Kdo je to?
Kdo byl Tutanchamon? Životopis Tutanchamon, osobnosti, slavný člověk z kategorie panovníci

Tutanchamon

Kdo byl Tutanchamon? Životopis, zajímavosti, informace, biografie, panovníci

Tutanchamon byl faraonem ve starověkém Egyptě (vládce Horního a Dolního Egypta), který vládl v letech 1333-1323 př. n. l. Tutanchamamon se narodil faraonovi Achnatonovi a jeho sestře a také manželce (Kija), což zjistily až ve 20. století testy DNA. Incestní vztahy byly v egyptských dynastiích poměrně normální. Pravou manželkou faraona Achnatona byla královna Nefertiti. Testy DNA rovněž zjistily, že Tutanchamon měl rozštěp (stejně jako Achnaton), Köhlerův syndrom (vada kostí), sníženou imunitu a jeho levá noha byla kratší než pravá (musel chodit o dřevěné holi). Měl dalších 6 sourozenců (někde se píše o 7). V dětství jej vychovávala jeho matka i babička Teje. Tutanchamon se moc se neobjevoval na veřejnosti. Dále se o výchovu mladého faraona staral rádce (preceptor) Aj II. a generál Haremheb (později faraon).
Kolem 9 roku života si vzal za ženu princeznu Anchesenamon, která byla zároveň jeho nevlastní sestrou (3. dcera faraona Achnatona). Princezna byla v době svatby asi o 4 roky starší. Během manželského svazku neměli žádné děti (jedno dítě se narodilo již mrtvé a druhé zemřelo hned po narození).
Na faraona byl Tutanchamon korunován v hlavním říšském městě Thébách roku 1333 př. n. l. Od 15 let se plně věnoval přípravě na vedení státu a učil se povinnostem faraona. Bohužel Tutanchamon zemřel již kolem 18 let. Příčinou smrti byla gangréna, kterou měl po malárii nebo po úrazu nohy. Poté byl uložen do hrobky v Údolí králů. Hrobku nalezl až britský archeolog Howard Carter dne 4. 11. 1922. Všechno bohatství z faraonovy hrobky je uloženo a vystaveno v muzeu v egyptském hlavním městě Káhira. Samotný sarkofág se stále nachází v původní hrobce v Údolí králů.Kdo byl Tutanchamon? Životopis Tutanchamon, osobnosti, slavný člověk z kategorie panovníci

Základní údaje o osobě Tutanchamon

Národnost: egyptská
Datum narození: 1341 př. n. l.
Místo narození: Starověký Egypt
Datum úmrtí: 1323 př. n. l.

Zaujala vás biografie osobnosti Tutanchamon? Potom se podělte s vašimi kamarády, známými a přáteli na Twitteru, Redditu, Pinterestu, Facebooku nebo na jiných, zde neuvedených sociálních sítích.

 Sdílet na Redditu        Sdílet na Facebooku    Sdílet na Twitteru      Sdílet na Pinterestu  

Pamatujete si definici pojmu Podnikatelský účet? Znáte termín Konvertoplán? Znáte termín Základní mzda? Víte, co je to Cream cheese?

Klíčová slova: panovníci, osobnost, wikipedie, národnost, zajímavosti, datum narození, kdo to je, datum úmrtí, Kdy zemřel Tutanchamon, wiki, panovníci, život, narození, kde se narodil Tutanchamon?, místo narození, informace

Pojem Tutanchamon je v kategorii Panovníci, ilustrační obrázek

Další zdroje informací o slovu Tutanchamon

Zkusit hledat obrázky a videa s názvem Tutanchamon ve Wikimedia Commons

Vyhledat termín Tutanchamon ve fulltextu vyhledávače Info.com

Hledejte bez špehování slovo Tutanchamon ve vyhledávači DuckDuckGo

Hledat výraz Tutanchamon ve vyhledávači Yahoo

Zkusit najít frázi Tutanchamon ve fulltextovém vyhledávači Bing.com

Dál můžete zkusit hledat slovo Tutanchamon například ve Wikipedii, v Lingea slovnících, ve vyhledávači Seznam.cz, v Google obrázcích nebo v Google překladači.

Vybrané odborné pojmy, slova, osobnosti, termíny

Stručná biografie, resp. životopis osoby Tutanchamon

Nyní už nejspíš víte Kdo byl Tutanchamon? Kdy se narodil Tutanchamon? Kde se narodil Tutanchamon? Kdy zemřel Tutanchamon? Tutanchamon se nachází v kategorii Panovníci

Kategorie panovníci, hrabata, tutanchamon, ilustrační obrázek

Napsáno redaktory Superia.cz. Pečlivě jsme prošli a zkontrolovali všechny naše texty. I přesto je možné, že jsme některou chybu přehlédli. Nemáme možnost pravidelné aktualizace článků. Můžete také vyzkoušet hledat informace osobnost, osobu, člověka Tutanchamon např. v internetové Wikipedii, kde můžete najít nejspíše podrobnější text, resp. životopis. Jména některých osobností se shodují s jinými žijícími i nežijícími a to napříč obory. Hledejte proto osobnost Tutanchamon i v jiné kategorii než je panovníci.