Kdo je to?
Kdo byla Zdislava z Lemberka? Životopis Zdislava z Lemberka, osobnosti, slavná žena z kategorie křesťanství

Kdo byla Zdislava z Lemberka?

Kdo byla Zdislava z Lemberka? Životopis, informace, biografie, křesťanství

Zdislava z Lemberka byla česká urozená žena, zakladatelka klášterů a špitálů v českých zemích, která byla prohlášena roku 1995 za svatou. Zdislava se narodila v moravském městě Křižanov purkrabímu Přibyslavu z Křižanova na Moravě a matce Sibyle ze sicilského království. Sibyla se do českých zemí dostala společně s Kunhutou Štaufskou, která si následně vzala krále Václava I. Zdislava žila s rodinou na hradě Křižanov, kde získala všestranné vzdělání. Kolem roku 1238 se provdala za Havla z Lemberka, se kterým měla 3 děti (Havel, Zdislav a Jaroslav). Žďárská kronika zmiňuje celkem 4 děti (dcera Markéta). Za svého života se zasloužila o vystavení kláštera a špitálu (Bazilika svatého Vavřince a svaté Zdislavy) v Jablonném v Podještědí, kde osobně pomáhala nemocným. Kvůli špatnému zdravotnímu stavu Zdislava zemřela již kolem 32 roku života. Dodnes se neví, na co vlastně zemřela.
Podle Zdislavy je jen v České republice pojmenováno okolo 18 kostelů. V roce 2002 se stala patronkou pro Liberecký kraj.
Od roku 1895 probíhal proces blahořečení, který skončil až po 12 letech (28. 8. 1907) z úst papeže Pia X. Roku 1995 papež Jan Pavel II. uznal Zdislavu za svatou.Kdo byla Zdislava z Lemberka? Životopis Zdislava z Lemberka, osobnosti, slavná žena z kategorie křesťanství

Hlavní informace o osobě Zdislava z Lemberka

Národnost: česká
Datum narození: 1220
Místo narození: Křižanov, Morava, České země
Datum úmrtí: 1252

Budeme rádi, pokud budete tuto stručnou biografii s osobou Zdislava z Lemberka sdílet s kolegy prostřednictvím níže uvedených buttonků na sociálních sítích Facebook, Reddit, Pinterest nebo Twitter.

 Sdílet na Facebooku   Sdílet na Redditu        Sdílet na Pinterestu     Sdílet na Twitteru    

Pamatujete si definici pojmu Dezertní víno? Znáte definici termínu Badoo? Znáte termín Josta? Pamatujete si definici pojmu Samomluva?

Klíčová slova: nežijící, datum úmrtí, wiki, biografie, vysvětlení, život, životopis, informace, národnost, národnost, zajímavosti, místo narození, kde se narodila Zdislava z Lemberka?, křesťanství, wikipedie, kdo je Zdislava z Lemberka?

Pojem Zdislava z Lemberka je v kategorii Křesťanství, ilustrační obrázek

Odkazy na vyhledávače, online encyklopedie a slovníky

Najít termín Zdislava z Lemberka v ekologickém vyhledávači Ecosia.org

Hledat videa s názvem Zdislava z Lemberka na Youtube

Hledat heslo Zdislava z Lemberka ve vyhledávači Qwant

Hledat slovo Zdislava z Lemberka ve Wikislovníku

Hledejte bez špehování slovo Zdislava z Lemberka ve vyhledávači DuckDuckGo

Dál můžete zkusit hledat slovo Zdislava z Lemberka například ve Wikipedii, ve slovníku moderních slangových výrazů - Čeština 2.0, ve vyhledávači Seznam.cz, ve fulltextu Google.cz nebo v projektu slovnik.cz.

Tipy na další významy slov, osobnosti, pojmy a termíny

Životopis, kdo je Zdislava z Lemberka? Stručná biografie

Nyní už nejspíš víte Kdo byla Zdislava z Lemberka? Kdy se narodila Zdislava z Lemberka? Kde se narodila Zdislava z Lemberka? Kdy zemřela Zdislava z Lemberka? Zdislava z Lemberka patří do kategorie Křesťanství

Výše uvedený text byl napsán redaktorkami Superia.cz. Naše stránky mají pouze informativní charakter, neručíme za tiskové chyby. Data na webu nejsou pravidelně aktualizovaná, texty nemusí vždy reflektovat aktuální stav. Doporučujeme zkusit nalézt informace osobnost, osobu, člověka Zdislava z Lemberka dejme tomu třeba v projektu Wikipedie, kde můžete najít podrobnější text, resp. životopis. Jména některých osobností se shodují s jinými žijícími i nežijícími a to napříč obory. Hledejte proto osobnost Zdislava z Lemberka i v jiné kategorii než je křesťanství.