Kdo je to?
Kdo byl Jan Vodňanský? Životopis Jan Vodňanský, osobnosti, slavný člověk z kategorie hudba

Jan Vodňanský

Kdo byl Jan Vodňanský? Životopis, zajímavosti, informace, biografie, hudba

Jan Vodňanský byl český spisovatel, zpěvák a herec, disident a signatář Charty 77.
Nejdříve vystudoval ČVUT, poté ale i na Filozofické fakultě Karlovy univerzity, kde následně získal i doktorát.
Velmi brzo vytvořil duo s klavíristou Petrem Skoumalem, se kterým začal pravidělně vystupovat zhruba v polovině 60. let. Program jejich představení se skládal z písniček, slovních hříček a jazykového a intelektuálního humoru.
V roce 1969 se se svými vystoupeními přesunuli do Činoherního klubu. Zde proslulo jejich představení S úsměvem idiota, které z Vodňanského a Skoumala učinilo v tehdejším Československu velmi populární uměleckou dvojici.
V první polovině 70. let jejich sláva ještě rostla, v roce 1977 však Jan Vodňanský podepsal Chartu 77 a pravidelně se pohyboval v prostředí disentu. Jeho veřejná tvorba tak byla tehdejším režimem postupně omezována, až nakonec téměř úplně zakázána.
Po sametové revoluci se vrátil ke spolupráci s Petrem Skoumalem, se svými představeními cestoval po světě, přednášel a učil na univerzitách.
Důležitou součástí činnosti Jana Vodňanského byla i tvorba pro děti - z jeho básniček, písniček a říkanek vznikla celá řada leporel, zpěvníků a souborů (např. Šlo povidlo na vandr, Hádala se paraplata...). Později se podílel i na televizní tvorbě pro děti.Kdo byl Jan Vodňanský? Životopis Jan Vodňanský, osobnosti, slavný člověk z kategorie hudba

Hlavní data o osobě Jan Vodňanský

Národnost: česká
Datum narození: 19. června 1941
Místo narození: Praha
Datum úmrtí: 10. března 2021

Tento text (Jan Vodňanský) můžete samozřejmě sdílet s dalšími osobami na specializovaných společenských sítích Twitter, Redditu nebo Facebook.

  Sdílet na Twitteru      Sdílet na Redditu        Sdílet na Pinterestu    Sdílet na Facebooku 

Vzpomněli byste si co označuje výraz Hřížení? Znáte pojem Upload? Znáte pojem Paella? Vzpomenete si na definici slova Prameniště?

Klíčová slova: biografie, popis, wikipedie, zajímavosti, nežijící, život, osobnost, datum narození, informace, hudba, kdy se narodil Jan Vodňanský?, kde se narodil Jan Vodňanský?, místo narození, národnost, národnost, Jan Vodňanský

Pojem Jan Vodňanský je v kategorii Hudba, ilustrační obrázek

Odkazy na jiné weby a vyhledávače

Zkusit najít pojem Jan Vodňanský ve fulltextovém vyhledávači Bing.com

Vyhledat heslo Jan Vodňanský na Google obrázcích

Hledat heslo Jan Vodňanský ve vyhledávači Yandex

Zkusit hledat obrázky a videa s názvem Jan Vodňanský ve Wikimedia Commons

Vyhledat heslo Jan Vodňanský na Google.cz

Dál můžete zkusit hledat slovo Jan Vodňanský například ve videích na Youtube, v nabídce zboží na Heureka.cz, v obrázcích, videích a zvucích z projektu Wikimedia Commons, ve Wikislovníku nebo ve slovníku moderních slangových výrazů - Čeština 2.0.

Doporučené pojmy, slova, osobnosti, odborné termíny a výrazy

Biografie, životopis, kdo je to Jan Vodňanský?

Nyní již víte Kdo byl Jan Vodňanský? Kdy se narodil Jan Vodňanský? Kde se narodil Jan Vodňanský? Kdy zemřel Jan Vodňanský? Jan Vodňanský se nachází v kategorii Hudba

Kategorie hudba, sluchátka bílá, jan Vodňanský, ilustrační obrázek

Výše uvedený text byl napsán redaktorkami Superia.cz. Provozovatel neručí za to, že informace uvedené na portálu, nebo na stránkách na které portál odkazuje, jsou správné, úplné a aktuální. Informace uvedené zde mohou být zastaralé či neaktuální. Texty neaktualizujeme pravidelně. Zkuste najít informace osobnost, osobu, člověka Jan Vodňanský řekněme třeba v české verzi Wikipedia.cz, kde naleznete podrobný text, resp. životopis. Jména některých osobností se shodují s jinými žijícími i nežijícími a to napříč obory. Hledejte proto osobnost Jan Vodňanský i v jiné kategorii než je hudba.