Kdo je to?
Kdo byla Jarmila Glazarová? Životopis Jarmila Glazarová, osobnosti, slavná žena z kategorie literatura

Jarmila Glazarová

Kdo byla Jarmila Glazarová? Životopis, zajímavosti, informace, biografie, literatura

Jarmila Glazarová byla česká spisovatelka, publicistka a politička. Za svůj přínos literatuře byla jmenována národní umělkyní a byla také laureátkou Státní ceny. Její díla Advent a Vlčí jáma se dočkaly také filmového zpracování.
Jarmila Glazarová se narodila roku 1901 v Malé Skále do rodiny úředníka. Krátce po jejím narození se rodina odstěhovala do Prahy. Dětství neměla spisovatelka příliš jednoduché, její matka zemřela v roce 1916 a o rok později zahynul i její otec. Společně s mladší sestrou Irenou po smrti rodičů nastoupila do internátní hospodářské a hospodyňské školy, kterou úspěšně vystudovala. Poprvé se vdala v roce 1923, o tři roky později ale následoval rozvod. Její druhý manžel, lékař Josefa Podivínský, zemřel roku 1934 na mrtvici a Jarmila se poté odstěhovala do Prahy.
V Praze se spisovatelka nejprve živila jako telefonistka a písařka. Jelikož ji psaní lákalo, začala v roce 1935 psát svou prvotinu Roky v kruhu, v níž popisuje soužití se svým druhým manželem. Knihu se jí podařilo vydat a byla velmi příznivě přijata. Poté Jarmila Glazarová zanechala zaměstnání a věnovala se psaní naplno. Vydala další známé romány, jako Vlčí jáma, Advent či Chudá přadlena. Její literární talent potvrzuje titul národní umělkyně, Státní cena 1. stupně za knihu Leningrad a také zfilmování dvou jejích nejúspěšnějších děl.
Po druhé světové válce se začala věnovat také publicistice a přispívala do několika novin a časopisů. Část jejího díla byla ovlivněna jejími sympatiemi s Komunistickou stranou Československa, do níž také vstoupila. Díky tomu dva roky působila jako kulturní atašé na československém velvyslanectví v Moskvě a stala se také zvolenou členkou Národního shromáždění. Jarmila Glazarová se podílela ne nechvalně proslulých soudních procesech ve 40. a 50. letech. V roce 1968 ale přednesla na shromáždění strany projev, v němž vyjádřila lítost nad svými počiny. Invazi vojsk Varšavské smlouvy poté velmi odsoudila. Psaní se věnovala až do pozdního věku.Kdo byla Jarmila Glazarová? Životopis Jarmila Glazarová, osobnosti, slavná žena z kategorie literatura

Hlavní informace o osobě Jarmila Glazarová

Národnost: česká
Datum narození: 7.9.1901
Místo narození: Malá Skála, Česká republika
Datum úmrtí: 20.2.1977

Budeme rádi, pokud budete tuto stručnou biografii s osobou Jarmila Glazarová sdílet s vašimi kamarády na veřejných sociálních sítích (Facebook, Pinterest, Reddit či Twitter).

  Sdílet na Twitteru      Sdílet na Pinterestu    Sdílet na Redditu        Sdílet na Facebooku 

Znáte definici termínu Myxom? Pamatujete si definici pojmu Duatlon? Vzpomněli byste si co označuje výraz Tourettův syndrom? Vzpomněli byste si co znamená slovo Discord?

Klíčová slova: narození, místo narození, kdo je Jarmila Glazarová?, zajímavosti, národnost, literatura, kdo to je, Jarmila Glazarová, vysvětlení, literatura, osobnosti, nežijící, kdy se narodila Jarmila Glazarová?, národnost, datum úmrtí, lexikon

Pojem Jarmila Glazarová je v kategorii Literatura, ilustrační obrázek

Odkazy na vyhledávače, online encyklopedie a slovníky

Najít výraz Jarmila Glazarová ve Wikipedii

Hledat termín Jarmila Glazarová ve fulltextu Seznam.cz

Vyhledat výraz Jarmila Glazarová ve fulltextu vyhledávače Info.com

Zkusit najít slovo Jarmila Glazarová ve Wikislovníku

Zkusit najít termín Jarmila Glazarová ve vyhledávači Qwant

Dál můžete zkusit hledat slovo Jarmila Glazarová například ve ruském vyhledávači Yandex, ve slovníku moderních slangových výrazů - Čeština 2.0, ve Wikipedii, v metavyhledávači Info.com nebo v nabídce zboží na Heureka.cz.

Jaké osobnosti, pojmy, odborné termíny a hesla lidé hledají?

Životopis, kdo je Jarmila Glazarová? Stručná biografie

Teďka již bezesporu víte Kdo byla Jarmila Glazarová? Kdy se narodila Jarmila Glazarová? Kde se narodila Jarmila Glazarová? Kdy zemřela Jarmila Glazarová? Jarmila Glazarová je v sekci Literatura

Kategorie literatura, básník, jarmila Glazarová, ilustrační obrázek

Text vytvořen redaktory Superia.cz. Informace obsažené na našich webových stránkách byly pečlivě zkontrolovány. I přesto však nepřebíráme odpovědnost za případné chyby. Data na webu nejsou pravidelně aktualizovaná, texty nemusí vždy reflektovat aktuální stav. Zkuste najít informace osobnost, osobu, člověka Jarmila Glazarová dejme tomu třeba v projektu Wikipedie, kde můžete najít podrobnější text, resp. životopis. Jména některých osobností se shodují s jinými žijícími i nežijícími a to napříč obory. Hledejte proto osobnost Jarmila Glazarová i v jiné kategorii než je literatura.