Kdo je to?
Kdo byl Viktor Trkal? Životopis Viktor Trkal, osobnosti, slavný člověk z kategorie věda

Viktor Trkal

Kdo byl Viktor Trkal? Životopis, zajímavosti, informace, biografie, věda

Viktor Trkal byl český vědec a fyzik.
Vystudoval fyziku a matematiku na Univerzitě Karlově v Praze, během první světové války působil na univerzitě v ruském Permu. Po návratu do vlasti po konci války začal pracovat na Karlově univerzitě a v roce 1921 se zde stal profesorem.
Viktor Trkal se vydal směrem teoretické fyziky a kvantové mechaniky, výrazně jej ovlivnil roční pobyt na univerzitě v Leydenu, která byla tehdejším centrem evropské fyziky a kde přednášel profesor Paul Ehrenfest a kde se Trkal setkal i s Albertem Einsteinem.
V meziválečném Československu působil Trkal kromě Karlovy univerzity, na které se později stal děkanem Přírodovědecké fakulty, také jako tajemník České akademie věd a umění nebo ředitel Astronomického ústavu.
Po 2. světové válce se začal intenzivně zajímat o jadernou fyziku. Byl však komunistickým režimem odstaven z významných vědeckých funkcí. Zemřel v roce 1956, před smrtí ještě stačil napsat oceňovanou učebnici Mechaniky.Kdo byl Viktor Trkal? Životopis Viktor Trkal, osobnosti, slavný člověk z kategorie věda

Hlavní informace o osobě Viktor Trkal

Národnost: česká
Datum narození: 14. srpna 1888
Místo narození: Pardubice
Datum úmrtí: 3. září 1956

Budeme rádi, pokud budete tuto stručnou biografii s osobou Viktor Trkal sdílet s kolegy, přáteli a partnery na Redditu, Twitteru nebo Facebooku.

 Sdílet na Facebooku   Sdílet na Redditu         Sdílet na Twitteru      Sdílet na Pinterestu  

Vzpomněli byste si co znamená slovo Pravý úhel? Pamatujete si definici pojmu URL adresa? Víte, co je to Copyright? Vzpomněli byste si co znamená slovo Kafr?

Klíčová slova: životopis, wikipedie, datum úmrtí, nežijící, Viktor Trkal, biografie, národnost, narození, lexikon, Viktor Trkal, osobnost, věda, vysvětlení, wiki, popis, Kdy zemřel Viktor Trkal

Pojem Viktor Trkal je v kategorii Věda, ilustrační obrázek

Odkazy na jiné online zdroje a weby

Zkusit najít výraz Viktor Trkal ve fulltextovém vyhledávači Bing.com

Zkusit hledat obrázky a videa s názvem Viktor Trkal ve Wikimedia Commons

Zkusit najít Viktor Trkal ve fulltextu Seznam.cz

Vyhledat slovo Viktor Trkal na Google obrázcích

Hledejte bez špehování slovo Viktor Trkal ve vyhledávači DuckDuckGo

Dál můžete zkusit hledat slovo Viktor Trkal například ve fulltextu Google.cz, v projektu slovnik.cz, v obrázcích, videích a zvucích z projektu Wikimedia Commons, ve videích na Youtube nebo v Lingea slovnících.

Podívejte se také na tyto osobnosti, odborné výrazy, pojmy, termíny a slova

Biografie, životopis, kdo je to Viktor Trkal?

Text na této internetové stránce vám umožnil zjistit Kdo byl Viktor Trkal? Kdy se narodil Viktor Trkal? Kde se narodil Viktor Trkal? Kdy zemřel Viktor Trkal? Viktor Trkal je v sekci Věda

Kategorie věda, laborant zkumavky, viktor Trkal, ilustrační obrázek

Text vytvořen redaktory Superia.cz. Všechny údaje jsou bez záruky. V obsahu stránek mohou být pravopisné, faktické chyby i nepřesnosti. Doufáme, že chápete, že není v našich silách provádět pravidelnou aktualizaci všech pojmů. Pokuste se také najít informace osobnost, osobu, člověka Viktor Trkal kupř. v projektu Wikipedie, kde můžete najít rozsáhlejší popis, resp. životopis. Jména některých osobností se shodují s jinými žijícími i nežijícími a to napříč obory. Hledejte proto osobnost Viktor Trkal i v jiné kategorii než je věda.