Kdo je to?
Kdo byl Matěj Kopecký? Životopis Matěj Kopecký, osobnosti, slavný člověk z kategorie umělci

Matěj Kopecký

Kdo byl Matěj Kopecký? Životopis, zajímavosti, informace, biografie, umělci

Matěj Kopecký byl český loutkář, který je dodnes symbolem loutkářství národního obrození.
Matěj se narodil v rodině potulného herce a komedianta Jana Kopeckého, který založil loutkářskou tradici celého rodu. Mladý Matěj se učil nejprve u hodináře, ale učení nedokončil. Pak pomáhal otci s loutkářstvím. Roku 1775 se oženil s dcerou mirotického měšťana, majitele krámku a plátenictví, a díky tomu obdržel měšťanské právo v Miroticích (zejména však proto, že na něj fiktivní koupí byla převedena část tchánova majetku). Jakmile však Matěj majetek vrátil, pozbyl i měšťanského práva. Matěj se rozhodl naplno věnovat loutkářství. Roku 1798 vstoupil do vojenského pluku v Písku, účastnil se několika tažení proti Napoleonovi. Ve válkách byl dvakrát raněn. Po vystoupení z vojska se živil mnoha různými zaměstnáními - nádeník, cestář, kramář... K loutkářství se definitivně vrátil po roce 1811, kdy přišel v důsledku požáru o všechen majetek. Ve 20. letech už vlastnil koncesi na provozování „mechanických kumštů“ po celých Čechách s výjimkou Prahy a lázeňských měst. Když roku 1847 zemřel, jeho synové provozovali také loutkářství, zpočátku pod otcovou koncesí, později si získali koncesi svoji. Matěj Kopecký je pohřben v Týně nad Vltavou.
Ačkoliv Matěj Kopecký není autorem loutkových her a provozoval zejména hry, které se v tu dobu běžně provozovaly i v jiných kočovných společnostech, patří k předním obrozeneckým umělcům. Úspěchem jeho her bylo to, že hrál česky a šířil češtinu na českém venkově. Podle Vilímkova vydání z roku 1862 bylo v repertoáru Matěje Kopeckého asi 61 her. Do těchto her spadají hry z repertoáru komedie dell´arte, německé hry, hry připisované P. Konopáskovi, úpravy her z českého činoherního repertoáru, hry upravené z libret i úpravy obrozeneckých her (V. K. Klicpera, J. K. Tyl). Tato tradice by neměla být zapomenuta, a ani to není možné, protože potomci Matěje Kopeckého hrají dodnes.Kdo byl Matěj Kopecký? Životopis Matěj Kopecký, osobnosti, slavný člověk z kategorie umělci

Hlavní informace o osobě Matěj Kopecký

Národnost: česká
Datum narození: 24. 2. 1775
Místo narození: Libčany u Nechanic
Datum úmrtí: 3. 7. 1847

Budeme rádi, pokud budete tuto stručnou biografii s osobou Matěj Kopecký sdílet s ostatními na webových službách typu Pinterest, Facebook, Twitter nebo Reddit.

  Sdílet na Twitteru      Sdílet na Redditu        Sdílet na Pinterestu    Sdílet na Facebooku 

Vzpomněli byste si co znamená slovo Jistina? Pamatujete si definici pojmu Průměr? Víte, co je to Teritorium? Vzpomněli byste si co znamená slovo Strach?

Klíčová slova: Kdy zemřel Matěj Kopecký, Matěj Kopecký, narození, informace, národnost, kdy se narodil Matěj Kopecký?, kdo je Matěj Kopecký?, umělci, osobnost, kdo to je, datum úmrtí, místo narození, vysvětlení, osobnosti, kde se narodil Matěj Kopecký?, národnost

Pojem Matěj Kopecký je v kategorii Umělci, ilustrační obrázek

Linky na jiné informační zdroje

Hledat videa s názvem Matěj Kopecký na Youtube

Zkusit najít výraz Matěj Kopecký ve Wikipedii

Najít heslo Matěj Kopecký na Google obrázcích

Najít heslo Matěj Kopecký na Google.cz

Zkusit najít termín Matěj Kopecký ve vyhledávači Qwant

Dál můžete zkusit hledat slovo Matěj Kopecký například v Google obrázcích, v Lingea slovnících, ve vyhledávači Seznam.cz, ve vyhledávači chránícího soukromí - DuckDuckGo nebo ve slovníku moderních slangových výrazů - Čeština 2.0.

Zkuste také následující odborné pojmy, osobnosti, termíny a hesla

Stručná biografie, resp. životopis osoby Matěj Kopecký

Teď už znáte odpověď na otázku Kdo byl Matěj Kopecký? Kdy se narodil Matěj Kopecký? Kde se narodil Matěj Kopecký? Kdy zemřel Matěj Kopecký? Matěj Kopecký je v sekci Umělci

Kategorie umělci, kreslíř, matěj Kopecký, ilustrační obrázek

Text vytvořen redaktory Superia.cz. Provozovatel v žádném případě neručí za aktuálnost údajů uveřejněných na webu. Věříme, že chápete, že texty nemohou být často aktualizovány. Čerstvé informace hledejte osobnost, osobu, člověka Matěj Kopecký řekněme v otevřené encyklopedii Wikipedia, kde můžete najít nejspíš delší text, resp. životopis. Jména některých osobností se shodují s jinými žijícími i nežijícími a to napříč obory. Hledejte proto osobnost Matěj Kopecký i v jiné kategorii než je umělci.