Kdo je to?
Kdo je to Bašár al-Asad? Životopis Bašár al-Asad, lidé, osobnosti z panovníci

Kdo je to Bašár al-Asad?

Kdo je to Bašár al-Asad? Stručný životopis

Bašár Háfiz al-Asad je prezidentem Sýrské arabské republiky (Sýrie). Prezidentem se stal v roce 2000.
Bašár Asad (anglicky Bashar al-Assad) je druhorozeným synem předchozího prezidenta Háfize al-Asada. Původně se nepočítalo, že by převzal prezidentský úřad, ale náhlá smrt jeho staršího bratra Basila al-Asada změnila plány. Asád přerušil začínající kariéru očního lékaře (vystudoval Western Eye hospital v Londýně) a vrátil se zpět do Sýrie, kde vystudoval vojenskou akademii v Homsu.
V roce 2011 vypukla v Sýrii občanská válka. V ní je kritiky obviňován z válečných zločinů, například použití chemických zbraní. Protivníkem vlády a tedy i prezidenta Asáda jsou hlavně radikální sunnité, především. tzv. saláfisté (wahhábisté) sdružující se v teroristických organizacích jako Islámský stát, Fronta an-Nusrá (odnož Al-Káidy), Džajš al-Islám apod. Ti nacházejí podporu hlavně od Saudské Arábie, Kataru a Turecka. V menší míře jsou nebo byli podporováni Izraelem, Francií, USA a dalšími západními zeměmi.
Naproti tomu za prezidentem Asádem stojí Alavité (odnož šítského islámu), k nímž se sám hlásí, dále většina křesťanů, drúzů a značná část především vzdělaných a výše postavených sunnitů. Nejvýznamnějším zahraničním vojenským spojencem je Írán a Rusko. Vojensky syrskou vládu podporuje libanonské hnutí Hizballáh a íráské šíítské milice.
Asád je ženatý. S manželkou Asmou (sunitskou muslimkou), se kterou se seznámil ve Velké Británii, mají 3 děti.Kdo je to Bašár al-Asad? Životopis Bašár al-Asad, lidé, osobnosti z panovníci

Základní údaje o osobě Bašár al-Asad

Národnost: Syrská
Datum narození: 11. září 1965
Místo narození: ad-Darbasíja

Zaujala vás biografie osobnosti Bašár al-Asad? Potom se podělte s blízkými na Twitteru, Redditu nebo Facebooku.

 Sdílet na Facebooku   Sdílet na Pinterestu      Sdílet na Redditu       Sdílet na Twitteru  

Rozumíte pojmu Osteopenie? Vzpomněli byste si co znamená slovo Elektorát? Znáte definici termínu Ravioly? Víte co je Silice?

Klíčová slova: význam, kdo to je, popis, etymologie, slovo, přesný význam, wiki, lexikon, informace, odborný výraz, význam pojmu, přesný výraz, formulace, heslo, synonymum, původ slova

Pojem Bašár al-Asad je v kategorii Panovníci, ilustrační obrázek

Linky na jiné informační zdroje

Hledat výraz Bašár al-Asad v ekologickém vyhledávači Ecosia.org

Vyhledat heslo Bašár al-Asad ve Wikipedii

Hledat termín Bašár al-Asad ve vyhledávači Yandex

Hledat videa s názvem Bašár al-Asad na Youtube

Dál můžete zkusit hledat slovo Bašár al-Asad například ve Wikislovníku, v ABC slovníku cizích slov a synonym, v Microsoft Bing, ve vyhledávači Seznam.cz nebo v nabídce zboží na Heureka.cz.

Vybrané odborné pojmy, osobnosti, termíny a slova

Biografie, životopis, kdo je to Bašár al-Asad?

Tyto webové stránky vám přinesly odpověď na otázku: Kdo je to Bašár al-Asad? Kdo to byl Bašár al-Asad? Kdy se narodil Bašár al-Asad? Kde se narodil Bašár al-Asad? Bašár al-Asad patří do sekce panovníci. Tento text byl napsán redaktory Superia.cz Informace uvedené na těchto stránkách jsou bez záruky. Chápejte, že nemáme prostředky na pravidelnou aktualizaci. Můžete se pokusit také najít osobnost, osobu, člověka Bašár al-Asad řekněme třeba na stránkách Wikipedie, kde můžete najít nejspíše podrobnější text, resp. životopis. Jména některých osobností se shodují s jinými žijícími i nežijícími a to napříč obory. Hledejte proto osobnost Bašár al-Asad i v jiné kategorii než je panovníci.

Navštivte další náš web, kde se dozvíte definici různých pojmů včetně počítačových pojmů a pojmů se světa hardware a software.