Kdo je to?
Kdo byl Ladislav Mňačko? Životopis Ladislav Mňačko, osobnosti, slavný člověk z kategorie literatura

Ladislav Mňačko

Kdo byl Ladislav Mňačko? Životopis, zajímavosti, informace, biografie, literatura

Ladislav Mňačko byl slovenský spisovatel, básník, dramatik a novinář moravského původu.
Ladislav Mňačko se sice narodil na Moravě - ve Valašských Kloboukách, ale dětství i mládí pak prožil ve slovenském Martine, kam byl umístěn jeho otec, který pracoval jako poštmistr. Za druhé světové války se Ladislav účastnil partyzánského hnutí. Po válce se přiklonil ke komunismu, jako ostatně mnoho jiných lidí zklamaných pravicovými režimy. Jako novinář cestoval často po zahraničí (Palestina, Albánie, Čína) a přispíval do novin svými reportážemi. V roce 1959 vydal román Smrt si říká Engelchen, v 60. letech pak román Jak chutná moc, kde se snaží postihnout moc komunistického režimu (bylo to již v roce, kdy se s komunistickým režimem rozešel, dokonce se postavil proti němu). V roce 1966 byl jmenován zasloužilým umělcem. Několikrát za život odešel do emigrace - poprvé v roce 1967 se odstěhoval i se svou ženou Hedvigou do Palestiny. Zatímco Mňačko se brzy vrátil zpět do Československa, jeho žena, která byla židovského původu, v Palestině již zůstala. Hned po 1968, kdy se veřejně vyslovil proti okupaci Československa, byl Mňačko donucen k emigraci znovu, tentokrát odejel do Rakouska. O rok později byl vyloučen se ze svazu spisovatelů. V emigraci se plně věnoval literární tvorbě. Z emigrace se vrátil až po roce 1989, na čas se usadil v Praze, zemřel však v Bratislavě roku 1994 a pohřben je ve vesnici Lukovištia nedaleko Banské Štiavnice. Mňačkova druhá žena, Eva Mňačková, roz. Bottová, se starala o odkaz svého manžela a veškerou pozůstalost odkázala Památníku národního písemnictví.
Romány Ladislava Mňačka vycházejí z jeho života, zážitků z domova i ze zahraničí a z komunistického režimu (nejprve oblouznění komunistickou stranou, poté z její kritiky). První román Smrt si říká Engelchen je popisem zážitků z druhé světové války, z partyzánského hnutí na Slovensku i Slovenského národního povstání. Rovněž román Noční rozhovor vychází z druhé světové války, tentokrát se však odehrává v Německu v Drážďanech, a vypráví o utečenci z lágru, který je nucen živit se prodejem tabáku, což bylo ovšem za války nelegální. Jak chutná moc je již román, který vychází z Mňačkova rozchodu s režimem. Pojednává o moci komunistického funkcionáře a vůbec o moci, která deformuje nitro člověka. Pro podobnost hlavní postavy s postavou prezidenta Zápotockého byl román zakázán a Mňačko vyloučen ze svazu spisovatelů. Velmi zajímavé a čtivé jsou Mňačkovy politické reportáže: „Izrael - národ v boji“ (z doby emigrace), „Já, Adolf Eichmann“, „Kde končia prašné cesty“, „Albánská reportáž“, „Šiesta velmoc“. Mňačko napsal i několik básnických sbírek a divadelních her.Kdo byl Ladislav Mňačko? Životopis Ladislav Mňačko, osobnosti, slavný člověk z kategorie literatura

Základní údaje o osobě Ladislav Mňačko

Národnost: slovenská (moravská)
Datum narození: 29. 1. 1919
Místo narození: Valašské Klobouky
Datum úmrtí: 24. 2. 1994

Velmi by nás potěšilo, pakliže byste sdíleli text Ladislav Mňačko s přáteli na specializovaných společenských sítích Twitter, Redditu nebo Facebook.

  Sdílet na Twitteru      Sdílet na Facebooku   Sdílet na Pinterestu    Sdílet na Redditu      

Vzpomněli byste si na význam slova Gastronomie? Znáte pojem Hinduismus? Víte co je Tetralogie? Vzpomenete si na definici slova Artralgie?

Klíčová slova: životopis, národnost, Ladislav Mňačko, národnost, literatura, kdo je Ladislav Mňačko?, osobnosti, Ladislav Mňačko, datum úmrtí, místo narození, popis, nežijící, biografie, datum narození, zajímavosti, život

Pojem Ladislav Mňačko je v kategorii Literatura, ilustrační obrázek

Další informační zdroje o slovu Ladislav Mňačko

Zkusit najít termín Ladislav Mňačko ve fulltextu vyhledávače Info.com

Vyhledat termín Ladislav Mňačko v ekologickém vyhledávači Ecosia.org

Najít termín Ladislav Mňačko na Google.cz

Vyhledat výraz Ladislav Mňačko ve vyhledávači Qwant

Hledat termín Ladislav Mňačko ve fulltextu Seznam.cz

Dál můžete zkusit hledat slovo Ladislav Mňačko například ve Wikislovníku, v Lingea slovnících, v Seznam.cz slovníku cizích slov, v Microsoft Bing nebo v projektu slovnik.cz.

Další vybraná hesla, osobnosti, odborné termíny a pojmy

Biografie, životopis, kdo je to Ladislav Mňačko?

Na stránce jste se mohli dozvědět: Kdo byl Ladislav Mňačko? Kdy se narodil Ladislav Mňačko? Kde se narodil Ladislav Mňačko? Kdy zemřel Ladislav Mňačko? Ladislav Mňačko patří do kategorie Literatura

Výše uvedený text byl napsán redaktorkami Superia.cz. Pakliže jste v textech objevili chyby, tak se nebojte nám napsat. Budeme vám vděčni za jakoukoliv zpětnou vazbu.Bohužel, naše možnosti updatů článků jsou omezené. Doporučujeme vyhledat informace osobnost, osobu, člověka Ladislav Mňačko dejme tomu například v projektu Wikipedia, kde můžete najít mnohem podrobnější text, resp. životopis. Jména některých osobností se shodují s jinými žijícími i nežijícími a to napříč obory. Hledejte proto osobnost Ladislav Mňačko i v jiné kategorii než je literatura.