Kdo je to?
Kdo byl Aliboron? Životopis Aliboron, osobnosti, slavný člověk z kategorie věda

Aliboron

Kdo byl Aliboron? Životopis, zajímavosti, informace, biografie, věda

Aliboron, celým jménem Muhammad Abú ar Rajhán al-Birúní, byl perský vědec, astrolog, matematik, filozof, historik, cestovatel, kartograf a lékař. Aliboron se narodil v Chórezmu (dnešní město Chiva v Uzbekistánu).
V mládí studoval arabské a islámské právo, řečtinu, sanskrt a syrštinu. Většinu svého života studoval v Indii a na svých cestách se dostal až k evropskému kontinentu.
Během svého bádání vycházel z děl antického filozofa Aristotela. Uměl celkem přesně vypočítat rozměry planety Země a věděl, že se Země pohybuje kolem své osy a zároveň kolem Slunce. Měl povědomí o rychlosti světla a o tom, že je daleko rychlejší než zvuk. Roku 1030 vydal dílo s názvem Tárích al-Hind (Indické kroniky), kde se zabýval indickými heliocentrickými teoriemi. Jeho teorie se zakládaly na znalostech ze spisů indického astrologa Árjabhaty, který žil v pátém století.
Aliboron během svého života studoval aritmetiku, kombinatoriku, geometrii, iracionální čísla, botaniku a farmakologii.
Je také pokládán za otcem indologie (vydal spisy o Indii) a geodézie (studoval také geografii a kartografii).
Aliboron zemřel roku 1048 ve věku 75 let.Kdo byl Aliboron? Životopis Aliboron, osobnosti, slavný člověk z kategorie věda

Hlavní data o osobě Aliboron

Národnost: perská
Datum narození: 15. 9. 973
Místo narození: Chórezm, Uzbekistán
Datum úmrtí: 13. 12. 1048

Sdílejte tuto stránku s osobností Aliboron s partnery, kolegy a kamarády na komunitních sítích Facebook, Síť X, Reddit a Pinterest prostřednictvím tlačítek Sdílet.

  Sdílet na Twitteru      Sdílet na Redditu        Sdílet na Pinterestu    Sdílet na Facebooku 

Rozumíte pojmu Blog? Vzpomněli byste si co znamená slovo Folklór? Znáte definici termínu Opce? Víte co je PPC reklama?

Klíčová slova: biografie, vysvětlení, životopis, nežijící, kde se narodil Aliboron?, lexikon, kdo to je, národnost, Aliboron, zajímavosti, kdo je Aliboron?, popis, datum narození, wikipedie, národnost, místo narození

Pojem Aliboron je v kategorii Věda, ilustrační obrázek

Zkuste zjistit více informací o slovu Aliboron v následujících zdrojích

Zkusit najít termín Aliboron ve fulltextu Seznam.cz

Hledat videa s názvem Aliboron na Youtube

Hledat heslo Aliboron ve vyhledávači Yandex

Hledat pojem Aliboron ve Wikipedii

Vyhledat slovo Aliboron ve vyhledávači Yahoo

Dál můžete zkusit hledat slovo Aliboron například v Seznam.cz slovníku cizích slov, ve slovníku moderních slangových výrazů - Čeština 2.0, ve videích na Youtube, v Google obrázcích nebo v projektu slovnik.cz.

Často hledaná hesla, osobnosti, odborné termíny, pojmy, slova

Životopis, kdo je Aliboron? Stručná biografie

Teď už víte Kdo byl Aliboron? Kdy se narodil Aliboron? Kde se narodil Aliboron? Kdy zemřel Aliboron? Aliboron patří do kategorie Věda

Text vytvořen pro Superia.cz. Na informace uvedené na těchto stránkách neposkytujeme záruku. Texty mohou obsahovat nepřesnosti a chyby za které se předem omlouváme. Bohužel, častá aktualizace není v našich silách. Můžete též zkusit najít informace osobnost, osobu, člověka Aliboron dejme tomu třeba v populární Wikipedii, kde naleznete podrobný text, resp. životopis. Jména některých osobností se shodují s jinými žijícími i nežijícími a to napříč obory. Hledejte proto osobnost Aliboron i v jiné kategorii než je věda.