Kdo je to?
Kdo byl Turk Broda? Životopis Turk Broda, osobnosti, slavný člověk z kategorie sport

Turk Broda

Kdo byl Turk Broda? Životopis, informace, biografie, sport

Walter Edward Broda, přezdívaný Turk, byl hokejový brankář a trenér. Narodil se 15. května 1914 v kanadském městě Brandon do ukrajinské rodiny.
Zpočátku hrál za týmy jako Brandon Athletics a Brandon Native Sons. Sezónu 1933–1934 odehrál s Winnipeg Monarchs. Poté strávil jednu sezónu v Detroit Farm Crest. Detroit Red Wings jej pozval na předsezónní kemp, ale v týmu pro něj bohužel nebylo místo. Svou profesionální kariéru proto zahájil s jiným mužstvem. Byli jím Detroit Olympics. Ve 47 zápasech, které s nimi během sezóny 1935–1936 odehrál, zaznamenal 26 výher.
V sezóně 1936–1937 začal Broda hrát za Maple Leafs. Torontský tým za něj tehdy zaplatil 7 500 dolarů. Během své páté sezóny v Torontu již patřil mezi nejlepší brankáře NHL. Ve 48 zápasech zaznamenal 28 vítězství. Následující sezónu, tj. 1941–1942, vyhráli s mužstvem Stanley Cup. O rok později vstoupil do armády. Do Toronto Maple Leafs se vrátil po dvou a půl letech. Také díky němu tým získal Stanley Cup v letech 1947, 1948, 1949 a 1950. V další sezóně 1951–1952 odehrál jen jeden zápas a odešel ve svých 38 letech do hráčského důchodu.
I když už Turk Broda aktivně nehrál, zůstal součástí hokejové komunity jako trenér týmu Ottawa Senators. Později se stal hlavním trenérem u Toronto Marlboros, které dovedl k výhře trofeje Memorial Cup v letech 1955 a 1956.
Patnáct let po konci své hráčské kariéry byl Broda uveden do Hokejové síně slávy. V roce 1998 se objevil na seznamu kanadského časopisu The Hockey News mezi stovkou nejlepších hokejistů v historii. V roce 2017 se stal součástí stovky nejlepších hráčů NHL v historii.
Turk Broda zemřel 17. října 1972 na infarkt. Bylo mu 58 let.Kdo byl Turk Broda? Životopis Turk Broda, osobnosti, slavný člověk z kategorie sport

Hlavní data o osobě Turk Broda

Národnost: kanadská
Datum narození: 15. května 1914
Místo narození: Brandon
Datum úmrtí: 17. října 1972

Sdílejte tuto stránku s osobností Turk Broda se známými na různých sociálních sítích – Facebooku, Pinterestu, Redditu nebo Twitteru.

  Sdílet na Twitteru      Sdílet na Pinterestu    Sdílet na Facebooku   Sdílet na Redditu      

Víte, co je to Veřejná služba? Znáte termín Slogan? Vzpomněli byste si na význam slova Crossbody? Víte, co je to 4U?

Klíčová slova: kdo je Turk Broda?, kde se narodil Turk Broda?, Turk Broda, sport, wiki, wikipedie, datum narození, místo narození, životopis, osobnosti, popis, Kdy zemřel Turk Broda, národnost, datum úmrtí, biografie, sport

Pojem Turk Broda je v kategorii Sport, ilustrační obrázek

Linky na další online zdroje

Hledat videa s názvem Turk Broda na Youtube

Zkusit najít pojem Turk Broda ve vyhledávači Qwant

Hledat frázi Turk Broda ve Wikipedii

Hledat termín Turk Broda na Google.cz

Hledejte bez špehování slovo Turk Broda ve vyhledávači DuckDuckGo

Dál můžete zkusit hledat slovo Turk Broda například ve ruském vyhledávači Yandex, v Google překladači, ve Wikislovníku, v Google obrázcích nebo v ABC slovníku cizích slov a synonym.

Další vybraná hesla, osobnosti, odborné termíny a pojmy

Biografie, životopis, kdo je to Turk Broda?

Nyní již víte Kdo byl Turk Broda? Kdy se narodil Turk Broda? Kde se narodil Turk Broda? Kdy zemřel Turk Broda? Turk Broda patří do kategorie Sport

Tento text byl napsán redaktory Superia.cz. Přes veškerou pečlivost mohou texty chyby. Za případné faktické nebo pravopisné chyby se dopředu omlouváme. Některé informace již mohou být zastaralé nebo neaktuální. Zkuste též hledat informace osobnost, osobu, člověka Turk Broda řekněme třeba na stránkách projektu Wikipedia, kde naleznete podrobný text, resp. životopis. Jména některých osobností se shodují s jinými žijícími i nežijícími a to napříč obory. Hledejte proto osobnost Turk Broda i v jiné kategorii než je sport.