Kdo je to?
Kdo byla Jarmila Glazarová? Životopis Jarmila Glazarová, osobnosti, slavná žena z kategorie literatura

Kdo byla Jarmila Glazarová?

Kdo byla Jarmila Glazarová? Životopis, informace, biografie, literatura

Jarmila Glazarová byla česká spisovatelka, publicistka a politička. Za svůj přínos literatuře byla jmenována národní umělkyní a byla také laureátkou Státní ceny. Její díla Advent a Vlčí jáma se dočkaly také filmového zpracování.
Jarmila Glazarová se narodila roku 1901 v Malé Skále do rodiny úředníka. Krátce po jejím narození se rodina odstěhovala do Prahy. Dětství neměla spisovatelka příliš jednoduché, její matka zemřela v roce 1916 a o rok později zahynul i její otec. Společně s mladší sestrou Irenou po smrti rodičů nastoupila do internátní hospodářské a hospodyňské školy, kterou úspěšně vystudovala. Poprvé se vdala v roce 1923, o tři roky později ale následoval rozvod. Její druhý manžel, lékař Josefa Podivínský, zemřel roku 1934 na mrtvici a Jarmila se poté odstěhovala do Prahy.
V Praze se spisovatelka nejprve živila jako telefonistka a písařka. Jelikož ji psaní lákalo, začala v roce 1935 psát svou prvotinu Roky v kruhu, v níž popisuje soužití se svým druhým manželem. Knihu se jí podařilo vydat a byla velmi příznivě přijata. Poté Jarmila Glazarová zanechala zaměstnání a věnovala se psaní naplno. Vydala další známé romány, jako Vlčí jáma, Advent či Chudá přadlena. Její literární talent potvrzuje titul národní umělkyně, Státní cena 1. stupně za knihu Leningrad a také zfilmování dvou jejích nejúspěšnějších děl.
Po druhé světové válce se začala věnovat také publicistice a přispívala do několika novin a časopisů. Část jejího díla byla ovlivněna jejími sympatiemi s Komunistickou stranou Československa, do níž také vstoupila. Díky tomu dva roky působila jako kulturní atašé na československém velvyslanectví v Moskvě a stala se také zvolenou členkou Národního shromáždění. Jarmila Glazarová se podílela ne nechvalně proslulých soudních procesech ve 40. a 50. letech. V roce 1968 ale přednesla na shromáždění strany projev, v němž vyjádřila lítost nad svými počiny. Invazi vojsk Varšavské smlouvy poté velmi odsoudila. Psaní se věnovala až do pozdního věku.Kdo byla Jarmila Glazarová? Životopis Jarmila Glazarová, osobnosti, slavná žena z kategorie literatura

Základní informace o osobě Jarmila Glazarová

Národnost: česká
Datum narození: 7.9.1901
Místo narození: Malá Skála, Česká republika
Datum úmrtí: 20.2.1977

Potěší nás, pokud budete sdílet tuto odpověď na otázku kdo je Jarmila Glazarová? s vašimi kamarády na veřejných sociálních sítích (Facebook, Pinterest, Reddit či Twitter).

 Sdílet na Facebooku    Sdílet na Twitteru      Sdílet na Redditu        Sdílet na Pinterestu  

Znáte definici termínu Dialýza? Víte co je Společenská škodlivost? Vzpomněli byste si co označuje výraz Fejt? Vzpomněli byste si co označuje výraz Trestní bezúhonnost?

Klíčová slova: místo narození, životopis, literatura, lexikon, kdy se narodila Jarmila Glazarová?, narození, národnost, Jarmila Glazarová, nežijící, zajímavosti, Kdy zemřela Jarmila Glazarová, informace, biografie, kdo to je, život, národnost

Pojem Jarmila Glazarová je v kategorii Literatura, ilustrační obrázek

Další informace o pojmu Jarmila Glazarová hledejte v níže uvedených zdrojích

Najít výraz Jarmila Glazarová ve Wikipedii

Hledat slovo Jarmila Glazarová ve vyhledávači Yandex

Najít slovo Jarmila Glazarová ve fulltextu vyhledávače Info.com

Hledat pojem Jarmila Glazarová ve fulltextu Seznam.cz

Zkusit hledat obrázky a videa s názvem Jarmila Glazarová ve Wikimedia Commons

Dál můžete zkusit hledat slovo Jarmila Glazarová například v Google obrázcích, v nabídce zboží na Heureka.cz, v Microsoft Bing, ve vyhledávači chránícího soukromí - DuckDuckGo nebo v Google překladači.

Zkuste také následující odborné pojmy, osobnosti, termíny a hesla

Životopis, kdo je Jarmila Glazarová? Stručná biografie

Text na tomto webu vám dal odpověď na otázku Kdo byla Jarmila Glazarová? Kdy se narodila Jarmila Glazarová? Kde se narodila Jarmila Glazarová? Kdy zemřela Jarmila Glazarová? Jarmila Glazarová je v kategorii Literatura

Sepsáno redaktory Superia.cz. Provozovatel neručí za aktuálnost a úplnost informací. V textech mohou být věcné a technické nepřesnosti a gramatické či typografické chyby. Informace nemohou být pravidelně updatovány, proto mohou být zastaralé, neplatné, neaktuální či nepřesné. Zkuste též najít informace osobnost, osobu, člověka Jarmila Glazarová dejme tomu například v projektu Wikipedia.cz, kde naleznete podrobnější popis, resp. životopis. Jména některých osobností se shodují s jinými žijícími i nežijícími a to napříč obory. Hledejte proto osobnost Jarmila Glazarová i v jiné kategorii než je literatura.