Kdo je to?
Kdo byl Benito Mussolini? Životopis Benito Mussolini, osobnosti, slavný člověk z kategorie politici

Kdo byl Benito Mussolini?

Kdo byl Benito Mussolini? Životopis, informace, biografie, politici

Benito Mussolini byl politik a fašistický diktátor. Narodil se do rodiny, která se hlásila k socialismu. Působil jako učitel, ale kvůli vojenské službě uprchl do Švýcarska. Tam se mu nedařilo najít zaměstnání jako učitel, musel vykonávat podřadné práce a nakonec žebral. Za to byl vykázán zpět do Itálie, kde nastoupil na vojenskou službu. Po vojenské službě pracoval jako novinář a nakonec se stal šéfredaktorem v novinách Italské socialistické strany. První světová válka ale znamenala rozchod Mussoliniho se socialistickou stranou. Podporoval totiž zapojení do války na straně Dohody a byl vyloučen ze strany.
Po roztržce se socialisty se Mussolini začal přiklánět k fašismu. V roce 1919 založil organizaci, která se po dvou letech transformovala ve fašistickou stranu. Přetrvával vliv socialismu a strana podporovala dělníky, ale byl kladen důraz na nacionalismus. V roce 1921 se Mussolini se svou stranou dostal do parlamentu. V rámci fašistické strany byla založena skupina s názvem Černé košile, která sdružovala vojáky a útočila na cíle spojené s levicí. Situace přerostla v násilné boje a připomínala občanskou válku, ale Mussolini z ní vyšel posílen. Když hrozilo, že svrhne vládu, byl jmenován premiérem. Od té doby systematicky hromadil moc a v roce 1925 začala jeho diktátorská vláda.
Proběhlo několik atentátů, které měly za cíl Mussoliniho odstranit. Žádný nebyl úspěšný a došlo naopak k utužení vlády. Fašismus měl na společnost stále větší vliv. Vládu nad Itálií převzala Velká fašistická rada a levicová opozice byla kompletně odstavena od moci. Fašistická vláda potlačila mafii, omezila autonomii v koloniích a získala podporu papeže. Problémem byla stagnující ekonomika. Zlomem bylo, když v Německu získali moc nacisté. Hitler Mussoliniho obdivoval, ale spojenectví mezi nacistickým Německem a fašistickou Itálií nebylo snadné. Velké spory byly o Rakousko, italská armáda zaostávala a celá Itálie se dostávala do izolace. Mussoliniho velkolepé sny skončily a převahu získal Hitler. Mussolini ztratil popularitu, byl sesazen a uvězněn. Následně ho osvobodili nacisté a předali mu vládu nad severním území Itálie. Mussolini se snažil získat zpět ztracenou popularitu, ale bylo stále jasnější, že válka je prohraná. Pokusil se proto utéci do Švýcarska, ale byl odhalen a popraven.Kdo byl Benito Mussolini? Životopis Benito Mussolini, osobnosti, slavný člověk z kategorie politici

Základní údaje o osobě Benito Mussolini

Národnost: italská
Datum narození: 29. července 1883
Místo narození: Predappio, Itálie
Datum úmrtí: 28. dubna 1945

Zaujala vás biografie osobnosti Benito Mussolini? Potom se podělte s vašimi známými a kamarády na Pinterestu, Redditu, Twitteru či Facebooku.

  Sdílet na Twitteru      Sdílet na Redditu        Sdílet na Pinterestu    Sdílet na Facebooku 

Vzpomněli byste si co označuje výraz Tornádo? Znáte termín GPRS? Znáte pojem Dvanácterník? Víte, co je to Youngtimer?

Klíčová slova: wikipedie, národnost, životopis, osobnost, biografie, Benito Mussolini, osobnosti, narození, kdo je Benito Mussolini?, Kdy zemřel Benito Mussolini, politici, kdy se narodil Benito Mussolini?, nežijící, kde se narodil Benito Mussolini?, národnost, politici

Pojem Benito Mussolini je v kategorii Politici, ilustrační obrázek

Hledejte výraz Benito Mussolini v dalších zdrojích

Najít pojem Benito Mussolini ve fulltextu vyhledávače Info.com

Zkusit najít Benito Mussolini ve vyhledávači Qwant

Zkusit najít frázi Benito Mussolini v ekologickém vyhledávači Ecosia.org

Hledat videa s názvem Benito Mussolini na Youtube

Dál můžete zkusit hledat slovo Benito Mussolini například ve vyhledávači chránícího soukromí - DuckDuckGo, v Google překladači, ve Wikipedii, ve Wikislovníku nebo v Lingea slovnících.

Doporučené odborné pojmy, osobnosti, termíny, výrazy a hesla

Stručná biografie, resp. životopis osoby Benito Mussolini

Právě jste se dozvěděli odpověď na otázku Kdo byl Benito Mussolini? Kdy se narodil Benito Mussolini? Kde se narodil Benito Mussolini? Kdy zemřel Benito Mussolini? Benito Mussolini je v kategorii Politici

Text vytvořen pro server Superia.cz. Neručíme za správnost či přesnost obsahu těchto webových stránek. Litujem, že není v našich silách provádět pravidelně aktualizace všech textů. Zkuste hledat osobnost, osobu, člověka Benito Mussolini řekněme například v internetové Wikipedii, kde můžete najít podrobný popis, resp. životopis. Jména některých osobností se shodují s jinými žijícími i nežijícími a to napříč obory. Hledejte proto osobnost Benito Mussolini i v jiné kategorii než je politici.