Kdo je to?
Kdo byl Viktor Trkal? Životopis Viktor Trkal, slavní lidé, osobnosti z věda

Kdo je to Viktor Trkal?

Kdo to byl Viktor Trkal? Stručný životopis

Viktor Trkal byl český vědec a fyzik.
Vystudoval fyziku a matematiku na Univerzitě Karlově v Praze, během první světové války působil na univerzitě v ruském Permu. Po návratu do vlasti po konci války začal pracovat na Karlově univerzitě a v roce 1921 se zde stal profesorem.
Viktor Trkal se vydal směrem teoretické fyziky a kvantové mechaniky, výrazně jej ovlivnil roční pobyt na univerzitě v Leydenu, která byla tehdejším centrem evropské fyziky a kde přednášel profesor Paul Ehrenfest a kde se Trkal setkal i s Albertem Einsteinem.
V meziválečném Československu působil Trkal kromě Karlovy univerzity, na které se později stal děkanem Přírodovědecké fakulty, také jako tajemník České akademie věd a umění nebo ředitel Astronomického ústavu.
Po 2. světové válce se začal intenzivně zajímat o jadernou fyziku. Byl však komunistickým režimem odstaven z významných vědeckých funkcí. Zemřel v roce 1956, před smrtí ještě stačil napsat oceňovanou učebnici Mechaniky.Kdo byl Viktor Trkal? Životopis Viktor Trkal, slavní lidé, osobnosti z věda

Základní informace o osobě Viktor Trkal

Národnost: česká
Datum narození: 14. srpna 1888
Místo narození: Pardubice
Datum úmrtí: 3. září 1956

Potěší nás, pokud budete sdílet tuto odpověď na otázku kdo je Viktor Trkal? s vašimi kamarády, známými a přáteli na Pinterestu, Facebooku nebo Twitteru.

 Sdílet na Facebooku   Sdílet na Pinterestu      Sdílet na Redditu       Sdílet na Twitteru  

Vzpomněli byste si co znamená slovo Dark web? Vzpomněli byste si na význam slova Intrastat? Víte, co je to Microsoft Office? Znáte definici termínu Tablet?

Klíčová slova: formulace, lexikon, heslo, význam slova, co znamená, kdo to je, popis, synonymum, wiki, věda, etymologie, přesný výraz, kdo je Viktor Trkal?, význam pojmu, pojem, popis

Pojem Viktor Trkal je v kategorii Věda, ilustrační obrázek

Pro další informace o termínu Viktor Trkal zkuste tyto odkazy

Hledat výraz Viktor Trkal ve Wikislovníku

Zkusit hledat obrázky a videa s názvem Viktor Trkal ve Wikimedia Commons

Hledat termín Viktor Trkal na Google.cz

Vyhledat heslo Viktor Trkal ve fulltextu vyhledávače Info.com

Dál můžete zkusit hledat slovo Viktor Trkal například v evropském vyhledávači Qwant, ve slovníku moderních slangových výrazů - Čeština 2.0, v Microsoft Bing, ve vyhledávači Seznam.cz nebo v Lingea slovnících.

Náhodných výběr osobností, hesel, pojmů a odborných termínů

Stručná biografie, resp. životopis osoby Viktor Trkal

Na této webové stránce jste se dozvěděli: Kdo je to Viktor Trkal? Kdo to byl Viktor Trkal? Kdy se narodil Viktor Trkal? Kde se narodil Viktor Trkal? Kdy zemřel Viktor Trkal? Viktor Trkal je v kategorii věda. Text vytvořen pro server Superia.cz Provozovatel neručí za správnost a aktuálnost zde uvedených informací. Nemáme možnost pravidelné aktualizace článků. Pokuste se vyhledat osobnost, osobu, člověka Viktor Trkal např. ve známé Wikipedii, kde naleznete komplexní text, resp. životopis. Jména některých osobností se shodují s jinými žijícími i nežijícími a to napříč obory. Hledejte proto osobnost Viktor Trkal i v jiné kategorii než je věda.