Kdo je to?
Kdo byl Jan Palach? Životopis Jan Palach, osobnosti, slavný člověk z kategorie historie

Kdo byl Jan Palach?

Kdo byl Jan Palach? Životopis, informace, biografie, historie

Jan Palach byl vysokoškolským studentem, který se upálil na protest proti okupaci Československa armádami států Varšavské smlouvy. Jan Palach se narodil v Praze, ale většinu života žil v blízkých Všetatech. Vystudoval gymnázium v Mělníku a v roce 1966 začal studovat Vysokou školu ekonomickou v Praze, protože z politických důvodů nebyl přijat na Filozofickou fakultu. V roce 1968 se Palachovi po politických změnách podařilo uspět při přijímacích zkouškách a stal se studentem historie a politické ekonomie na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy.
Jan Palach byl nespokojen s politických vývojem v Československu a po vzoru vietnamských buddhistických mnichů se 16. ledna 1969 v 13:30 polil hořlavinou a zapálil. S vážnými zraněními skončil na Klinice popálenin Fakultní nemocnice Královské Vinohrady kde o tři dny později umírá. 25. ledna 1969 proběhl pohřeb Jana Palacha, který se stal protestem proti okupaci Československa. Palach byl pohřben na Olšanských hřbitovech.
Jan Palach měl několik následovníků, kteří se z politických důvodů upálili. 20. ledna 1969 se v Plzni upálil Josef Hlavatý, 5. února 1969 v Praze Jan Zajíc, 4. dubna 1969 Evžen Plocek a 11. dubna 1969 Michal Lefčík v Košicích.Kdo byl Jan Palach? Životopis Jan Palach, osobnosti, slavný člověk z kategorie historie

Hlavní data o osobě Jan Palach

Národnost: Česká
Datum narození: 11. srpna 1948
Místo narození: Praha
Datum úmrtí: 19. ledna 1969

Sdílejte tuto stránku s osobností Jan Palach se známými na webových službách typu Pinterest, Facebook, Twitter nebo Reddit.

  Sdílet na Twitteru      Sdílet na Facebooku   Sdílet na Redditu        Sdílet na Pinterestu  

Znáte definici termínu SSD disk? Vzpomenete si na definici slova Rozešívačka? Vzpomněli byste si co označuje výraz Nebezpečný odpad? Vzpomněli byste si na význam slova Inbus?

Klíčová slova: vysvětlení, zajímavosti, život, kde se narodil Jan Palach?, biografie, Kdy zemřel Jan Palach, národnost, národnost, Jan Palach, osobnost, Jan Palach, lexikon, kdy se narodil Jan Palach?, informace, datum narození, kdo to je

Pojem Jan Palach je v kategorii Historie, ilustrační obrázek

Odkazy na jiné weby

Zkusit hledat obrázky a videa s názvem Jan Palach ve Wikimedia Commons

Hledat slovo Jan Palach ve vyhledávači Qwant

Hledat heslo Jan Palach na Google.cz

Najít pojem Jan Palach ve Wikipedii

Najít slovo Jan Palach ve fulltextu Seznam.cz

Dál můžete zkusit hledat slovo Jan Palach například v Seznam.cz slovníku cizích slov, v nabídce zboží na Heureka.cz, ve fulltextu Yahoo.com, ve Wikislovníku nebo ve slovníku moderních slangových výrazů - Čeština 2.0.

Zkuste také následující odborné pojmy, osobnosti, termíny a hesla

Stručná biografie, resp. životopis osoby Jan Palach

Na této webové stránce jste se dozvěděli Kdo byl Jan Palach? Kdy se narodil Jan Palach? Kde se narodil Jan Palach? Kdy zemřel Jan Palach? Jan Palach je v sekci Historie

Napsáno redaktory Superia.cz. Neručíme za úplnost, správnost, přesnost ani aktuálnost zde uvedených informací. Pochopte prosím, že nemáme prostředky na častou aktualizaci všech textů. Můžete též vyzkoušet hledat informace osobnost, osobu, člověka Jan Palach řekněme například na stránkách projektu Wikipedia, kde naleznete delší popis, resp. životopis. Jména některých osobností se shodují s jinými žijícími i nežijícími a to napříč obory. Hledejte proto osobnost Jan Palach i v jiné kategorii než je historie.