Kdo je to?
Kdo byl Seneca? Životopis Seneca, osobnosti, slavný člověk z kategorie filozofie

Seneca

Kdo byl Seneca? Životopis, zajímavosti, informace, biografie, filozofie

Seneca byl filosof, politik a spisovatel. Jeho otec byl učitel rétoriky a poslal Senecu studovat rétoriku a filosofii do Říma. V Římě prohloubil své řečnické schopnosti a ujasnil si vlastní filosofické postoje. Nejblíže měl ke stoické filosofii, která kladla důraz na duševní klid a netečnost k vnějším okolnostem. Po ukončení studií se stal úředníkem, brzy se vypracoval na kvestora a nakonec se stal římským senátorem. V této dráze mu velmi pomohlo řečnické umění. Poté upadl v nemilost a byl císařem Claudiem vyhnán na Korsiku. Ve vyhnanství se věnoval filosofii a literatuře. Po několika letech byl povolán zpět do Říma, ale se ujal výchovy budoucího císaře Nerona. Když se Nero stal císařem, bylo mu pouze 17 let, proto za něj vládl převážně Seneca. Díky tomu se stal jedním z nejvýznamnějších lidí v Římě a podílel se na řízení říše. Když Nero dospíval, Senecova moc se začala zmenšovat. Nakonec se stáhl do ústraní, přesto byl obviněn ze spiknutí a císař ho donutil spáchat sebevraždu.
Seneca byl především spisovatel prózy a poezie. Celé jeho dílo je silně ovlivněné stoickou filosofií. Sám nebyl originálním filosofem, který by přinesl novou nauku, ale díky vynikajícím jazykovým schopnostem dokázal jasně a srozumitelně vyjádřit existující filosofické postoje. Ve svých knihách se obvykle zabýval morálkou, ale nebyl tak kritický a moralistický jako jiní autoři, naopak prokazoval pochopení pro lidské slabosti.Kdo byl Seneca? Životopis Seneca, osobnosti, slavný člověk z kategorie filozofie

Hlavní data o osobě Seneca

Národnost: římská
Datum narození: 4 př. n. l.
Místo narození: Cordóba, Španělsko
Datum úmrtí: 65

Tento text (Seneca) můžete samozřejmě sdílet s jinými lidmi na Twitteru, Pinterestu nebo Facebooku.

 Sdílet na Facebooku   Sdílet na Redditu         Sdílet na Twitteru      Sdílet na Pinterestu  

Znáte termín Kung-fu? Víte co je Opce? Vzpomenete si na definici slova Algoritmus? Vzpomněli byste si co označuje výraz Jádro pudla?

Klíčová slova: Seneca, datum úmrtí, životopis, kdo to je, nežijící, biografie, informace, Kdy zemřel Seneca, osobnosti, národnost, wiki, zajímavosti, národnost, život, wikipedie, kdy se narodil Seneca?

Pojem Seneca je v kategorii Filozofie, ilustrační obrázek

Zkuste se dozvědět víc informací v následujících odkazech

Zkusit najít Seneca ve vyhledávači Yandex

Zkusit najít frázi Seneca na Google obrázcích

Zkusit najít slovo Seneca ve vyhledávači Qwant

Najít pojem Seneca v ekologickém vyhledávači Ecosia.org

Zkusit hledat obrázky a videa s názvem Seneca ve Wikimedia Commons

Dál můžete zkusit hledat slovo Seneca například ve vyhledávači chránícího soukromí - DuckDuckGo, v Google překladači, ve fulltextu Yahoo.com, ve ruském vyhledávači Yandex nebo v projektu slovnik.cz.

Výběr pojmů, slov, hesel, termínů, výrazů, osobností

Životopis, kdo je Seneca? Stručná biografie

Teď již zajisté znáte správnou odpověď na otázku Kdo byl Seneca? Kdy se narodil Seneca? Kde se narodil Seneca? Kdy zemřel Seneca? Seneca patří do kategorie Filozofie

Kategorie filozofie, filozof muž, seneca, ilustrační obrázek

Text byl sepsán pro server Superia.cz. Texty mohou obsahovat chyby, nepřesnosti nebo překlepy. Nemáme možnost soustavné aktualizace všech textů. Zkuste najít informace osobnost, osobu, člověka Seneca třeba na české Wikipedii, kde naleznete o něco delší text, resp. životopis. Jména některých osobností se shodují s jinými žijícími i nežijícími a to napříč obory. Hledejte proto osobnost Seneca i v jiné kategorii než je filozofie.