendhal ve vyhledávači Qwant

Zkusit najít heslo Stendhal ve fulltextu Seznam.cz

Hledat pojem Stendhal v ekologickém vyhledávači Ecosia.org

Najít termín Stendhal ve vyhledávači Yandex

Hledat videa s názvem Stendhal na Youtube

Dál můžete zkusit hledat slovo Stendhal například v Google obrázcích, v Google překladači, ve fulltextu Yahoo.com, ve Wikislovníku nebo ve slovníku moderních slangových výrazů - Čeština 2.0.

Často hledané pojmy, osobnosti, výrazy, odborné termíny a slova

Biografie, životopis, kdo je to Stendhal?

Nyní již víte Kdo byl Stendhal? Kdy se narodil Stendhal? Kde se narodil Stendhal? Kdy zemřel Stendhal? Stendhal patří do kategorie Literatura

Text vytvořen redaktory Superia.cz. Texty mohou obsahovat chyby. Nemáme prostředky na pravidelnou aktualizace textů. Pro aktuální informace zkuste hledat osobnost, osobu, člověka Stendhal třeba na stránkách projektu Wikipedia, kde naleznete delší popis, resp. životopis. Jména některých osobností se shodují s jinými žijícími i nežijícími a to napříč obory. Hledejte proto osobnost Stendhal i v jiné kategorii než je literatura.