Kdo je to?
Kdo byl Edward Jenner? Životopis Edward Jenner, osobnosti, slavný člověk z kategorie lékařství

Kdo byl Edward Jenner?

Kdo byl Edward Jenner? Životopis, informace, biografie, lékařství

Edward Jenner byl anglický lékař, který mezi prvními používal vakcinaci proti pravým neštovicím a stal se propagátorem očkování.
Vystudoval Univerzitu v St. Andrews, stal se chirurgem. Byl velmi úspěšným lékařem a stal se členem Královské společnosti.
Přestože Edward Jenner působil jako chirurg a rodinný lékař, proslul především díky objevu a propagaci očkování. Jenner praktikoval experiment, ve kterém přenesl hnis z puchýřů po kravských neštovicích do rány pacienta. Pacient se nakazil kravskými neštovicemi, načež byl imunizován vůči pravým (též černým) neštovicím. Pravé neštovice byly závažné vysoce infekční onemocnění, na které umírala zhruba třetina nakažených a řada těch, co nákazu přežili, si odnášela celoživotní zdravotní problémy nebo zohavení. Kravské neštovice způsobovaly pacientům jen mírné obtíže a jejich prodělání je ochránilo vůči mnohem závaznějším černým neštovicím.
Díky Jennerově experimentu s kravskými neštovicemi se postupně podařilo pravé neštovice zcela vymýtit. Postupně se začali lidé vakcinovat i proti dalším závažným onemocněním.Kdo byl Edward Jenner? Životopis Edward Jenner, osobnosti, slavný člověk z kategorie lékařství

Základní informace o osobě Edward Jenner

Národnost: anglická
Datum narození: 17. května 1749
Místo narození: Berkley
Datum úmrtí: 26. ledna 1823

Potěší nás, pokud budete sdílet tuto odpověď na otázku kdo je Edward Jenner? s vašimi kamarády na svých sociální sítě (Facebook, Twitter, Instagram, Pinterest)..

  Sdílet na Twitteru      Sdílet na Facebooku   Sdílet na Redditu        Sdílet na Pinterestu  

Znáte definici termínu Dokovací stanice? Vzpomněli byste si co znamená slovo PSČ? Vzpomněli byste si co označuje výraz Demagogie? Víte co je Pálení žáhy?

Klíčová slova: popis, lexikon, kde se narodil Edward Jenner?, národnost, místo narození, život, národnost, wiki, lékařství, datum úmrtí, Kdy zemřel Edward Jenner, životopis, osobnosti, informace, lékařství, wikipedie

Pojem Edward Jenner je v kategorii Lékařství, ilustrační obrázek

Hledejte pojem Edward Jenner v následujících vyhledávačích

Vyhledat slovo Edward Jenner ve vyhledávači Yahoo

Najít pojem Edward Jenner ve fulltextovém vyhledávači Bing.com

Najít heslo Edward Jenner ve vyhledávači Yandex

Zkusit najít frázi Edward Jenner na Google obrázcích

Najít výraz Edward Jenner v ekologickém vyhledávači Ecosia.org

Dál můžete zkusit hledat slovo Edward Jenner například ve Wikipedii, v Google překladači, v evropském vyhledávači Qwant, ve Wikislovníku nebo ve slovníku moderních slangových výrazů - Čeština 2.0.

Jiné zajímavé termíny, pojmy, hesla, slova, osobnosti, lidi

Stručná biografie, resp. životopis osoby Edward Jenner

Právě nyní již víte Kdo byl Edward Jenner? Kdy se narodil Edward Jenner? Kde se narodil Edward Jenner? Kdy zemřel Edward Jenner? Edward Jenner patří do sekce Lékařství

Napsáno redaktory Superia.cz. Texty mohou obsahovat chyby, nepřesnosti nebo překlepy. Informace v textu mohou být zastaralé. Stránky jsou aktualizovány nepravidelně dle možností. Zkuste najít informace osobnost, osobu, člověka Edward Jenner řekněme v projektu Wikipedia.cz, kde naleznete podrobně vysvětlený popis, resp. životopis. Jména některých osobností se shodují s jinými žijícími i nežijícími a to napříč obory. Hledejte proto osobnost Edward Jenner i v jiné kategorii než je lékařství.