Kdo je to?
Kdo byl Jan Palach? Životopis Jan Palach, slavní lidé, osobnosti z historie

Kdo je to Jan Palach?

Kdo to byl Jan Palach? Stručný životopis

Jan Palach byl vysokoškolským studentem, který se upálil na protest proti okupaci Československa armádami států Varšavské smlouvy. Jan Palach se narodil v Praze, ale většinu života žil v blízkých Všetatech. Vystudoval gymnázium v Mělníku a v roce 1966 začal studovat Vysokou školu ekonomickou v Praze, protože z politických důvodů nebyl přijat na Filozofickou fakultu. V roce 1968 se Palachovi po politických změnách podařilo uspět při přijímacích zkouškách a stal se studentem historie a politické ekonomie na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy.
Jan Palach byl nespokojen s politických vývojem v Československu a po vzoru vietnamských buddhistických mnichů se 16. ledna 1969 v 13:30 polil hořlavinou a zapálil. S vážnými zraněními skončil na Klinice popálenin Fakultní nemocnice Královské Vinohrady kde o tři dny později umírá. 25. ledna 1969 proběhl pohřeb Jana Palacha, který se stal protestem proti okupaci Československa. Palach byl pohřben na Olšanských hřbitovech.
Jan Palach měl několik následovníků, kteří se z politických důvodů upálili. 20. ledna 1969 se v Plzni upálil Josef Hlavatý, 5. února 1969 v Praze Jan Zajíc, 4. dubna 1969 Evžen Plocek a 11. dubna 1969 Michal Lefčík v Košicích.Kdo byl Jan Palach? Životopis Jan Palach, slavní lidé, osobnosti z historie

Hlavní data o osobě Jan Palach

Národnost: Česká
Datum narození: 11. srpna 1948
Místo narození: Praha
Datum úmrtí: 19. ledna 1969

Sdílejte tuto stránku s osobností Jan Palach s přáteli na Pinterestu, Facebooku, Twitteru, Redditu nebo na zde neuvedených společených sítích.

 Sdílet na Facebooku   Sdílet na Pinterestu      Sdílet na Redditu       Sdílet na Twitteru  

Znáte definici termínu IMEI? Rozumíte pojmu Daň z nemovitosti? Vzpomněli byste si co označuje výraz CVV? Znáte pojem Karaoke?

Klíčová slova: kdo to je, vysvětlení, význam slova, význam, definice, lexikon, původ slova, kdo je Jan Palach?, popis, synonymum, informace, slovo, Jan Palach, termín, formulace, wiki

Pojem Jan Palach je v kategorii Historie, ilustrační obrázek

Odkazy na jiné weby a vyhledávače

Zkusit najít frázi Jan Palach ve Wikislovníku

Vyhledat pojem Jan Palach na Google.cz

Hledat videa s názvem Jan Palach na Youtube

Najít heslo Jan Palach ve vyhledávači Qwant

Dál můžete zkusit hledat slovo Jan Palach například ve Wikipedii, v nabídce zboží na Heureka.cz, ve vyhledávači chránícího soukromí - DuckDuckGo, ve ruském vyhledávači Yandex nebo v Google překladači.

Náhodné definice slov, pojmů a odborných termínů, osobnosti

Biografie, životopis, kdo je to Jan Palach?

Na stránce jste se mohli dozvědět: Kdo je to Jan Palach? Kdo to byl Jan Palach? Kdy se narodil Jan Palach? Kde se narodil Jan Palach? Kdy zemřel Jan Palach? Jan Palach je v kategorii historie. Text vytvořen redaktory Superia.cz. Texty mohou obsahovat chyby. Bohužel, nestíháme pravidelně aktualizovat všechny texty. Pokuste se také najít osobnost, osobu, člověka Jan Palach třeba na stránkách projektu Wikipedia, kde naleznete delší popis, resp. životopis. Jména některých osobností se shodují s jinými žijícími i nežijícími a to napříč obory. Hledejte proto osobnost Jan Palach i v jiné kategorii než je historie.