Kdo byl Jakub II. Stuart?
Kdo byl Jakub II. Stuart? Životopis, informace, biografie, panovníci
Jakub II. Stuart byl anglický, skotský a irský král. Jakub II. se narodil v Londýně jako druhý syn Karla I. Stuarta a Henrietty Marie Bourbonské a měl staršího bratra Karla II. Stuarta. Byl oslovován titulem vévoda z Yorku.
V letech 1642-1651 probíhala Anglická občanská válka, během které byl uvězněn Karel I., a Henrietta se s dětmi vypravila do exilu na francouzský dvůr svého synovce a krále Ludvíka XIV v Paříži. V té době se Jakub II. začal zajímat o vojenství a následně se vypracoval na důstojníka francouzské armády. Roku 1660 se jeho bratr Karel II. vrátil po 11 letech do rodné Anglie, kde zasedl na trůn. Jmenoval svého bratra Jakuba na prvního lorda admirality. V těch dobách se z něj stal významný válečník jak na moři, tak na souši a zúčastnil se také první (1652-1654) a druhé nizozemské války (1664-1667). Roku 1664 se vypravil přes Atlantský oceán do Severní Ameriky, kde přebral Nizozemcům New Amsterdam. A protože měl titul vévoda z Yorku, nechal tehdy město přejmenovat na New Yorku.
Jakub II. se oženil s Annou Hydeovou, dcerou hraběte z Clarendonu. V letech 1660-1671 se páru narodilo celkem 8 dětí, z toho pouze dvě se dožily dospělosti (Marie II. Stuartovna a Anna Stuartovna). Anna Hydeová však roku 1671 zemřela a o dva roky později se Jakub znovu oženil s italskou katoličkou a princeznou Marií Beatrice z Modeny. Spolu měli 7 dětí, a pouze Jakub František a Luisa Marie Teresa se dožili 18 let života. S milenkou Arabellou Churchillovou měl 4 děti a s Kateřinou Sedleyovou další 2.
Ke katolictví měl Jakub již od dětství blízký vztah a posléze k němu veřejně konvertoval, čímž si popudil anglické protestantské obyvatelstvo. Kvůli sňatku byl donucen opustit londýnský královský dvůr a odjet do Skotska. O jeho dcery se staral jeho bratr Karel II., který však neměl potomky. Karel II. roku 1685 zemřel a Jakub II. se dostal na trůn, kde vládl v letech 1685-1688. Od počátku se nikomu nelíbilo jeho rušení restrikcí proti katolíkům, proto se mocní pánové obrátili na protestanta Viléma III. Oranžského (synovce Jakub II.), aby se ujal trůnu. Vilém dorazil s vojskem a skutečně se stal králem Anglie, Skotska a Irska. Jakub s rodinou uprchli do Francie, kde mu Ludvík XIV. věnoval zámek St. Germain. V dalším roce 1689 se Jakub vylodil s armádou v Irsku, kde byl však poražen a vrátil se zpět do Francie. Roku 1697 skončila válka Francie s Augšpurskou ligou a nastal mír. Vilém III. byl uznán Ludvíkem XIV. za anglického krále a Jakub II. zůstal anglickým králem de iure (lat. podle práva).
V roce 1701 Jakub prodělal mozkovou mrtvici a dne 16. 9. zemřel ve věku 67 let.
Základní údaje o osobě Jakub II. Stuart
Národnost: britská
Datum narození: 14. 10. 1633
Místo narození: Londýn, Anglie
Datum úmrtí: 16. 9. 1701
Odkazy na jiné online zdroje a weby
Zkusit najít Jakub II. Stuart ve fulltextu Seznam.cz
Hledat slovo Jakub II. Stuart ve Wikislovníku
Zkusit najít pojem Jakub II. Stuart na Google obrázcích
Vyhledat slovo Jakub II. Stuart ve fulltextovém vyhledávači Bing.com
Hledat heslo Jakub II. Stuart ve vyhledávači Yandex
Dál můžete zkusit hledat slovo Jakub II. Stuart například ve fulltextu Google.cz, v projektu slovnik.cz, ve vyhledávači chránícího soukromí - DuckDuckGo, v evropském vyhledávači Qwant nebo v Google překladači.
Náhodných výběr osobností, hesel, pojmů a odborných termínů
Biografie, životopis, kdo je to Jakub II. Stuart?
Právě jste zjistili Kdo byl Jakub II. Stuart? Kdy se narodil Jakub II. Stuart? Kde se narodil Jakub II. Stuart? Kdy zemřel Jakub II. Stuart? Jakub II. Stuart je v kategorii Panovníci
Tento text byl napsán redaktory Superia.cz. Žádným způsobem neručíme za informace nebo obsah uvedený na těchto internetových stránkách. Doufáme, že chápete, že není v našich silách provádět pravidelnou aktualizaci všech pojmů. Pokuste se též vyhledat informace osobnost, osobu, člověka Jakub II. Stuart řekněme třeba v projektu Wikipedia, kde můžete najít nejspíše podrobnější text, resp. životopis. Jména některých osobností se shodují s jinými žijícími i nežijícími a to napříč obory. Hledejte proto osobnost Jakub II. Stuart i v jiné kategorii než je panovníci.