Kdo je to?
Kdo byl Jakub II. Stuart? Životopis Jakub II. Stuart, osobnosti, slavný člověk z kategorie panovníci

Jakub II. Stuart

Kdo byl Jakub II. Stuart? Životopis, zajímavosti, informace, biografie, panovníci

Jakub II. Stuart byl anglický, skotský a irský král. Jakub II. se narodil v Londýně jako druhý syn Karla I. Stuarta a Henrietty Marie Bourbonské a měl staršího bratra Karla II. Stuarta. Byl oslovován titulem vévoda z Yorku.
V letech 1642-1651 probíhala Anglická občanská válka, během které byl uvězněn Karel I., a Henrietta se s dětmi vypravila do exilu na francouzský dvůr svého synovce a krále Ludvíka XIV v Paříži. V té době se Jakub II. začal zajímat o vojenství a následně se vypracoval na důstojníka francouzské armády. Roku 1660 se jeho bratr Karel II. vrátil po 11 letech do rodné Anglie, kde zasedl na trůn. Jmenoval svého bratra Jakuba na prvního lorda admirality. V těch dobách se z něj stal významný válečník jak na moři, tak na souši a zúčastnil se také první (1652-1654) a druhé nizozemské války (1664-1667). Roku 1664 se vypravil přes Atlantský oceán do Severní Ameriky, kde přebral Nizozemcům New Amsterdam. A protože měl titul vévoda z Yorku, nechal tehdy město přejmenovat na New Yorku.
Jakub II. se oženil s Annou Hydeovou, dcerou hraběte z Clarendonu. V letech 1660-1671 se páru narodilo celkem 8 dětí, z toho pouze dvě se dožily dospělosti (Marie II. Stuartovna a Anna Stuartovna). Anna Hydeová však roku 1671 zemřela a o dva roky později se Jakub znovu oženil s italskou katoličkou a princeznou Marií Beatrice z Modeny. Spolu měli 7 dětí, a pouze Jakub František a Luisa Marie Teresa se dožili 18 let života. S milenkou Arabellou Churchillovou měl 4 děti a s Kateřinou Sedleyovou další 2.
Ke katolictví měl Jakub již od dětství blízký vztah a posléze k němu veřejně konvertoval, čímž si popudil anglické protestantské obyvatelstvo. Kvůli sňatku byl donucen opustit londýnský královský dvůr a odjet do Skotska. O jeho dcery se staral jeho bratr Karel II., který však neměl potomky. Karel II. roku 1685 zemřel a Jakub II. se dostal na trůn, kde vládl v letech 1685-1688. Od počátku se nikomu nelíbilo jeho rušení restrikcí proti katolíkům, proto se mocní pánové obrátili na protestanta Viléma III. Oranžského (synovce Jakub II.), aby se ujal trůnu. Vilém dorazil s vojskem a skutečně se stal králem Anglie, Skotska a Irska. Jakub s rodinou uprchli do Francie, kde mu Ludvík XIV. věnoval zámek St. Germain. V dalším roce 1689 se Jakub vylodil s armádou v Irsku, kde byl však poražen a vrátil se zpět do Francie. Roku 1697 skončila válka Francie s Augšpurskou ligou a nastal mír. Vilém III. byl uznán Ludvíkem XIV. za anglického krále a Jakub II. zůstal anglickým králem de iure (lat. podle práva).
V roce 1701 Jakub prodělal mozkovou mrtvici a dne 16. 9. zemřel ve věku 67 let.Kdo byl Jakub II. Stuart? Životopis Jakub II. Stuart, osobnosti, slavný člověk z kategorie panovníci

Hlavní informace o osobě Jakub II. Stuart

Národnost: britská
Datum narození: 14. 10. 1633
Místo narození: Londýn, Anglie
Datum úmrtí: 16. 9. 1701

Budeme rádi, pokud budete tuto stručnou biografii s osobou Jakub II. Stuart sdílet s ostatními na Pinterestu, Facebooku nebo Twitteru.

 Sdílet na Pinterestu    Sdílet na Facebooku    Sdílet na Twitteru      Sdílet na Redditu      

Pamatujete si definici pojmu SOŠ? Vzpomněli byste si na význam slova Musaka? Znáte termín Vrtací kladivo? Znáte definici termínu Mrakodrap?

Klíčová slova: narození, lexikon, Kdy zemřel Jakub II. Stuart, wiki, osobnost, Jakub II. Stuart, osobnosti, informace, wikipedie, kde se narodil Jakub II. Stuart?, národnost, zajímavosti, datum narození, datum úmrtí, panovníci, životopis

Pojem Jakub II. Stuart je v kategorii Panovníci, ilustrační obrázek

Pro více informací o heslu Jakub II. Stuart zkuste navštívit tyto odkazy

Najít pojem Jakub II. Stuart ve vyhledávači Yahoo

Zkusit najít slovo Jakub II. Stuart ve fulltextovém vyhledávači Bing.com

Zkusit hledat obrázky a videa s názvem Jakub II. Stuart ve Wikimedia Commons

Najít pojem Jakub II. Stuart ve vyhledávači Qwant

Hledejte bez špehování slovo Jakub II. Stuart ve vyhledávači DuckDuckGo

Dál můžete zkusit hledat slovo Jakub II. Stuart například v Seznam.cz slovníku cizích slov, v Google překladači, ve Wikislovníku, v Google obrázcích nebo v ABC slovníku cizích slov a synonym.

Náhodných výběr osobností, odborných termínů, pojmů a hesel

Stručná biografie, resp. životopis osoby Jakub II. Stuart

Teď již zajisté znáte správnou odpověď na otázku Kdo byl Jakub II. Stuart? Kdy se narodil Jakub II. Stuart? Kde se narodil Jakub II. Stuart? Kdy zemřel Jakub II. Stuart? Jakub II. Stuart je v sekci Panovníci

Kategorie panovníci, britská královna, jakub II. Stuart, ilustrační obrázek

Text napsán pro Superia.cz. Provozovatel v žádném případě neručí za aktuálnost údajů uveřejněných na webu. Upozorňujeme, že informace na tomto webu mohou být neaktuální či zastaralé. Pokuste se také najít informace osobnost, osobu, člověka Jakub II. Stuart řekněme v projektu Wikipedie, kde můžete najít nejspíš delší text, resp. životopis. Jména některých osobností se shodují s jinými žijícími i nežijícími a to napříč obory. Hledejte proto osobnost Jakub II. Stuart i v jiné kategorii než je panovníci.