Kdo je to?
Kdo byl Jan Palach? Životopis Jan Palach, slavní lidé, osobnosti z historie

Kdo je to Jan Palach?

Kdo to byl Jan Palach? Stručný životopis

Jan Palach byl vysokoškolským studentem, který se upálil na protest proti okupaci Československa armádami států Varšavské smlouvy. Jan Palach se narodil v Praze, ale většinu života žil v blízkých Všetatech. Vystudoval gymnázium v Mělníku a v roce 1966 začal studovat Vysokou školu ekonomickou v Praze, protože z politických důvodů nebyl přijat na Filozofickou fakultu. V roce 1968 se Palachovi po politických změnách podařilo uspět při přijímacích zkouškách a stal se studentem historie a politické ekonomie na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy.
Jan Palach byl nespokojen s politických vývojem v Československu a po vzoru vietnamských buddhistických mnichů se 16. ledna 1969 v 13:30 polil hořlavinou a zapálil. S vážnými zraněními skončil na Klinice popálenin Fakultní nemocnice Královské Vinohrady kde o tři dny později umírá. 25. ledna 1969 proběhl pohřeb Jana Palacha, který se stal protestem proti okupaci Československa. Palach byl pohřben na Olšanských hřbitovech.
Jan Palach měl několik následovníků, kteří se z politických důvodů upálili. 20. ledna 1969 se v Plzni upálil Josef Hlavatý, 5. února 1969 v Praze Jan Zajíc, 4. dubna 1969 Evžen Plocek a 11. dubna 1969 Michal Lefčík v Košicích.Kdo byl Jan Palach? Životopis Jan Palach, slavní lidé, osobnosti z historie

Základní údaje o osobě Jan Palach

Národnost: Česká
Datum narození: 11. srpna 1948
Místo narození: Praha
Datum úmrtí: 19. ledna 1969

Zaujala vás biografie osobnosti Jan Palach? Potom se podělte s blízkými na Facebooku, Redditu, Pinterestu nebo Twitteru.

 Sdílet na Facebooku   Sdílet na Pinterestu      Sdílet na Redditu       Sdílet na Twitteru  

Znáte definici termínu Biatlon? Znáte pojem Saltimbocca? Vzpomněli byste si co označuje výraz Kaprák? Vzpomenete si na definici slova Opera?

Klíčová slova: Jan Palach, odborný výraz, lexikon, historie, co je to Jan Palach?, slovo, etymologie, synonymum, kdo je Jan Palach?, vysvětlení, popis, formulace, kdo to je, wiki, význam slova, pojem

Pojem Jan Palach je v kategorii Historie, ilustrační obrázek

Zkuste zjistit více informací o slovu Jan Palach v následujících zdrojích

Vyhledat heslo Jan Palach ve vyhledávači Yandex

Zkusit hledat obrázky a videa s názvem Jan Palach ve Wikimedia Commons

Hledat heslo Jan Palach ve fulltextu vyhledávače Info.com

Vyhledat termín Jan Palach ve Wikipedii

Dál můžete zkusit hledat slovo Jan Palach například ve ekologickém vyhledávači Ecosia, v nabídce zboží na Heureka.cz, ve vyhledávači Seznam.cz, ve Wikislovníku nebo v projektu slovnik.cz.

Výběr osobností, pojmů, výrazů, odborných termínů a slov

Biografie, životopis, kdo je to Jan Palach?

Tyto webové stránky vám přinesly odpověď na otázku: Kdo je to Jan Palach? Kdo to byl Jan Palach? Kdy se narodil Jan Palach? Kde se narodil Jan Palach? Kdy zemřel Jan Palach? Jan Palach patří do sekce historie. Text napsán pro Superia.cz. Uvedené informace jsou bez záruky. Bohužel, naše možnosti updatů článků jsou omezené. Můžete se pokusit také najít osobnost, osobu, člověka Jan Palach řekněme třeba v internetové Wikipedii, kde můžete najít nejspíše podrobnější text, resp. životopis. Jména některých osobností se shodují s jinými žijícími i nežijícími a to napříč obory. Hledejte proto osobnost Jan Palach i v jiné kategorii než je historie.