Kdo je to?
Kdo byl Honoré de Balzac? Životopis Honoré de Balzac, osobnosti, slavný člověk z kategorie literatura

Honoré de Balzac

Kdo byl Honoré de Balzac? Životopis, informace, biografie, literatura

Honoré de Balzac byl francouzský spisovatel, novinář a kritik. Ačkoliv jeho první povídky, dramata a romány jsou ještě poplatné romantismu, převážná část jeho děl spadá do realistického období, bývá dokonce označován za zakladatele kriticko-realistického románu.
Balzac se narodil v Tours v měšťanské rodině, jeho otec se jmenoval Bernard Francois Balssa, matka Anne Charlotte Laure byla o celých 32 let mladší. Balzac měl ještě 2 sestry, které se dožily dospělosti, a bratra, který zemřel ještě v kojeneckém věku. Jako střední školu studoval Honoré klášterní školu ve Vendome, pak vystudoval v Paříži práva. Chvíli se sice živil jako notář, ale pak - navzdory rodině - se věnoval už jen spisovatelství. Nejprve jej poměrně dobře uživily dobrodružné romány, ty však později nechtěl zařazovat do svého díla, protože je považoval za "nízkou" literaturu.
Když se mu nepodařilo prosadit se jako nakladatel a jeho nakladatelství zkrachovalo, byl nucen psát hlavně pro výdělek, aby pokryl všechny dluhy. Psával i 18 hodin denně, nebylo výjimkou, že psal i v noci a ke psaní popíjel až neuvěřitelná množství kávy. Kromě toho Balzaka i jeho dílo velmi ovlivnily ženy. Měl poměr s mnoha z nich a výborně toho dokázal využít v psychologickém prokreslení ženských postav. Jeho první múzou byla Laure de Berny, se kterou se seznámil roku 1822 a udržovali spolu poměr asi tři roky. Další jeho osudovou ženou se pak stala vévodkyně d´Abrantes, která byla sice vdova, ale o 15 let mladší než on. S ní setrval téměř 10 let. Poslední důležitou ženou jeho života byla polská hraběnka Ewelina Hańská, která byla v době seznámení s Balzakem vdaná. Jakmile ovdověla, sblížili se ještě více. Nakonec se stala i jeho ženou, to už byl ale Balzac starý a nemocný a zanedlouho po sňatku zemřel.
Balzakovo dílo je vskutku úctyhodné. Obsahuje více než čtyři desítky románů. Základem těchto spisů je cyklus Lidská komedie, která obsahuje tak slavná díla jako: Otec Goriot, Ztracené iluze a Lesk a bída kurtizán. Ve všech těchto dílech najdeme výborně zpracované postavy, které mají dokladovat morální ctnosti i neřesti Francouzů té doby. Otec Goriot je realistický román o otci, který nechce vidět, že jej jeho dvě dcery navštěvují jen ze zištných důvodů a že jej pak oberou o všechen majetek. Nakonec jediným člověkem, který u něj zůstává v době umírání, je student, který je zamilován do jedné z jeho dcer. Ztracené iluze pak dávají nahlédnout do intrik francouzské společnosti - zejména měšťanské - na konci 19. století. Některé postřehy jsou tak detailně popsány, že bychom toto dílo mohli částečně srovnávat i se Zolovým naturalismem. Román Lesk a bída kurtizán také velmi věrně zachycuje francouzskou společnost 19. století, tentokrát zejména prolínání vyšších vrstev s podsvětím reprezentovaným kurtizánami/prostitutkami, které své služby poskytují výhradně šlechticům, aby od nich získaly štědré dary. Do celé série románů patří i Sestřenice Běta a Bratranec Pons a další díla.
Stejně jako Balzaka ovlivnilo mnoho francouzských i světových spisovatelů, i on se stal vzorem pro další autory. Jeho největším přítelem byl nejspíše Victor Hugo, který navštívil Balzaka i v den jeho smrti a přednesl také smuteční řeč na pohřbu. Balzakův hrob najdeme na pařížském hřbitově Pére-Lachaise, ve společné hrobce je pochována i jeho žena - hraběnka Hańská, která zemřela o 32 let později.Kdo byl Honoré de Balzac? Životopis Honoré de Balzac, osobnosti, slavný člověk z kategorie literatura

Hlavní informace o osobě Honoré de Balzac

Národnost: francouzská
Datum narození: 20. 5. 1799
Místo narození: Tours
Datum úmrtí: 18. 8. 1850

Popis osobnosti Honoré de Balzac můžete sdílet s přáteli a kamarády na webových službách typu Pinterest, Facebook, Twitter nebo Reddit.

 Sdílet na Facebooku   Sdílet na Pinterestu     Sdílet na Twitteru      Sdílet na Redditu      

Vzpomenete si na definici slova Deviace? Víte, co je to Tapioka? Vzpomněli byste si co znamená slovo Emisní povolenka? Rozumíte pojmu Yersinie?

Klíčová slova: kdy se narodil Honoré de Balzac?, datum úmrtí, zajímavosti, Honoré de Balzac, osobnost, informace, nežijící, životopis, wikipedie, osobnosti, narození, Kdy zemřel Honoré de Balzac, biografie, wiki, kde se narodil Honoré de Balzac?, literatura

Pojem Honoré de Balzac je v kategorii Literatura, ilustrační obrázek

Odkazy na jiné weby

Zkusit najít pojem Honoré de Balzac na Google obrázcích

Hledejte bez špehování slovo Honoré de Balzac ve vyhledávači DuckDuckGo

Vyhledat výraz Honoré de Balzac ve vyhledávači Qwant

Vyhledat výraz Honoré de Balzac ve vyhledávači Yahoo

Zkusit hledat obrázky a videa s názvem Honoré de Balzac ve Wikimedia Commons

Dál můžete zkusit hledat slovo Honoré de Balzac například v Microsoft Bing, v Google překladači, v metavyhledávači Info.com, ve fulltextu Google.cz nebo v projektu slovnik.cz.

Jaké osobnosti, pojmy, odborné termíny a hesla lidé hledají?

Stručná biografie, resp. životopis osoby Honoré de Balzac

Teď už znáte odpověď na otázku Kdo byl Honoré de Balzac? Kdy se narodil Honoré de Balzac? Kde se narodil Honoré de Balzac? Kdy zemřel Honoré de Balzac? Honoré de Balzac patří do kategorie Literatura

Napsáno redaktory Superia.cz. Nemůžeme ručit za přesnost, správnost a aktuálnost informací. Veškeré zde uvedené informace jsou bez záruky. Pochopte prosím, že nemáme prostředky na častou aktualizaci všech textů. Můžete se pokusit také najít informace osobnost, osobu, člověka Honoré de Balzac řekněme na webovkách projektu Wikipedia, kde můžete najít nejspíš delší text, resp. životopis. Jména některých osobností se shodují s jinými žijícími i nežijícími a to napříč obory. Hledejte proto osobnost Honoré de Balzac i v jiné kategorii než je literatura.