Kdo je to?
Kdo byl Charles Bukowski? Životopis Charles Bukowski, osobnosti, slavný člověk z kategorie literatura

Kdo byl Charles Bukowski?

Kdo byl Charles Bukowski? Životopis, informace, biografie, literatura

Charles Bukowski, vlastním jménem Heinrich Karl Bukowski, po přestěhování do USA Henry Charles Bukowski, známý také pod přezdívkami Hank či Buk, byl německý a později americký spisovatel, básník, prozaik a fejetonista, proslulý především svým vulgárním stylem.
Charles se narodil 16. srpna 1920 v německém městě Andernach, kde jeho otec sloužil v místní posádce americké armády. Matka Katherine Fett byla švadlena. Roku 1924 se celá rodina přestěhovala do Los Angeles. Protože malý Charles neuměl dobře anglicky, nebyl oblíbený v kolektivu, možná byl i šikanovaný, a tak se stále častěji uzavíral do sebe a četl. Mnoho z autorů, které tehdy přečetl (Turgeněv, Dostojevskij, Célline, Kafka), jej ovlivnilo v jeho následné tvorbě. Jeho pocitům zmaru nepřidalo ani to, že střední školu studoval společně s dětmi z vyšší společnosti a dost bohatými, kde ostře vynikala jeho chudoba. Navíc nebyl schopen navázat vztah s děvčaty. Smutné bylo, že ani doma nenašel zastání: otec byl příliš přísný a matka měkká na to, aby se jej zastala. Na vysoké škole studoval dva roky literaturu a divadlo, ale mezitím začala druhá světová válka a on se v opozici proti všem (otci, učitelům, spolužákům) postavil na stranu fašistického Německa. Když to jeho otec zjistil, vyhodil jej z domu, matka mu poskytla nějaké peníze a Charles si našel podnájem. Nezůstal u jednoho a vystřídal několik amerických měst - New Orleans, Atlanta, San Francisco, většinou se ničím neživil a žil na okraji společnosti. Dokonce ho zatkla FBI, protože byl podezřelý, že se vyhýbá vojenské službě. Poté vydal několik povídek, ale většinou žil dost bohémským životem. Poprvé se také zamiloval, a to do o 10 let mladší alkoholičky Jane Cooney Bakerovou, se kterou jej sice pojil negativní vztah ke světu, ale také pitky, hádky, noční život a žárlivost. Vztah se nakonec rozpadl, přesto se Jane stala předlohou pro jeho básnické sbírky i romány, jmenujme alespoň Poštovní úřad či Faktótum.
V 50. letech mu krátce po sobě zemřeli oba rodiče, a i on měl namále, když mu kvůli alkoholismu praskl a začal krvácet žaludeční vřed. Naštěstí přežil a i z tohoto období a prostředí vnikla povídka - Život a smrt na sociálním oddělení. Básník se hledal dál, v roce 1957 se poprvé oženil, a to s básnířkou Barbarou Frye, avšak po dvou letech se rozvedli. Mezi jeho další partnerky a múzy patřila Linda Kingová, tentokrát sochařka, dále pak Liza Williamsová, Pamela Millerová a Linda Lee Beighle, s níž se dokonce oženil a měli spolu dceru. Všechny předchozí vztahy ztroskotaly na jeho nezávislé povaze, ale s Lindou už vydržel až do své smrti, i když ani toto manželství nebylo vždy harmonické.
Na stáří byl nakonec i přes pití alkoholu dobře zajištěn, a to díky opravdu plodnému psaní. Jeho tvorba je tak obsáhlá, že se ji dodnes žádnému literárnímu historikovi nepodařilo dát dohromady celou.
Ke konci života však Bukowski nejprve onemocněl tuberkulózou, což však přineslo i pozitivum, protože kvůli antibiotikům zjistil, že může žít i bez alkoholu. Pak se mu však osudnou stala leukémie, kdy mu nepomohla ani chemoterapie a on svůj boj o život vzdal - bylo mu 74 let.
Plodná Bukowského tvorba se nedá vepsat do jednoho článku, protože by obsáhla celou knihu. Nicméně můžeme uvést, že v jeho prozaických dílech se velmi často vyskytuje postava jménem Henry Chinaski, což není nikdo jiný než autorovo alter ego. Kromě výše uvedených napsal ještě romány: Ženy, Šunkový nářez, Hollywood a Škvár. Vulgární povídky přináší sbírka Zápisky starého prasáka. Další jsou například Všechny řitě světa i ta má, Erekce, ejakulace, exhibice a další příběhy obyčejného šílenství, Nejkrásnější ženská ve městě. Z básnických sbírek byly do češtiny přeloženy zatím jen některé: Ptáčku posměváčku, přej mi štěstí; Někdy jste tak sami, až to prostě dává smysl, Příliš blízko jatek, Tvrdej chleba.



Kdo byl Charles Bukowski? Životopis Charles Bukowski, osobnosti, slavný člověk z kategorie literatura

Základní informace o osobě Charles Bukowski

Národnost: německo-americká
Datum narození: 16. 8. 1920
Místo narození: Andernach (Německo)
Datum úmrtí: 9. 3. 1994

Potěší nás, pokud budete sdílet tuto odpověď na otázku kdo je Charles Bukowski? s vašimi kamarády na Pinterestu nebo na Facebooku či Twitteru.

 Sdílet na Redditu         Sdílet na Twitteru      Sdílet na Facebooku   Sdílet na Pinterestu  

Vzpomněli byste si co znamená slovo Jeggings? Vzpomněli byste si co znamená slovo Elementární? Víte, co je to Abdikace? Víte co je Cytologie?

Klíčová slova: osobnosti, národnost, kdo to je, životopis, vysvětlení, biografie, nežijící, místo narození, informace, život, datum narození, Kdy zemřel Charles Bukowski, zajímavosti, Charles Bukowski, literatura, literatura

Pojem Charles Bukowski je v kategorii Literatura, ilustrační obrázek

Jiné zdroje informací o výrazu Charles Bukowski

Vyhledat heslo Charles Bukowski ve vyhledávači Yahoo

Zkusit najít slovo Charles Bukowski ve Wikislovníku

Najít slovo Charles Bukowski na Google obrázcích

Vyhledat heslo Charles Bukowski ve vyhledávači Qwant

Najít heslo Charles Bukowski v ekologickém vyhledávači Ecosia.org

Dál můžete zkusit hledat slovo Charles Bukowski například ve ruském vyhledávači Yandex, ve slovníku moderních slangových výrazů - Čeština 2.0, v Microsoft Bing, ve fulltextu Google.cz nebo v projektu slovnik.cz.

Často hledaná slova, osobnosti, termíny a odborné pojmy

Životopis, kdo je Charles Bukowski? Stručná biografie

Text na tomto webu vám dal odpověď na otázku Kdo byl Charles Bukowski? Kdy se narodil Charles Bukowski? Kde se narodil Charles Bukowski? Kdy zemřel Charles Bukowski? Charles Bukowski se nachází v kategorii Literatura

Výše uvedený text byl napsán redaktorkami Superia.cz. Naše stránky mají pouze informativní charakter, neručíme za tiskové chyby. Omluvte nás, že, nestíháme pravidelnou aktualizaci všechny textů. Vyzkoušejte nalézt informace osobnost, osobu, člověka Charles Bukowski dejme tomu třeba v projektu Wikipedia.cz, kde naleznete komplexní text, resp. životopis. Jména některých osobností se shodují s jinými žijícími i nežijícími a to napříč obory. Hledejte proto osobnost Charles Bukowski i v jiné kategorii než je literatura.