Kdo je to?
Kdo byl Přemysl Otakar I? Životopis Přemysl Otakar I, osobnosti, slavný člověk z kategorie panovníci

Kdo byl Přemysl Otakar I?

Kdo byl Přemysl Otakar I? Životopis, informace, biografie, panovníci

Přemysl Otakar I. byl český kníže a v pořadí třetí český král (1198-1230) z rodu Přemyslovců. Během let 1173-79 musel přebývat ve vyhnanství. Oženil se s Adlétou Míšeňskou a po návratu do českých zemí zastupoval svého bratra Bedřicha ve funkci markraběte (na Olomoucku). V letech 1192-93 se Přemysl Otakar I. poprvé stal knížetem, avšak po sporech s pražským biskupem Jindřichem Břetislavem a císařem Jindřichem VI. musel znovu do vyhnanství, (1193-97). Podruhé nastoupil na český trůn po návratu z vyhnanství v roce 1197. Korunován českým králem byl roku 1198. O pět let později byl podruhé korunován pověřencem papeže – Guidem z Praeneste (1203) a o rok později byl Přemysl uznán českým králem samotným papežem (1204). Po letech vleklých sporů o dědičnosti českého trůnu získal Přemysl Otakar I. 3 listiny označeny zlatou pečetí (tzv. bulou) sicilského krále. Tyto tři listiny nechal zhotovit Fridrich II. Štaufský ve švýcarské Basileji. Listiny tvořily jeden celek, které předznamenaly nástupnické právo pro Přemyslova syna Václava a celého jeho rodu. I přesto měl Přemysl během svého života strach, aby tohoto práva jeho syn dostál. Ještě během jeho života nechal roku 1228 korunovat druhorozeného syna Václava českým králem.
Za života Přemysla vznikly v českých zemích první města Bruntál (1213), poté Uničov, Opava, Znojmo (1226), Jemnice (1227) a Hradec Králové (1225).
Přemysl Otakar I. zemřel v roce 1230 a byl pochován na Pražském hradě v bazilice sv. Víta.Kdo byl Přemysl Otakar I? Životopis Přemysl Otakar I, osobnosti, slavný člověk z kategorie panovníci

Základní informace o osobě Přemysl Otakar I

Národnost: česká
Datum narození: 1155/1167?
Datum úmrtí: 15. 12. 1230

Potěší nás, pokud budete sdílet tuto odpověď na otázku kdo je Přemysl Otakar I? s přáteli a kamarády prostřednictvím uvedených tlačítek na sociálních sítích Facebook nebo Twitter.

  Sdílet na Twitteru      Sdílet na Pinterestu    Sdílet na Redditu        Sdílet na Facebooku 

Vzpomenete si na definici slova Kondolence? Vzpomenete si na definici slova Selenium? Vzpomněli byste si co znamená slovo Skript? Vzpomněli byste si na význam slova Rozvracení republiky?

Klíčová slova: informace, vysvětlení, panovníci, datum úmrtí, datum narození, wiki, biografie, život, panovníci, popis, zajímavosti, národnost, kdo je Přemysl Otakar I?, životopis, lexikon, nežijící

Pojem Přemysl Otakar I je v kategorii Panovníci, ilustrační obrázek

Hledejte výraz Přemysl Otakar I v dalších zdrojích

Hledejte bez špehování slovo Přemysl Otakar I ve vyhledávači DuckDuckGo

Vyhledat pojem Přemysl Otakar I ve fulltextu Seznam.cz

Hledat heslo Přemysl Otakar I ve fulltextu vyhledávače Info.com

Hledat videa s názvem Přemysl Otakar I na Youtube

Dál můžete zkusit hledat slovo Přemysl Otakar I například ve Wikislovníku, ve slovníku moderních slangových výrazů - Čeština 2.0, v obrázcích, videích a zvucích z projektu Wikimedia Commons, v Microsoft Bing nebo v ABC slovníku cizích slov a synonym.

Výběr z náhodných odborných pojmů, osobností, hesel, termínů

Stručná biografie, resp. životopis osoby Přemysl Otakar I

Právě nyní již víte Kdo byl Přemysl Otakar I? Kdy se narodil Přemysl Otakar I? Kdy zemřel Přemysl Otakar I? Přemysl Otakar I je v kategorii Panovníci

Text vytvořen pro server Superia.cz. Chyby vyhrazeny. Neručíme za faktickou přednost a aktuálnost informací. Nemáme možnost pravidelné aktualizace článků. Zkuste též hledat osobnost, osobu, člověka Přemysl Otakar I např. ve známé Wikipedii, kde naleznete komplexní text, resp. životopis. Jména některých osobností se shodují s jinými žijícími i nežijícími a to napříč obory. Hledejte proto osobnost Přemysl Otakar I i v jiné kategorii než je panovníci.