Kdo je to?
Kdo byla Madeleine Albrightová? Životopis Madeleine Albrightová, osobnosti, slavná žena z kategorie politici

Kdo byla Madeleine Albrightová?

Kdo byla Madeleine Albrightová? Životopis, informace, biografie, politici

Madeleine Albrightová byla významná americká politička českého původu, bývalá americká ministryně zahraničních věcí.
Narodila se do české židovské rodiny jako Marie Jana Korbelová. Její otec byl československým diplomatem a v roce 1939 odešel i s rodinou po okupaci Československa nacisty do Londýna. Po válce se vrátili, nicméně po roce 1948 opět emigrovali, tentokrát do USA.
V Americe vystudovala Wellesley College a Kolumbijskou univerzitu. Vdala se za novináře Josepha Medilla Pattersona Albrighta a přijala jeho jméno.
Táhlo ji to do vysoké politiky. Nejdříve pracovala pro demokratického senátora Edmunda Muskieho, poté už stoupala jenom výš. V roce 1993 se za vlády prezidenta Clintona stala velvyslankyní USA při OSN a zároveň vedoucí štábu pro spolupráci s Radou pro národní bezpečnost.
Hlavní role jejího života však měla teprve přijít - ve druhém prezidentském období Billa Clintona se stala ministryní zahraničí - první ženou na tomto postu ve Spojených státech. Funkci zastávala v letech 1997-2001. Zřejmě nejvýznamnější dějinnou událostí během jejího funkčního období byla Kosovská válka, ve které v letech 1998-1999 sváděly Svazová republika Jugoslávie s Kosovskou osvobozeneckou armádou boje o nezávislost Kosova. Válka byla nakonec ukončena bombardováním Jugoslávie ze strany Severoatlantické aliance (Operace Spojenecká síla). Následně jugoslávská armáda opustila pozice v Kosovu a toto území se dostalo pod mezinárodní správu. Zásah Severoatlantické aliance v tomto konfliktu je dodnes kontroverzním tématem a Albrightová, která patřila mezi jeho zastánce, se kvůli němu často dostávala pod palbu kritiky.
Albrightová se však po většinu života profilovala jako zahraničněpolitický jestřáb, takže tato kritika není jediná spojená s její osobou. Během jejího působení při OSN například došlo ke konfliktu ve Rwandě, kde OSN nebyla schopná účinně a včas zasáhnout proti genocidě. Známé jsou také její kontroverzní výroky při obhajování sankcí vůči iráckému režimu Saddáma Husajna.
Z českého pohledu je naopak (převážně) pozitivně vnímán osobní přínos Madeleine Albrightové při jednání o připojení České republiky a dalších zemí bývalého východního bloku k Severoatlantické alianci. K tomu došlo (v případě ČR, Polska a Maďarska) v roce 1999.
Albrightová se stala držitelkou řady významných medailí, vyznamenání a ocenění, včetně těch českých.
Zemřela v roce 2022, jejího pohřbu se účastnila celá řada významných osobností světové politiky, včetně bývalých amerických prezidentů.Kdo byla Madeleine Albrightová? Životopis Madeleine Albrightová, osobnosti, slavná žena z kategorie politici

Základní informace o osobě Madeleine Albrightová

Datum narození: 15. května 1937
Místo narození: Praha
Datum úmrtí: 23. března 2022

Líbí se stručný životopis s osobou Madeleine Albrightová? Pak se podělte s vašimi kamarády, známými a přáteli na internetových společenských sítích typu Pinterest, Reddit, Twitter či Facebooku, který je z nich nejznámější a nejpopulárnější.

 Sdílet na Redditu        Sdílet na Facebooku   Sdílet na Pinterestu     Sdílet na Twitteru    

Víte co je Scientologie? Rozumíte pojmu Pátá kolona? Rozumíte pojmu Nouzový stav? Znáte pojem Alokace?

Klíčová slova: lexikon, popis, osobnosti, informace, zajímavosti, politici, politici, vysvětlení, národnost, Kdy zemřela Madeleine Albrightová, kde se narodila Madeleine Albrightová?, Madeleine Albrightová, kdo je Madeleine Albrightová?, biografie, nežijící, datum narození

Pojem Madeleine Albrightová je v kategorii Politici, ilustrační obrázek

Odkazy na jiné weby a vyhledávače

Zkusit najít Madeleine Albrightová ve fulltextu Seznam.cz

Hledat termín Madeleine Albrightová ve vyhledávači Yahoo

Zkusit najít výraz Madeleine Albrightová na Google obrázcích

Zkusit hledat obrázky a videa s názvem Madeleine Albrightová ve Wikimedia Commons

Zkusit najít pojem Madeleine Albrightová ve Wikipedii

Dál můžete zkusit hledat slovo Madeleine Albrightová například v Microsoft Bing, v nabídce zboží na Heureka.cz, ve ekologickém vyhledávači Ecosia, ve vyhledávači chránícího soukromí - DuckDuckGo nebo v Lingea slovnících.

Doporučené odborné pojmy, osobnosti, termíny, výrazy a hesla

Biografie, životopis, kdo je to Madeleine Albrightová?

Na stránce jste se mohli dozvědět: Kdo byla Madeleine Albrightová? Kdy se narodila Madeleine Albrightová? Kde se narodila Madeleine Albrightová? Kdy zemřela Madeleine Albrightová? Madeleine Albrightová se nachází v sekci Politici

Text vytvořen redaktory Superia.cz. Neručíme za správnost a aktuálnost uvedených informací. Informace uvedené zde mohou být zastaralé či neaktuální. Texty neaktualizujeme pravidelně. Zkuste hledat informace osobnost, osobu, člověka Madeleine Albrightová třeba v internetové encyklopedii Wikipedia, kde naleznete nejspíš podrobnější text, resp. životopis. Jména některých osobností se shodují s jinými žijícími i nežijícími a to napříč obory. Hledejte proto osobnost Madeleine Albrightová i v jiné kategorii než je politici.