Kdo je to?
Kdo byl Matěj Kopecký? Životopis Matěj Kopecký, osobnosti, slavný člověk z kategorie umělci

Matěj Kopecký

Kdo byl Matěj Kopecký? Životopis, informace, biografie, umělci

Matěj Kopecký byl český loutkář, který je dodnes symbolem loutkářství národního obrození.
Matěj se narodil v rodině potulného herce a komedianta Jana Kopeckého, který založil loutkářskou tradici celého rodu. Mladý Matěj se učil nejprve u hodináře, ale učení nedokončil. Pak pomáhal otci s loutkářstvím. Roku 1775 se oženil s dcerou mirotického měšťana, majitele krámku a plátenictví, a díky tomu obdržel měšťanské právo v Miroticích (zejména však proto, že na něj fiktivní koupí byla převedena část tchánova majetku). Jakmile však Matěj majetek vrátil, pozbyl i měšťanského práva. Matěj se rozhodl naplno věnovat loutkářství. Roku 1798 vstoupil do vojenského pluku v Písku, účastnil se několika tažení proti Napoleonovi. Ve válkách byl dvakrát raněn. Po vystoupení z vojska se živil mnoha různými zaměstnáními - nádeník, cestář, kramář... K loutkářství se definitivně vrátil po roce 1811, kdy přišel v důsledku požáru o všechen majetek. Ve 20. letech už vlastnil koncesi na provozování „mechanických kumštů“ po celých Čechách s výjimkou Prahy a lázeňských měst. Když roku 1847 zemřel, jeho synové provozovali také loutkářství, zpočátku pod otcovou koncesí, později si získali koncesi svoji. Matěj Kopecký je pohřben v Týně nad Vltavou.
Ačkoliv Matěj Kopecký není autorem loutkových her a provozoval zejména hry, které se v tu dobu běžně provozovaly i v jiných kočovných společnostech, patří k předním obrozeneckým umělcům. Úspěchem jeho her bylo to, že hrál česky a šířil češtinu na českém venkově. Podle Vilímkova vydání z roku 1862 bylo v repertoáru Matěje Kopeckého asi 61 her. Do těchto her spadají hry z repertoáru komedie dell´arte, německé hry, hry připisované P. Konopáskovi, úpravy her z českého činoherního repertoáru, hry upravené z libret i úpravy obrozeneckých her (V. K. Klicpera, J. K. Tyl). Tato tradice by neměla být zapomenuta, a ani to není možné, protože potomci Matěje Kopeckého hrají dodnes.Kdo byl Matěj Kopecký? Životopis Matěj Kopecký, osobnosti, slavný člověk z kategorie umělci

Základní údaje o osobě Matěj Kopecký

Národnost: česká
Datum narození: 24. 2. 1775
Místo narození: Libčany u Nechanic
Datum úmrtí: 3. 7. 1847

Velmi by nás potěšilo, pakliže byste sdíleli text Matěj Kopecký s jinými lidmina Pinterestu nebo na Facebooku či Twitteru.

 Sdílet na Pinterestu    Sdílet na Facebooku   Sdílet na Redditu         Sdílet na Twitteru    

Vzpomněli byste si co znamená slovo Artróza? Vzpomněli byste si co označuje výraz Kvasnice? Víte, co je to Aperitiv? Znáte termín Cuba Libre?

Klíčová slova: národnost, umělci, popis, datum narození, zajímavosti, biografie, vysvětlení, datum úmrtí, Kdy zemřel Matěj Kopecký, místo narození, wikipedie, wiki, Matěj Kopecký, život, kde se narodil Matěj Kopecký?, kdy se narodil Matěj Kopecký?

Pojem Matěj Kopecký je v kategorii Umělci, ilustrační obrázek

Jiné zdroje informací o výrazu Matěj Kopecký

Hledat termín Matěj Kopecký ve vyhledávači Yahoo

Zkusit najít výraz Matěj Kopecký ve fulltextu vyhledávače Info.com

Hledejte bez špehování slovo Matěj Kopecký ve vyhledávači DuckDuckGo

Hledat termín Matěj Kopecký ve vyhledávači Qwant

Vyhledat slovo Matěj Kopecký ve fulltextu Seznam.cz

Dál můžete zkusit hledat slovo Matěj Kopecký například ve videích na Youtube, v ABC slovníku cizích slov a synonym, v obrázcích, videích a zvucích z projektu Wikimedia Commons, ve fulltextu Google.cz nebo v projektu slovnik.cz.

Náhodné osobnosti, pojmy, výrazy, slova a odborné termíny

Životopis, kdo je Matěj Kopecký? Stručná biografie

Tyto stránky vám umožnili zjistit Kdo byl Matěj Kopecký? Kdy se narodil Matěj Kopecký? Kde se narodil Matěj Kopecký? Kdy zemřel Matěj Kopecký? Matěj Kopecký je v kategorii Umělci

Výše uvedený text byl napsán redaktorkami Superia.cz. Provozovatel v žádném případě neručí za aktuálnost údajů uveřejněných na webu. Omluvte nás, že, nestíháme pravidelnou aktualizaci všechny textů. Můžete také vyzkoušet hledat informace osobnost, osobu, člověka Matěj Kopecký třeba v projektu Wikipedia, kde můžete najít delší text, resp. životopis. Jména některých osobností se shodují s jinými žijícími i nežijícími a to napříč obory. Hledejte proto osobnost Matěj Kopecký i v jiné kategorii než je umělci.