Kdo je to?
Kdo byl Ilja Grigorjevič Erenburg? Životopis Ilja Grigorjevič Erenburg, osobnosti, slavný člověk z kategorie literatura

Ilja Grigorjevič Erenburg

Kdo byl Ilja Grigorjevič Erenburg? Životopis, zajímavosti, informace, biografie, literatura

Ilja Grigorjevič Erenburg byl slavný sovětský spisovatel, novinář, básník, publicista a překladatel, jehož práce měla značný dopad na literaturu 20. století. Narodil se v rodině židovských inženýrů v Kyjevě, v tehdejším Ruském impériu.
Vzdělávání získal nejprve doma, poté studoval od roku 1901 na 1. moskevském gymnáziu a následně na univerzitě v Moskvě. V roce 1908 byl kvůli politické aktivitě v socialistickém hnutí zatčen a následně emigroval do Paříže. Tam se zapojil do uměleckého a literárního života, kde se seznámil s mnoha významnými postavami tehdejší doby, včetně Pabla Picassa nebo V. I. Lenina.
Po návratu do Ruska po Říjnové revoluci v roce 1917 Erenburg pracoval jako novinář a psal pro různé sovětské noviny. Během druhé světové války se stal jedním z nejčtenějších válečných zpravodajů a jeho články a reportáže byly přeloženy do mnoha jazyků. Přispíval nejvíce do novin Pravda a Krasnaja zvezda (Červená hvězda). Jeho článkům se přezdívalo „Kaťuše“ (název pro ruský raketomet).
Erenburg napsal během svého života desítky románů. Mezi významná díla jeho tvorby patří Neobyčejná dobrodružství Julia Jurenita (1922), Třináct dýmek (1923), Láska Jeanny Neyovej (1924), Devátá vlna (1951) nebo šestidílný cyklus s názvem Lidé, roky, život (1960-1965). Erenburg se stal uznávaným autorem a byl dvakrát oceněn Stalinovou cenou. Dále obdržel Řád rudé hvězdy (1937), Řád čestné legie, Leninův řád (1944).
Erenburg byl známý svou schopností zůstat věrný svým přesvědčením i v době stalinistického teroru, a přesto si udržet svou uměleckou integritu.
Od roku 1919 byl ženatý. Se svou ženou Ljubov Michajlovnou Kozincevou měl jedinou dceru Irinu (1911-1997).
Ilja Grigorjevič Erenburg zemřel na infarkt dne 31. srpna 1967 v Moskvě ve věku 76 let.Kdo byl Ilja Grigorjevič Erenburg? Životopis Ilja Grigorjevič Erenburg, osobnosti, slavný člověk z kategorie literatura

Hlavní data o osobě Ilja Grigorjevič Erenburg

Národnost: ruská
Datum narození: 26. 1. 1891
Místo narození: Kyjev, Ruské impérium
Datum úmrtí: 31. 8. 1967

Sdílejte tuto stránku s osobností Ilja Grigorjevič Erenburg s jinými lidmi na Twitteru, Pinterestu nebo Facebooku.

 Sdílet na Pinterestu    Sdílet na Redditu        Sdílet na Facebooku    Sdílet na Twitteru    

Vzpomenete si na definici slova Cephalea? Víte co je Instituce? Vzpomněli byste si co znamená slovo Segregace? Vzpomněli byste si co označuje výraz Konzistence?

Klíčová slova: nežijící, literatura, osobnosti, národnost, popis, lexikon, kde se narodil Ilja Grigorjevič Erenburg?, národnost, osobnost, biografie, život, narození, Ilja Grigorjevič Erenburg, Ilja Grigorjevič Erenburg, kdy se narodil Ilja Grigorjevič Erenburg?, kdo to je

Pojem Ilja Grigorjevič Erenburg je v kategorii Literatura, ilustrační obrázek

Jiné zdroje informací o výrazu Ilja Grigorjevič Erenburg

Hledat termín Ilja Grigorjevič Erenburg ve vyhledávači Yahoo

Hledat videa s názvem Ilja Grigorjevič Erenburg na Youtube

Vyhledat heslo Ilja Grigorjevič Erenburg ve Wikipedii

Zkusit hledat obrázky a videa s názvem Ilja Grigorjevič Erenburg ve Wikimedia Commons

Zkusit najít termín Ilja Grigorjevič Erenburg na Google obrázcích

Dál můžete zkusit hledat slovo Ilja Grigorjevič Erenburg například ve fulltextu Google.cz, v Lingea slovnících, v Microsoft Bing, ve vyhledávači chránícího soukromí - DuckDuckGo nebo v projektu slovnik.cz.

Náhodných výběr osobností, odborných termínů, pojmů a hesel

Životopis, kdo je Ilja Grigorjevič Erenburg? Stručná biografie

Text na tomto webu vám dal odpověď na otázku Kdo byl Ilja Grigorjevič Erenburg? Kdy se narodil Ilja Grigorjevič Erenburg? Kde se narodil Ilja Grigorjevič Erenburg? Kdy zemřel Ilja Grigorjevič Erenburg? Ilja Grigorjevič Erenburg patří do kategorie Literatura

Kategorie literatura, psací stroj, ilja Grigorjevič Erenburg, ilustrační obrázek

Text byl sepsán pro server Superia.cz. Na informace uvedené na těchto stránkách neposkytujeme záruku. Texty mohou obsahovat nepřesnosti a chyby za které se předem omlouváme. Omluvte nás, že, nestíháme pravidelnou aktualizaci všechny textů. Vyzkoušejte nalézt informace osobnost, osobu, člověka Ilja Grigorjevič Erenburg dejme tomu třeba na stránkách projektu Wikipedia, kde naleznete podrobný text, resp. životopis. Jména některých osobností se shodují s jinými žijícími i nežijícími a to napříč obory. Hledejte proto osobnost Ilja Grigorjevič Erenburg i v jiné kategorii než je literatura.