Kdo je to?
Kdo byla Marie Rosůlková? Životopis Marie Rosůlková, osobnosti, slavná žena z kategorie herectví

Marie Rosůlková

Kdo byla Marie Rosůlková? Životopis, informace, biografie, herectví

Marie Rosůlková byla česká filmová, divadelní a televizní herečka. Rosůlková se narodila v Plzni do rodiny ševce. V Plzni studovala na obchodní akademii. Poté se soukromě učila na bankovní úřednici u Marie Laudové.
V devatenácti letech začala hrát profesionální divadlo (1921). Později hrála i v Českých Budějovicích a v letech 1931-1933 v Zemském divadle v Brně. Objevila se např. v divadelních hrách Lulu, U snědeného krámu, Přednosta stanice a další. Posléze hostovala v Divadle Vlasty Buriana a stálé angažmá získala v Divadle na Vinohradech, kde působila během let 1934-1949. Zde si zahrála ve hře Sen noci svatojánské (1947). Roku 1950 se připojila k souboru Městských divadel pražských, kde působila 32 let - až do roku 1982.
Rosůlková debutovala ve filmu roku 1937 snímkem Poručík Alexander Rjepkin. Od té doby ztvárnila role ve více než sto dvaceti filmech, kde nejčastěji hrávala excentrické babičky. Objevila se v úspěšných snímcích jako Přítelkyně pana ministra (1940), Měsíc nad řekou (1953), O věcech nadpřirozených (1958), Fantom Morrisvillu (1966), Spalovač mrtvol (1968), „Čtyři vraždy stačí, drahoušku“ (1970), Petrolejové lampy (1971), Holky z porcelánu (1974), Léto s kovbojem (1976), Zítra vstanu a opařím se čajem, Hop – a je tu lidoop (1977) a spousta dalších.
Rosůlková obdržela v roce 1966 titul Zasloužilá umělkyně. Neměla nikdy děti. Zemřela v roce 1993 ve věku 91 let.Kdo byla Marie Rosůlková? Životopis Marie Rosůlková, osobnosti, slavná žena z kategorie herectví

Hlavní informace o osobě Marie Rosůlková

Národnost: česká
Datum narození: 17. 12. 1901
Místo narození: Plzeň, Rakousko-Uhersko
Datum úmrtí: 15. 5. 1993

Popis osobnosti Marie Rosůlková můžete sdílet s přáteli a kamarády na Pinterestu nebo na Facebooku či Twitteru.

 Sdílet na Pinterestu    Sdílet na Redditu        Sdílet na Facebooku    Sdílet na Twitteru    

Znáte pojem Brainstorming? Pamatujete si definici pojmu Liturgie? Pamatujete si definici pojmu Hilterapie? Vzpomněli byste si co znamená slovo Mikropůjčka?

Klíčová slova: datum úmrtí, zajímavosti, osobnost, osobnosti, informace, národnost, biografie, wikipedie, kdy se narodila Marie Rosůlková?, Marie Rosůlková, Kdy zemřela Marie Rosůlková, narození, kde se narodila Marie Rosůlková?, kdo je Marie Rosůlková?, datum narození, národnost

Pojem Marie Rosůlková je v kategorii Herectví, ilustrační obrázek

Jiné zdroje informací o výrazu Marie Rosůlková

Zkusit najít pojem Marie Rosůlková ve fulltextovém vyhledávači Bing.com

Najít pojem Marie Rosůlková ve Wikipedii

Zkusit najít výraz Marie Rosůlková ve fulltextu vyhledávače Info.com

Najít termín Marie Rosůlková ve vyhledávači Qwant

Vyhledat slovo Marie Rosůlková na Google obrázcích

Dál můžete zkusit hledat slovo Marie Rosůlková například ve fulltextu Yahoo.com, v ABC slovníku cizích slov a synonym, v obrázcích, videích a zvucích z projektu Wikimedia Commons, ve ruském vyhledávači Yandex nebo v Google překladači.

Vybrané odborné pojmy, osobnosti, termíny a slova

Životopis, kdo je Marie Rosůlková? Stručná biografie

Nyní už nejspíš víte Kdo byla Marie Rosůlková? Kdy se narodila Marie Rosůlková? Kde se narodila Marie Rosůlková? Kdy zemřela Marie Rosůlková? Marie Rosůlková se nachází v kategorii Herectví

Výše uvedený text byl napsán redaktorkami Superia.cz. Neručíme za pravdivost uvedených informací. Omluvte nás, že, nestíháme pravidelnou aktualizaci všechny textů. Pokuste se vyhledat informace osobnost, osobu, člověka Marie Rosůlková dejme tomu třeba na webovkách projektu Wikipedia, kde můžete najít podrobnější text, resp. životopis. Jména některých osobností se shodují s jinými žijícími i nežijícími a to napříč obory. Hledejte proto osobnost Marie Rosůlková i v jiné kategorii než je herectví.