Kdo je to?
Kdo byl Jan Palach? Životopis Jan Palach, slavní lidé, osobnosti z historie

Kdo je to Jan Palach?

Kdo to byl Jan Palach? Stručný životopis

Jan Palach byl vysokoškolským studentem, který se upálil na protest proti okupaci Československa armádami států Varšavské smlouvy. Jan Palach se narodil v Praze, ale většinu života žil v blízkých Všetatech. Vystudoval gymnázium v Mělníku a v roce 1966 začal studovat Vysokou školu ekonomickou v Praze, protože z politických důvodů nebyl přijat na Filozofickou fakultu. V roce 1968 se Palachovi po politických změnách podařilo uspět při přijímacích zkouškách a stal se studentem historie a politické ekonomie na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy.
Jan Palach byl nespokojen s politických vývojem v Československu a po vzoru vietnamských buddhistických mnichů se 16. ledna 1969 v 13:30 polil hořlavinou a zapálil. S vážnými zraněními skončil na Klinice popálenin Fakultní nemocnice Královské Vinohrady kde o tři dny později umírá. 25. ledna 1969 proběhl pohřeb Jana Palacha, který se stal protestem proti okupaci Československa. Palach byl pohřben na Olšanských hřbitovech.
Jan Palach měl několik následovníků, kteří se z politických důvodů upálili. 20. ledna 1969 se v Plzni upálil Josef Hlavatý, 5. února 1969 v Praze Jan Zajíc, 4. dubna 1969 Evžen Plocek a 11. dubna 1969 Michal Lefčík v Košicích.Kdo byl Jan Palach? Životopis Jan Palach, slavní lidé, osobnosti z historie

Základní informace o osobě Jan Palach

Národnost: Česká
Datum narození: 11. srpna 1948
Místo narození: Praha
Datum úmrtí: 19. ledna 1969

Líbí se stručný životopis s osobou Jan Palach? Pak se podělte s vašimi kamarády, známými a přáteli na Pinterestu nebo na Facebooku či Twitteru.

 Sdílet na Facebooku   Sdílet na Pinterestu      Sdílet na Redditu       Sdílet na Twitteru  

Znáte definici termínu Biatlon? Vzpomněli byste si co označuje výraz MRSA? Vzpomněli byste si co označuje výraz Kaprák? Znáte termín Digitalizace?

Klíčová slova: pojem, heslo, Jan Palach, etymologie, informace, definice, význam pojmu, přesný význam, vysvětlení, odborný výraz, lexikon, synonymum, přesný výraz, popis, popis, formulace

Pojem Jan Palach je v kategorii Historie, ilustrační obrázek

Odkazy na vyhledávače, online encyklopedie a slovníky

Najít termín Jan Palach v ekologickém vyhledávači Ecosia.org

Vyhledat termín Jan Palach ve fulltextovém vyhledávači Bing.com

Najít slovo Jan Palach ve vyhledávači Yandex

Zkusit najít Jan Palach na Google.cz

Dál můžete zkusit hledat slovo Jan Palach například v evropském vyhledávači Qwant, v Lingea slovnících, ve vyhledávači chránícího soukromí - DuckDuckGo, ve vyhledávači Seznam.cz nebo v Google překladači.

Doporučujeme tyto osobnosti, pojmy, výrazy a termíny

Stručná biografie, resp. životopis osoby Jan Palach

Na této webové stránce jste se dozvěděli: Kdo je to Jan Palach? Kdo to byl Jan Palach? Kdy se narodil Jan Palach? Kde se narodil Jan Palach? Kdy zemřel Jan Palach? Jan Palach je v kategorii historie. Text vytvořen pro server Superia.cz Omlouváme se za možné chyby v textech. Pochopte prosím, že nemáme prostředky na častou aktualizaci všech textů. Můžete také vyzkoušet hledat osobnost, osobu, člověka Jan Palach dejme tomu třeba v internetové encyklopedii Wikipedia, kde naleznete rozsáhlejší text, resp. životopis. Jména některých osobností se shodují s jinými žijícími i nežijícími a to napříč obory. Hledejte proto osobnost Jan Palach i v jiné kategorii než je historie.