Kdo je to?
Kdo byl Jan Palach? Životopis Jan Palach, osobnosti, slavný člověk z kategorie historie

Kdo byl Jan Palach?

Kdo byl Jan Palach? Životopis, informace, biografie, historie

Jan Palach byl vysokoškolským studentem, který se upálil na protest proti okupaci Československa armádami států Varšavské smlouvy. Jan Palach se narodil v Praze, ale většinu života žil v blízkých Všetatech. Vystudoval gymnázium v Mělníku a v roce 1966 začal studovat Vysokou školu ekonomickou v Praze, protože z politických důvodů nebyl přijat na Filozofickou fakultu. V roce 1968 se Palachovi po politických změnách podařilo uspět při přijímacích zkouškách a stal se studentem historie a politické ekonomie na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy.
Jan Palach byl nespokojen s politických vývojem v Československu a po vzoru vietnamských buddhistických mnichů se 16. ledna 1969 v 13:30 polil hořlavinou a zapálil. S vážnými zraněními skončil na Klinice popálenin Fakultní nemocnice Královské Vinohrady kde o tři dny později umírá. 25. ledna 1969 proběhl pohřeb Jana Palacha, který se stal protestem proti okupaci Československa. Palach byl pohřben na Olšanských hřbitovech.
Jan Palach měl několik následovníků, kteří se z politických důvodů upálili. 20. ledna 1969 se v Plzni upálil Josef Hlavatý, 5. února 1969 v Praze Jan Zajíc, 4. dubna 1969 Evžen Plocek a 11. dubna 1969 Michal Lefčík v Košicích.Kdo byl Jan Palach? Životopis Jan Palach, osobnosti, slavný člověk z kategorie historie

Základní údaje o osobě Jan Palach

Národnost: Česká
Datum narození: 11. srpna 1948
Místo narození: Praha
Datum úmrtí: 19. ledna 1969

Velmi by nás potěšilo, pakliže byste sdíleli text Jan Palach s partnery, kolegy a kamarády na Twitteru, Redditu, Facebooku nebo jinde.

  Sdílet na Twitteru      Sdílet na Redditu        Sdílet na Pinterestu    Sdílet na Facebooku 

Znáte definici termínu Biatlon? Vzpomněli byste si co označuje výraz Sukcese? Vzpomněli byste si co označuje výraz Idealismus? Znáte termín Happy slapping?

Klíčová slova: historie, život, nežijící, biografie, životopis, wikipedie, datum úmrtí, historie, lexikon, informace, Kdy zemřel Jan Palach, národnost, vysvětlení, místo narození, wiki, osobnost

Pojem Jan Palach je v kategorii Historie, ilustrační obrázek

Doporučené zdroje informací k dalšímu studiu

Vyhledat slovo Jan Palach ve Wikipedii

Najít výraz Jan Palach ve vyhledávači Yandex

Zkusit najít pojem Jan Palach ve fulltextu Seznam.cz

Hledejte bez špehování slovo Jan Palach ve vyhledávači DuckDuckGo

Hledat pojem Jan Palach ve vyhledávači Qwant

Dál můžete zkusit hledat slovo Jan Palach například ve fulltextu Yahoo.com, v Google překladači, ve videích na Youtube, v obrázcích, videích a zvucích z projektu Wikimedia Commons nebo ve slovníku moderních slangových výrazů - Čeština 2.0.

Často žádané pojmy, osoby, výrazy, osobnosti, odborné termíny a slova

Biografie, životopis, kdo je to Jan Palach?

Právě jste zjistili Kdo byl Jan Palach? Kdy se narodil Jan Palach? Kde se narodil Jan Palach? Kdy zemřel Jan Palach? Jan Palach je v kategorii Historie

Uvedený text byl přidán redaktory Superia.cz. Provozovatel v žádném případě neručí za aktuálnost, správnost a přesnost údajů zveřejněných na stránkách. Bohužel, naše možnosti updatů článků jsou omezené. Doporučujeme zkusit nalézt osobnost, osobu, člověka Jan Palach řekněme třeba v projektu Wikipedia, kde můžete najít nejspíše podrobnější text, resp. životopis. Jména některých osobností se shodují s jinými žijícími i nežijícími a to napříč obory. Hledejte proto osobnost Jan Palach i v jiné kategorii než je historie.