Kdo je to?
Kdo byl Edward Jenner? Životopis Edward Jenner, osobnosti, slavný člověk z kategorie lékařství

Edward Jenner

Kdo byl Edward Jenner? Životopis, zajímavosti, informace, biografie, lékařství

Edward Jenner byl anglický lékař, který mezi prvními používal vakcinaci proti pravým neštovicím a stal se propagátorem očkování.
Vystudoval Univerzitu v St. Andrews, stal se chirurgem. Byl velmi úspěšným lékařem a stal se členem Královské společnosti.
Přestože Edward Jenner působil jako chirurg a rodinný lékař, proslul především díky objevu a propagaci očkování. Jenner praktikoval experiment, ve kterém přenesl hnis z puchýřů po kravských neštovicích do rány pacienta. Pacient se nakazil kravskými neštovicemi, načež byl imunizován vůči pravým (též černým) neštovicím. Pravé neštovice byly závažné vysoce infekční onemocnění, na které umírala zhruba třetina nakažených a řada těch, co nákazu přežili, si odnášela celoživotní zdravotní problémy nebo zohavení. Kravské neštovice způsobovaly pacientům jen mírné obtíže a jejich prodělání je ochránilo vůči mnohem závaznějším černým neštovicím.
Díky Jennerově experimentu s kravskými neštovicemi se postupně podařilo pravé neštovice zcela vymýtit. Postupně se začali lidé vakcinovat i proti dalším závažným onemocněním.Kdo byl Edward Jenner? Životopis Edward Jenner, osobnosti, slavný člověk z kategorie lékařství

Hlavní informace o osobě Edward Jenner

Národnost: anglická
Datum narození: 17. května 1749
Místo narození: Berkley
Datum úmrtí: 26. ledna 1823

Budeme rádi, pokud budete tuto stručnou biografii s osobou Edward Jenner sdílet s kolegy, přáteli a partnery na Redditu, Twitteru nebo Facebooku.

 Sdílet na Pinterestu    Sdílet na Redditu         Sdílet na Twitteru      Sdílet na Facebooku 

Znáte definici termínu Android? Pamatujete si definici pojmu Úroková sazba? Vzpomněli byste si co označuje výraz Asertivita? Vzpomněli byste si co znamená slovo Fejeton?

Klíčová slova: osobnost, biografie, místo narození, datum úmrtí, život, Edward Jenner, národnost, zajímavosti, Kdy zemřel Edward Jenner, wiki, kdy se narodil Edward Jenner?, wikipedie, osobnosti, lékařství, nežijící, kdo je Edward Jenner?

Pojem Edward Jenner je v kategorii Lékařství, ilustrační obrázek

Více informací o slovu Edward Jenner doporučujeme hledat v těchto zdrojích

Zkusit hledat obrázky a videa s názvem Edward Jenner ve Wikimedia Commons

Najít heslo Edward Jenner ve fulltextu vyhledávače Info.com

Vyhledat termín Edward Jenner ve Wikislovníku

Zkusit najít slovo Edward Jenner v ekologickém vyhledávači Ecosia.org

Vyhledat heslo Edward Jenner ve vyhledávači Yahoo

Dál můžete zkusit hledat slovo Edward Jenner například ve videích na Youtube, v Lingea slovnících, ve vyhledávači chránícího soukromí - DuckDuckGo, v Microsoft Bing nebo v ABC slovníku cizích slov a synonym.

Často hledaná slova, osobnosti, termíny a odborné pojmy

Biografie, životopis, kdo je to Edward Jenner?

Teď už znáte odpověď na otázku Kdo byl Edward Jenner? Kdy se narodil Edward Jenner? Kde se narodil Edward Jenner? Kdy zemřel Edward Jenner? Edward Jenner je v sekci Lékařství

Kategorie lékařství, pilulky lékárna, edward Jenner, ilustrační obrázek

Text vytvořen redaktory Superia.cz. Informace obsažené na našich webových stránkách byly pečlivě zkontrolovány. I přesto však nepřebíráme odpovědnost za případné chyby. Nemáme prostředky na pravidelnou aktualizace textů. Pokuste se též vyhledat informace osobnost, osobu, člověka Edward Jenner řekněme třeba v otevřené encyklopedii Wikipedia, kde můžete najít podrobnější text, resp. životopis. Jména některých osobností se shodují s jinými žijícími i nežijícími a to napříč obory. Hledejte proto osobnost Edward Jenner i v jiné kategorii než je lékařství.