Kdo je to?
Kdo je Jan Švejnar? Životopis Jan Švejnar, osobnosti, slavný člověk z kategorie věda

Kdo je Jan Švejnar?

Kdo je Jan Švejnar? Životopis, informace, biografie, věda

Jan Švejnar je česko-americký ekonom, profesor a ředitel Centra pro globální hospodářskou politiku na Kolumbijské univerzitě (New York, USA) a bývalý kandidát na prezidenta České republiky (2008). Švejnar se narodil v Praze, kde po základní škole začal studovat na gymnáziu. V té době hrál lední hokej a působil také jako rozhodčí v hokeji. Po maturitě na gymnáziu odcestoval na výjezdní doložku za rodiči do Švýcarska, kde tehdy bydleli. Odtud se přestěhoval do USA, kde se po 11 letech stal občanem. V Americe začal studovat ekonomii na Cornell University ve městě Ithaca ve státě New York. Po úspěšném studiu pokračoval v doktorském studiu na University of Princeton v New Jersey, kde získal titul Ph.D. Po revoluci v roce 1991 se vrátil do ČR a stal se zakladatelem CERGE (Center for Economic Research and Graduate Education) – Centrum pro ekonomický výzkum a doktorské studium na Karlově univerzitě v Praze. Doposud zde působí jako hostující profesor a předseda výkonného výboru. Byl jedním z přispěvatelů při transformaci naší ekonomiky v díle Strategie ekonomické přeměny Československa z roku 1990. Přednost však dostala práce Václava Klause. Poté Švejnar pracoval jako poradce prezidenta Václava Havla (1994-2002). Během let 1996-2011 přednášel na University of Michigan v USA. Roku 2012 se stal profesorem na University of Columbia v New Yorku. Následně byl na této univerzitě zvolen ředitelem pro Center on Global Economic Governance (Centrum pro globální ekonomické řízení).
V roce 2008 kandidoval na post prezidenta České republiky, ale nakonec zvítězil jeho protějšek Václav Klaus. Za svůj přínos vědě získal roku 2012 Cenu Neuron.
V roce 2011 se stal členem Učené společnosti ČR.Kdo je Jan Švejnar? Životopis Jan Švejnar, osobnosti, slavný člověk z kategorie věda

Hlavní informace o osobě Jan Švejnar

Národnost: česká
Datum narození: 2. 10. 1952
Místo narození: Praha, Československo

Budeme rádi, pokud budete tuto stručnou biografii s osobou Jan Švejnar sdílet s ostatními prostřednictvím sociálních sítích Facebook, Pinterest, Reddit nebo Twitter.

 Sdílet na Pinterestu     Sdílet na Twitteru      Sdílet na Redditu        Sdílet na Facebooku 

Znáte definici termínu Bezpatkové písmo? Rozumíte pojmu Mapa? Vzpomněli byste si co označuje výraz Reparace? Znáte pojem Mazanec?

Klíčová slova: životopis, wikipedie, informace, datum narození, Jan Švejnar, život, kdo je Jan Švejnar?, věda, kdy se narodil Jan Švejnar?, wiki, kde se narodil Jan Švejnar?, zajímavosti, osobnost, národnost, věda, popis

Pojem Jan Švejnar je v kategorii Věda, ilustrační obrázek

Internetové odkazy na vyhledávače

Vyhledat heslo Jan Švejnar ve vyhledávači Yahoo

Vyhledat heslo Jan Švejnar ve vyhledávači Qwant

Vyhledat slovo Jan Švejnar na Google obrázcích

Hledat výraz Jan Švejnar ve Wikislovníku

Najít slovo Jan Švejnar ve vyhledávači Yandex

Dál můžete zkusit hledat slovo Jan Švejnar například ve fulltextu Google.cz, v Google překladači, ve videích na Youtube, v obrázcích, videích a zvucích z projektu Wikimedia Commons nebo ve slovníku moderních slangových výrazů - Čeština 2.0.

Jiné zajímavé termíny, pojmy, hesla, slova, osobnosti, lidi

Životopis, kdo je Jan Švejnar? Stručná biografie

Nyní už nejspíš víte Kdo je to Jan Švejnar? Kdy se narodil Jan Švejnar? Kde se narodil Jan Švejnar? Jan Švejnar patří do kategorie Věda

Text byl sepsán pro server Superia.cz. Přes veškerou snahu mohou texty obsahovat faktické i pravopisné chyby za což se předem omlouváme.Údaje zde uvedené mohou být již neaktuální či zastaralé. Aktualizace článků není pravidelná. Doporučujeme zkusit nalézt informace osobnost, osobu, člověka Jan Švejnar dejme tomu v otevřené encyklopedii Wikipedia, kde můžete najít nejspíše delší a podrobnější text, resp. životopis. Jména některých osobností se shodují s jinými žijícími i nežijícími a to napříč obory. Hledejte proto osobnost Jan Švejnar i v jiné kategorii než je věda.