Kdo je to?
Kdo byl Jan Drda? Životopis Jan Drda, osobnosti, slavný člověk z kategorie literatura

Jan Drda

Kdo byl Jan Drda? Životopis, informace, biografie, literatura

Jan Drda byl český prozaik, dramatik, novinář a filmový scénárista.
Jan se narodil jako syn dělníka, jeho matka však brzy zemřela. Otec se sice znovu oženil, ale po rozpadu druhého manželství začal pít a od rodiny odešel. Jana a jeho sestru vychovávali prarodiče. Ti jej také nechali vystudovat gymnázium v Příbrami, poté odešel do Prahy studovat dějiny srovnávací literatury na filozofickou fakultu, studia však nedokončil. Od roku 1937 se stal kulturním redaktorem Lidových novin, kde psal sloupky, soudničky, divadelní kritiky i fejetony, kterými navázal na Karla Čapka. Po roce 1945 pracoval pro deník Práce. V letech 1948 až 1952 se vrátil do Lidových novin, tentokrát jako šéfredaktor. Poté ještě založil a redigoval týdeník Svět práce (od roku 1969). V letech 1948 až 1956 byl také předsedou Svazu československých spisovatelů a kromě toho zastával různé politické funkce.
Již během druhé světové války se oženil s písařkou Emilií Novákovou, z manželství vzešlo 5 dětí. Jedno z nich se nedožilo dospělého věku, ostatní se však proslavili podobně jako jejich otec. Nejstarší syn Petr Drda vystudoval na filozofické fakultě archeologii a je uznávaným odborníkem na keltskou kulturu nejen na našem území. Mladší syn Jakub Drda vystudoval žurnalistiku a šel ve šlépějích svého otce jako novinář. Dokonce i vnuk Adam Drda je literárně činný.
Jan Drda zemřel v Dobříši, kde je také pochován. Na jeho počest byla pojmenována knihovna v jeho rodné Příbrami.
Literární dílo Jana Drdy je poměrně obsáhlé a populární se stal již svojí prvotinou - románem Městečko na dlani. V něm barvitě popisuje svůj rodný kraj a vypráví o jeho obyvatelích. S naprostou samozřejmostí se zaobírá životem všech - horníků, lesáků, vinařů, přičemž používá svérázný humor, ale zároveň oceňuje poctivou lidskou práci. Spisovný jazyk obohatil hovorovou řečí a dialekty, a tak vytvořil pro sebe typický umělecký jazyk. Jeho další román vznikl za okupace a nese název Živá voda. Tady se dovídáme o příběhu chlapce, který se učí sochařem a kameníkem, přičemž prožívá všechny strasti i slasti mládí. Dílo Putování Petra Sedmilháře naopak vychází z tradic donquijotského románu, kde jsou sloučeny prvky pohádkové, psychologické i vyprávění ve stylu barona Prášila. Němá barikáda vychází ze skutečných zážitků z okupace a vypráví o hrdinech tehdejší doby. Krásná Tortiza je potom povídkovým souborem, který již navazuje na osvobození a přináší milý a optimistický patos. Drda také sepsal České pohádky, což není kniha jen pro děti, protože přináší výrazný pohled na společenské a mravní problémy doby. Drda byl i plodným dramatikem, což můžeme vidět na dramatech Hrátky s čertem nebo Dalskabáty, hříšná ves aneb zapomenutý čert.
A nakonec je Drda i autorem řady filmových scénářů, které vycházejí i z jeho jiné tvorby - Němá barikáda, Vyšší princip, Hrátky s čertem, Dařbuján a Pandrhola.Kdo byl Jan Drda? Životopis Jan Drda, osobnosti, slavný člověk z kategorie literatura

Základní údaje o osobě Jan Drda

Národnost: česká
Datum narození: 4. 4. 1915
Místo narození: Příbram
Datum úmrtí: 28. 11. 1970

Zaujala vás biografie osobnosti Jan Drda? Potom se podělte s blízkými na Twitteru, Pinterestu nebo Facebooku.

 Sdílet na Facebooku   Sdílet na Pinterestu     Sdílet na Twitteru      Sdílet na Redditu      

Víte, co je to Grandle? Vzpomněli byste si co znamená slovo Mašlovačka? Vzpomněli byste si na význam slova Paddleboard? Víte co je Astrachán?

Klíčová slova: vysvětlení, kdo to je, wiki, lexikon, informace, osobnost, literatura, životopis, Jan Drda, narození, popis, národnost, zajímavosti, Jan Drda, literatura, místo narození

Pojem Jan Drda je v kategorii Literatura, ilustrační obrázek

Jiné doporučené zdroje informací

Vyhledat heslo Jan Drda v ekologickém vyhledávači Ecosia.org

Vyhledat termín Jan Drda ve fulltextu Seznam.cz

Najít slovo Jan Drda ve fulltextovém vyhledávači Bing.com

Hledat pojem Jan Drda na Google.cz

Hledejte bez špehování slovo Jan Drda ve vyhledávači DuckDuckGo

Dál můžete zkusit hledat slovo Jan Drda například ve fulltextu Yahoo.com, v projektu slovnik.cz, v obrázcích, videích a zvucích z projektu Wikimedia Commons, ve Wikislovníku nebo v Lingea slovnících.

Často hledaná hesla, osobnosti, odborné termíny, pojmy, slova

Životopis, kdo je Jan Drda? Stručná biografie

Tyto stránky vám umožnili zjistit Kdo byl Jan Drda? Kdy se narodil Jan Drda? Kde se narodil Jan Drda? Kdy zemřel Jan Drda? Jan Drda je v sekci Literatura

Text byl sepsán pro server Superia.cz. Provozovatel v žádném případě neručí za aktuálnost údajů uveřejněných na webu. Nemůžeme pravidelně aktualizovat všechny texty. Doporučujeme vyhledat informace osobnost, osobu, člověka Jan Drda třeba v internetové Wikipedii, kde můžete najít delší text, resp. životopis. Jména některých osobností se shodují s jinými žijícími i nežijícími a to napříč obory. Hledejte proto osobnost Jan Drda i v jiné kategorii než je literatura.