Kdo je to?
Kdo byla Charlotte Brontë? Životopis Charlotte Brontë, osobnosti, slavná žena z kategorie literatura

Charlotte Brontë

Kdo byla Charlotte Brontë? Životopis, zajímavosti, informace, biografie, literatura

Charlotte Brontë, česky také Charlotte Brontëová, byla anglická spisovatelka v období přechodu mezi romantismem a realismem.
Charlotte se narodila jako prostřední z pěti sester Brontëových, dvě mladší sestry Emily a Anne byly také spisovatelkami. Dívky pocházely z rodiny anglikánského kněze Patricka Brontëho, roku 1820 se celá rodina přestěhovala z Thorntonu do Haworthu, protože zde byl otec jmenován vikářem. Charlotte - stejně jako její sestry - byla poslána do dívčí školy Cowan Bridge v Lancashiru. Dívky byly vychovávány v chudých poměrech, což se odrazilo i na jejich chatrném zdraví. Starší sestry Elizabeth a Mary zemřely na tuberkulózu ještě v pubertálním věku. Charlotte se pak vrátila na faru, kde s mladšími sestrami a bratrem začali tvořit své první literární pokusy. Charlotte pak pokračovala ještě ve studiu, a to na škole v Milfieldu, kde pobyla dva roky na začátku 30. let. Zde se také seznámila s mnoha přáteli, kteří jí zůstali věrní do konce jejího života. Pak se živila jako guvernantka a učitelka, také za touto prací odjela do Belgie. Zde se jí však stýkalo po domově, a tak se brzy vrátila. V letech 1848 krátce po sobě zemřel její bratr a obě mladší sestry, a tak zůstala sama s otcem. Po úspěchu svého románu Jane Eyre (Jana Eyrová) pobývala více v Londýně než doma a dostala i do vyšší společnosti. Avšak užila si to sotva rok, neboť již v roce 1855 zemřela ze zatím ne zcela objasněných příčin - mohlo se jednat o tuberkulózu jako u jejích sourozenců, nebo o vyčerpání z nadměrného zvracení z těhotenství (krátce předtím se vdala za otcova pomocníka Arthura Bella Nicholse), nebo také o tyfus, na který těsně před ní zemřela její služka.
Charlotte Brontëová se proslavila zejména románem Jane Eyre, který byl následně i několikrát zfilmován. Román je velmi moderní na svou dobu, protože přejímá nejen prvky romantické, ale i prvky realistické. Jane vychází z autobiografických zážitků z dívčí školy, kterou sama spisovatelka navštěvovala. Jedná se o dívku z chudých poměrů, která potom, co absolvovala krutou výchovu v dívčí škole, se dostane na bohaté sídlo Rochesterů. Dívka se do bohatého majitele zamiluje a on do ní také. V době, kdy ji však žádá o ruku, vyplyne najevo, že je ženatý se šílenou manželkou, kterou drží ve svém domě. Nešťastná Jane nejprve uprchne, pak se však na sídlo vrátí a Rochester - oslepený po požáru, který založila jeho žena, která však v ohni zahyne - si ji nakonec vezme.
Dalšími, také docela úspěšnými díly jsou Shirley, Villete a Profesor, přičemž poslední dva jsou inspirovány její guvernantskou a učitelkou kariérou nejen v BelgiiKdo byla Charlotte Brontë? Životopis Charlotte Brontë, osobnosti, slavná žena z kategorie literatura

Základní informace o osobě Charlotte Brontë

Národnost: anglická
Datum narození: 21. 4. 1816
Místo narození: Thornton
Datum úmrtí: 31. 3. 1855

Líbí se stručný životopis s osobou Charlotte Brontë? Pak se podělte se známými na internetových sociálních sítích typu Pinterest, Reddit, Twitter (síť X) či Facebooku.

  Sdílet na Twitteru      Sdílet na Facebooku   Sdílet na Pinterestu    Sdílet na Redditu      

Víte co je Karneval? Vzpomenete si na definici slova Notifikace? Rozumíte pojmu Epos? Vzpomněli byste si na význam slova Indiánská rýže?

Klíčová slova: Charlotte Brontë, lexikon, datum narození, osobnosti, narození, datum úmrtí, nežijící, kdy se narodila Charlotte Brontë?, literatura, biografie, popis, národnost, národnost, životopis, život, zajímavosti

Pojem Charlotte Brontë je v kategorii Literatura, ilustrační obrázek

Linky na jiné informační zdroje

Najít termín Charlotte Brontë ve vyhledávači Yahoo

Zkusit najít slovo Charlotte Brontë ve vyhledávači Yandex

Najít termín Charlotte Brontë ve vyhledávači Qwant

Hledat videa s názvem Charlotte Brontë na Youtube

Najít výraz Charlotte Brontë na Google.cz

Dál můžete zkusit hledat slovo Charlotte Brontë například v Google obrázcích, ve slovníku moderních slangových výrazů - Čeština 2.0, ve vyhledávači chránícího soukromí - DuckDuckGo, v obrázcích, videích a zvucích z projektu Wikimedia Commons nebo v Lingea slovnících.

Víte co znamenají tato slova, hesla, osobnosti, odborné termíny a pojmy?

Stručná biografie, resp. životopis osoby Charlotte Brontë

Nyní již víte Kdo byla Charlotte Brontë? Kdy se narodila Charlotte Brontë? Kde se narodila Charlotte Brontë? Kdy zemřela Charlotte Brontë? Charlotte Brontë je v kategorii Literatura

Sepsáno redaktory Superia.cz. Veškeré texty jsou bez záruky. Věříme, že chápete, že texty nemohou být často aktualizovány. Doporučujeme taktéž hledat informace osobnost, osobu, člověka Charlotte Brontë např. v internetové encyklopedii Wikipedia, kde naleznete komplexní text, resp. životopis. Jména některých osobností se shodují s jinými žijícími i nežijícími a to napříč obory. Hledejte proto osobnost Charlotte Brontë i v jiné kategorii než je literatura.