Kdo je to?
Kdo byl Aliboron? Životopis Aliboron, osobnosti, slavný člověk z kategorie věda

Kdo byl Aliboron?

Kdo byl Aliboron? Životopis, informace, biografie, věda

Aliboron, celým jménem Muhammad Abú ar Rajhán al-Birúní, byl perský vědec, astrolog, matematik, filozof, historik, cestovatel, kartograf a lékař. Aliboron se narodil v Chórezmu (dnešní město Chiva v Uzbekistánu).
V mládí studoval arabské a islámské právo, řečtinu, sanskrt a syrštinu. Většinu svého života studoval v Indii a na svých cestách se dostal až k evropskému kontinentu.
Během svého bádání vycházel z děl antického filozofa Aristotela. Uměl celkem přesně vypočítat rozměry planety Země a věděl, že se Země pohybuje kolem své osy a zároveň kolem Slunce. Měl povědomí o rychlosti světla a o tom, že je daleko rychlejší než zvuk. Roku 1030 vydal dílo s názvem Tárích al-Hind (Indické kroniky), kde se zabýval indickými heliocentrickými teoriemi. Jeho teorie se zakládaly na znalostech ze spisů indického astrologa Árjabhaty, který žil v pátém století.
Aliboron během svého života studoval aritmetiku, kombinatoriku, geometrii, iracionální čísla, botaniku a farmakologii.
Je také pokládán za otcem indologie (vydal spisy o Indii) a geodézie (studoval také geografii a kartografii).
Aliboron zemřel roku 1048 ve věku 75 let.Kdo byl Aliboron? Životopis Aliboron, osobnosti, slavný člověk z kategorie věda

Hlavní data o osobě Aliboron

Národnost: perská
Datum narození: 15. 9. 973
Místo narození: Chórezm, Uzbekistán
Datum úmrtí: 13. 12. 1048

Tento text (Aliboron) můžete samozřejmě sdílet s rodinou a kamarády na svých sociální sítě (Facebook, Twitter, Instagram, Pinterest)..

 Sdílet na Redditu         Sdílet na Twitteru      Sdílet na Pinterestu    Sdílet na Facebooku 

Rozumíte pojmu Couvert? Rozumíte pojmu NGO? Znáte definici termínu Interpolace? Znáte pojem Osifikace?

Klíčová slova: národnost, kde se narodil Aliboron?, život, osobnosti, wiki, věda, lexikon, narození, nežijící, zajímavosti, Aliboron, místo narození, životopis, wikipedie, kdo to je, Aliboron

Pojem Aliboron je v kategorii Věda, ilustrační obrázek

Hledejte pojem Aliboron v následujících vyhledávačích

Najít heslo Aliboron na Google.cz

Hledat frázi Aliboron v ekologickém vyhledávači Ecosia.org

Hledat pojem Aliboron ve Wikislovníku

Najít pojem Aliboron ve Wikipedii

Najít heslo Aliboron na Google obrázcích

Dál můžete zkusit hledat slovo Aliboron například ve vyhledávači chránícího soukromí - DuckDuckGo, v Google překladači, ve ruském vyhledávači Yandex, v obrázcích, videích a zvucích z projektu Wikimedia Commons nebo ve slovníku moderních slangových výrazů - Čeština 2.0.

Další osobnosti, lidé, pojmy, významy slov, hesla, výrazy

Stručná biografie, resp. životopis osoby Aliboron

Na této webové stránce jste se dozvěděli Kdo byl Aliboron? Kdy se narodil Aliboron? Kde se narodil Aliboron? Kdy zemřel Aliboron? Aliboron je v sekci Věda

Napsáno redaktory Superia.cz. Texty mohou obsahovat chyby. Informace v textu mohou být zastaralé. Stránky jsou aktualizovány nepravidelně dle možností. Pro aktuální informace zkuste hledat osobnost, osobu, člověka Aliboron řekněme například v české verzi Wikipedia.cz, kde naleznete delší popis, resp. životopis. Jména některých osobností se shodují s jinými žijícími i nežijícími a to napříč obory. Hledejte proto osobnost Aliboron i v jiné kategorii než je věda.