Kdo je to?
Kdo je Jan Saudek? Životopis Jan Saudek, osobnosti, slavný člověk z kategorie umělci

Jan Saudek

Kdo je Jan Saudek? Životopis, zajímavosti, informace, biografie, umělci

Jan Saudek je významný český fotograf. Ve společnosti si vyváří pověst excentrického a kontroverzního umělce. Značná část jeho tvorby je eroticky laděná, má vyvolávat emoce a kontroverze. On sám jako umělec se netají řadou sexuálních a vztahových skandálů, které k němu poutají pozornost bulváru.
Jan Saudek je z dvojčat, jeho bratrem byl významný kreslíř Kája Saudek.
Vystudoval grafickou školu a brzy se začal věnovat umělecké fotografii. V dobách komunismu slavil úspěchy především v zahraničí, protože v Československu nebyl jeho osobitý umělecký styl příliš oceňován.
Do povědomí širší veřejnosti vstoupily především jeho inscenované fotografie nahých či polonahých žen různého věku i tělesných tvarů. Symbolem jeho tvorby se stala oprýskaná zeď, před kterou řadu svých fotografií nafotil.
Kromě celé řady bulvárních skandálů, které Saudka provázely, hýbala společností především aféra, kdy mu jeho expartnerka Sára Saudková (a pozdější manžela jeho syna) odmítala vydat negativy, které byly pro jeho tvorbu naprosto zásadní.
Vystavoval po celém světě, včetně řady prestižních výstavních síní. Je držitelem několika ocenění, mimo jiné francouzského Řádu umění a literatury. Je autorem celé řady knih, obvykle autobiografického charakteru. Například: Jan Saudek - svobodný, ženatý, rozvedený, vdovec. Život, láska, smrt a jiné takové podružnosti. A další.
V roce 2015 šel do kin film Fotograf režisérky Pavláskové, který byl inspirován Saudkovým životem a Saudek se podílel na jeho scénáři.Kdo je Jan Saudek? Životopis Jan Saudek, osobnosti, slavný člověk z kategorie umělci

Hlavní data o osobě Jan Saudek

Národnost: česká
Datum narození: 13. května 1935
Místo narození: Praha

Tento text (Jan Saudek) můžete samozřejmě sdílet s přáteli na Pinterestu, Redditu, Twitteru či Facebooku.

 Sdílet na Pinterestu    Sdílet na Facebooku   Sdílet na Redditu         Sdílet na Twitteru    

Víte co je Ageismus? Vzpomenete si na definici slova Stockholmský syndrom? Rozumíte pojmu Iritace? Vzpomněli byste si na význam slova Měnová krize?

Klíčová slova: lexikon, životopis, datum narození, zajímavosti, biografie, narození, Jan Saudek, kde se narodil Jan Saudek?, vysvětlení, život, místo narození, informace, kdy se narodil Jan Saudek?, kdo je Jan Saudek?, Jan Saudek, umělci

Pojem Jan Saudek je v kategorii Umělci, ilustrační obrázek

Hledejte v dalších zdrojích

Najít pojem Jan Saudek ve fulltextu Seznam.cz

Zkusit najít Jan Saudek ve fulltextovém vyhledávači Bing.com

Hledat videa s názvem Jan Saudek na Youtube

Hledat slovo Jan Saudek v ekologickém vyhledávači Ecosia.org

Vyhledat slovo Jan Saudek ve fulltextu vyhledávače Info.com

Dál můžete zkusit hledat slovo Jan Saudek například v Seznam.cz slovníku cizích slov, v Lingea slovnících, ve videích na Youtube, ve fulltextu Google.cz nebo v nabídce zboží na Heureka.cz.

Vybrané odborné pojmy, slova, osobnosti, termíny

Životopis, kdo je Jan Saudek? Stručná biografie

Teď už víte Kdo je to Jan Saudek? Kdy se narodil Jan Saudek? Kde se narodil Jan Saudek? Jan Saudek patří do kategorie Umělci

Sepsáno redaktory Superia.cz. Informace jsou bez jakékoliv záruky, neručíme za faktickou správnost, aktuálnost a jazykovou přesnost uvedených informací. Pochopte prosím, že definice nemohou být pravidelně aktualizovány. Doporučujeme vyhledat informace osobnost, osobu, člověka Jan Saudek dejme tomu na české Wikipedii, kde naleznete nejspíš komplexnější text, resp. životopis. Jména některých osobností se shodují s jinými žijícími i nežijícími a to napříč obory. Hledejte proto osobnost Jan Saudek i v jiné kategorii než je umělci.