Kdo je to?
Kdo byl Norbert Zoula? Životopis Norbert Zoula, osobnosti, slavný člověk z kategorie literatura

Kdo byl Norbert Zoula?

Kdo byl Norbert Zoula? Životopis, informace, biografie, literatura

Norbert Zoula byl český autor písničkových textů a sociálnědemokratický a anarchistický novinář.
Zoula se narodil jako syn vojáka, vyučil se stříbrníkem (stříbrnickým dělníkem), některé zdroje uvádějí i zlatníkem, pracoval pak v různých dílnách po Praze. Jako dělník měl blízko k sociálně demokratickému hnutí, psal do českých i německých socialistických novin. V roce 1878 se účastnil ustavujícího sjezdu československé sociální demokracie. Za tuto účast byl odsouzen ke třem měsícům vězení. Roku 1880 odešel do Vídně, kde přispíval do Dělnických listů. O rok později byl opět zatčen, dopraven do Prahy a odsouzen, tentokrát k deseti měsícům vězení. Po propuštění emigroval nejprve do Švýcarska, poté do USA. Zde působil mezi českými emigranty, založil Rakouskou revoluční radu, v Chicagu pak vydával anarchistický časopis Budoucnost. V Americe se také oženil, ovšem jméno manželky neznáme. Bohužel již během pobytů ve vězeních onemocněl tuberkulózou, a tomuto těžkému onemocnění podlehl v pouhých 32 letech ve městě Pine View v Kalifornii.
Ačkoliv zemřel tento autor poměrně mladý, byl ve své době považován za osobnost se silnými uměleckými sklony. Obdivován byl zejména za pohotové překládání z němčiny, adaptaci různých písňových textů a jejich improvizaci, všechna tato dílka byla díky kritice zvůle státního aparátu rozšířena zejména u sociálně demokratické společnosti. Nejznámější je asi píseň Barikádní z konce 70. let 19. století, kterou bychom mohli s trochou nadsázky označit jako hymnu sociálně demokratického dělnického hnutí. Populární byly i písně Vězeňská či Dynamit. Písně kolovaly hlavně ústním podáním nebo se ručně zapisovaly do zpěvníčků, ty však bohužel povětšinou sloužily jako důkazy protistátní činnosti při policejním vyšetřování. Kdo by chtěl hledat Zoulovy texty v novinách, měl by znát i jeho pseudonymy: Cink, Táborský, Mephisto atd.Kdo byl Norbert Zoula? Životopis Norbert Zoula, osobnosti, slavný člověk z kategorie literatura

Hlavní informace o osobě Norbert Zoula

Národnost: česká
Datum narození: 1854
Místo narození: Štýrský Hradec (Rakousko), někdy se mylně uvádí Lštění u Benešova, kde žil v mládí
Datum úmrtí: 14. 2. 1886

Popis osobnosti Norbert Zoula můžete sdílet s dalšími osobami na Pinterestu, Facebooku, Twitteru, Redditu nebo na zde neuvedených společených sítích.

 Sdílet na Facebooku   Sdílet na Pinterestu     Sdílet na Twitteru      Sdílet na Redditu      

Vzpomněli byste si na význam slova Bitcoin? Pamatujete si definici pojmu Šoulet? Víte co je Úvodník? Vzpomněli byste si co znamená slovo Proteinová dieta?

Klíčová slova: zajímavosti, kdo to je, popis, vysvětlení, kdo je Norbert Zoula?, lexikon, život, Norbert Zoula, biografie, datum narození, národnost, wiki, kde se narodil Norbert Zoula?, wikipedie, místo narození, národnost

Pojem Norbert Zoula je v kategorii Literatura, ilustrační obrázek

Hledejte v dalších online informačních zdrojích

Hledat videa s názvem Norbert Zoula na Youtube

Zkusit najít frázi Norbert Zoula ve vyhledávači Qwant

Hledat výraz Norbert Zoula ve fulltextu Seznam.cz

Zkusit hledat obrázky a videa s názvem Norbert Zoula ve Wikimedia Commons

Vyhledat pojem Norbert Zoula na Google obrázcích

Dál můžete zkusit hledat slovo Norbert Zoula například ve vyhledávači chránícího soukromí - DuckDuckGo, v Lingea slovnících, ve Wikipedii, v Microsoft Bing nebo v projektu slovnik.cz.

Náhodných výběr osobností, odborných termínů, pojmů a hesel

Biografie, životopis, kdo je to Norbert Zoula?

Tyto webové stránky vám přinesly odpověď na otázku Kdo byl Norbert Zoula? Kdy se narodil Norbert Zoula? Kde se narodil Norbert Zoula? Kdy zemřel Norbert Zoula? Norbert Zoula se nachází v sekci Literatura

Tento text byl napsán redaktory Superia.cz. Informace uvedené na těchto stránkách jsou bez záruky. Bohužel, nestíháme pravidelně aktualizovat všechny texty. Můžete též vyzkoušet hledat informace osobnost, osobu, člověka Norbert Zoula kupř. ve Wikipedii, kde můžete najít rozsáhlejší popis, resp. životopis. Jména některých osobností se shodují s jinými žijícími i nežijícími a to napříč obory. Hledejte proto osobnost Norbert Zoula i v jiné kategorii než je literatura.