Kdo je to?
Kdo byl Eduard Cupák? Životopis Eduard Cupák, osobnosti, slavný člověk z kategorie herectví

Eduard Cupák

Kdo byl Eduard Cupák? Životopis, zajímavosti, informace, biografie, herectví

Eduard Cupák byl oblíbený český herec, který se věnoval jak filmové, tak i divadelní tvorbě. Narodil se 10. března 1932 v Brně. Jeho otec pracoval jako tiskárenský řidič, během druhé světové války však byl nacisty popraven, jelikož se podílel na padělání potravinových lístků. Jeho matka se jmenovala Antonie a po smrti otce pro něj představovala nejbližší osobu. Kromě ní měl ještě o šest let starší sestru Floriku.
Eduard se začal o divadlo zajímat již v patnácti letech a roku 1947 nastoupil na Státní konzervatoř v Brně. Z té se později stala dnešní Janáčkova akademie múzických umění. K úspěšnému absolvování se nikdy nedostal, jelikož byl patrně z důvodu své homosexuality v absolventském roce 1951 vyloučen.
Jeho homosexuální orientace se stala jedním z důvodů pozdějších perzekucí a profesních překážek. Tím druhým bylo veřejné vystupování proti tehdejšímu socialistickému režimu.
Na divadelních prknech jej mohli diváci potkávat jen výjimečně. Hrál sice mezi lety 1953 a 1955 v Divadle S. K. Neumanna nebo později do roku 1968 v Armádním uměleckém souboru, jeho „domovskou scénou“ ale byla televize. Od osmašedesátého navíc se navíc v divadlech objevoval pouze v roli herce na volné noze.
To, že je Eduard Cupák skutečně velkým hercem je zřejmé z množství jeho rolí. Má jich na kontě více než dvě stovky a téměř stejnému množství postav propůjčil svůj hlas. Jedná se například o postavu létajícího rychlodraka jménem Falko z Nekonečného příběhu, cvičitele slona Binga Arr Šehira ze seriálu na motivy románu Eduarda Basse Cirkus Humberto nebo o dvojroli krále Ludvíka XIV. a jeho dvojče Filipa ze staršího zpracování románu Alexandra Dumase Muž se železnou maskou, v níž si tuto dvojroli zahrál George Richard Chamberlain.
Eduard se také podílel na dabingu filmů jako je Sněhurka a sedm trpaslíků, Popelka, Lady a Tramp, Někdo to rád horké, Angelika, markýza andělů, Angelika a král, Aladinova kouzelná lampa, Muž z Acapulca, Návrat růžového pantera nebo kriminálního seriálu Colombo. A to není zdaleka všechno.
Jeho hlas mohou diváci znát i z mnoha český a československých snímků, kde vystupuje v roli vypravěče.
V roli komentátora či vypravěče se podílel na vzniku Osady Havranů, Příběhu lásky a cti, O loupežníku Rumcajsovi, Strašidla a spol. a mnohých dalších. Posledními pohádkami, kde coby vypravěč účinkoval je Princezna ze mlejna, O kumberské meluzíně a seriál Kačenka a strašidla.
K jeho prvním hereckým zkušenostem patří film Temno, který měl premiéru v roce 1950. Později se objevil také filmech Měsíc nad řekou, Stříbrný vítr, Jan Hus, Lucerna, Někoho jsem zastřelil, Amatér, Zločin pátera Amara, Rekviem za kouzelnou flétnu, Rozhovory, Pasiáns, Kladivo na čarodějnice, „Pane, vy jste vdova!“, Za ranních červánků, Lásky mezi kapkami deště, Rekviem pro panenku, Nesmrtelná teta nebo Příběhy kriminálního rady.
Bohužel je zde prostor vyjmenovat je zlomek z jeho skvělých rolí. Měl možnost hrát spoustu velmi kvalitních rolí v uznávaných filmech, které hojně využíval, a nesmazatelně se tak zapsal do historie české kinematografie.
V osobním životě se potýkal s tehdejším homofobním přístupem, i přesto však měl stálý vztah. Pár tvořil s Václavem Květem. Jelikož nemohli mít společně potomky, jejich dítětem se stala chalupa, kterou celý život s láskou oepčovávali.
Eduard Cupák zemřel 23. června 1996 v Praze ve věku pouhých čtyřiašedesáti let po plicním onemocnění. Šlo o rozedmu plic. Dlouholeté kouření si vybralo svou daň.Kdo byl Eduard Cupák? Životopis Eduard Cupák, osobnosti, slavný člověk z kategorie herectví

Základní údaje o osobě Eduard Cupák

Národnost: československá, česká
Datum narození: 10. března 1932
Místo narození: Brno
Datum úmrtí: 23. června 1996

Zaujala vás biografie osobnosti Eduard Cupák? Potom se podělte s dalšími osobami na různých sociálních sítích, jako jsou Facebook, Twitter (síť X), Pinterest, Reddit a další.

 Sdílet na Facebooku   Sdílet na Redditu         Sdílet na Twitteru      Sdílet na Pinterestu  

Vzpomněli byste si na význam slova Privilegium? Znáte termín Soft skills? Víte co je Konvertoplán? Víte, co je to Časové pásmo?

Klíčová slova: kdo je Eduard Cupák?, nežijící, život, kdo to je, osobnosti, popis, informace, Eduard Cupák, wikipedie, národnost, Eduard Cupák, datum úmrtí, vysvětlení, herectví, národnost, herectví

Pojem Eduard Cupák je v kategorii Herectví, ilustrační obrázek

Linky na další online zdroje

Hledat termín Eduard Cupák ve vyhledávači Yandex

Zkusit najít frázi Eduard Cupák ve Wikipedii

Vyhledat pojem Eduard Cupák na Google.cz

Zkusit najít termín Eduard Cupák ve fulltextu Seznam.cz

Hledejte bez špehování slovo Eduard Cupák ve vyhledávači DuckDuckGo

Dál můžete zkusit hledat slovo Eduard Cupák například ve Wikislovníku, v projektu slovnik.cz, ve videích na Youtube, v evropském vyhledávači Qwant nebo v nabídce zboží na Heureka.cz.

Často hledaná slova, osobnosti, termíny a odborné pojmy

Biografie, životopis, kdo je to Eduard Cupák?

Text na tomto webu vám dal odpověď na otázku Kdo byl Eduard Cupák? Kdy se narodil Eduard Cupák? Kde se narodil Eduard Cupák? Kdy zemřel Eduard Cupák? Eduard Cupák se nachází v kategorii Herectví

Kategorie herectví, kapučíno kudrny, eduard Cupák, ilustrační obrázek

Napsáno redaktory Superia.cz. Možnost chyb vyhrazena. Některé informace již mohou být zastaralé nebo neaktuální. Můžete též zkusit najít informace osobnost, osobu, člověka Eduard Cupák třeba v internetové Wikipedii, kde můžete najít podrobný popis, resp. životopis. Jména některých osobností se shodují s jinými žijícími i nežijícími a to napříč obory. Hledejte proto osobnost Eduard Cupák i v jiné kategorii než je herectví.