Kdo je to?
Kdo byl František Palacký? Životopis František Palacký, osobnosti, slavný člověk z kategorie filozofie

František Palacký

Kdo byl František Palacký? Životopis, informace, biografie, filozofie

František Palacký byl politik, filosof, historik a spisovatel. Narodil se do protestantské rodiny a zpočátku ho vzdělával otec, který se živil jako venkovský učitel. Poté studoval v Kuníně, Trenčíně a nakonec vystudoval evangelické lyceum v Bratislavě. Rodina chtěla, aby byl z Palackého kněz a učitel, ale místo toho se stal vychovatelem v uherské šlechtické rodině. Tato pozice mu umožnila poznat vyšší společnost a politiku, zároveň měl dostatek času na čtení a studium. Věnoval se cizím jazykům a nakonec se naučil mimo jiné německy, anglicky, francouzsky, řecky a latinsky. Z bohatých zájmů postupně získala první místo historie. Do studia dějin ho uvedl Josef Jungmann, který se stal jeho učitelem a poté i přítelem.
Zájem o české dějiny Palackého přivedl do Prahy, kde nejdříve pracoval pro historika Josefa Dobrovského, poté pro Šternberky. Netrvalo dlouho a v Praze získal pověst intelektuála s velkým potenciálem a širokým rozhledem. Od roku 1827 začal pracovat jako historik pro české stavy, což ho přivedlo k ambicióznímu plánu nově a celistvě sepsat české dějiny. Aby shromáždil dostatek pramenů, cestoval po evropských archivech a hledal vše, co se týkalo české historie. V roce 1829 byl přijat do Královské české společnosti nauk, ve které se později stal předsedou.
V revolučním roce 1848 vyšel první díl jeho životního díla Dějiny národu českého v Čechách a v Moravě, které se věnuje českým dějinám od dávných pověstí až po nástup Habsburků v roce 1526. Palacký podporoval české vlastenecké hnutí a odmítal sjednocení s Německem. Do aktivní politiky vstoupil na jaře roku 1848, když se stal členem Národního výboru. Během pražského červnového povstání vystupoval umírněně a snažil se potlačovat radikalismus na obou stranách. Byl zvolen jako poslanec do rakouského Říšského sněmu a snažil se prosadit směřování monarchie k federalistickému zřízení.
Jeho politické snahy byly neúspěšné a postupně se z politického života stáhl. Primárně se věnoval studiu a psaní knih o českých dějinách. Po konci v politice rostla jeho autorita učence a historika, takže se do politiky postupně navracel a v roce 1861 se stal poslancem Českého zemského sněmu. Mandát stabilně obhajoval až do voleb v roce 1873. Pro vzdělávací a vlasteneckou činnost si vysloužil přezdívku Otec národa, která se používala už za jeho života.Kdo byl František Palacký? Životopis František Palacký, osobnosti, slavný člověk z kategorie filozofie

Základní údaje o osobě František Palacký

Národnost: česká
Datum narození: 14. června 1798
Místo narození: Hodslavice
Datum úmrtí: 26. května 1876

Velmi by nás potěšilo, pakliže byste sdíleli text František Palacký s vašimi známými a kamarády prostřednictvím uvedených tlačítek na sociálních sítích Facebook nebo Twitter.

 Sdílet na Facebooku   Sdílet na Redditu        Sdílet na Pinterestu     Sdílet na Twitteru    

Pamatujete si definici pojmu Luneta? Znáte termín Generace X? Znáte termín Samoplátce? Víte, co je to Kolokvium?

Klíčová slova: wiki, kde se narodil František Palacký?, popis, osobnosti, František Palacký, František Palacký, lexikon, místo narození, biografie, život, informace, narození, národnost, kdy se narodil František Palacký?, datum narození, zajímavosti

Pojem František Palacký je v kategorii Filozofie, ilustrační obrázek

Doporučené zdroje informací k dalšímu studiu

Hledat heslo František Palacký ve vyhledávači Yahoo

Najít slovo František Palacký na Google.cz

Vyhledat pojem František Palacký ve Wikipedii

Najít výraz František Palacký ve fulltextu Seznam.cz

Zkusit najít pojem František Palacký ve Wikislovníku

Dál můžete zkusit hledat slovo František Palacký například ve videích na Youtube, v projektu slovnik.cz, ve ekologickém vyhledávači Ecosia, v Seznam.cz slovníku cizích slov nebo v ABC slovníku cizích slov a synonym.

Další osobnosti, lidé, pojmy, významy slov, hesla, výrazy

Biografie, životopis, kdo je to František Palacký?

Právě jste zjistili Kdo byl František Palacký? Kdy se narodil František Palacký? Kde se narodil František Palacký? Kdy zemřel František Palacký? František Palacký patří do kategorie Filozofie

Uvedený text byl přidán redaktory Superia.cz. Přes maximální snahu a opakovanou kontrolu mohou být některé informace nesprávné, nepřesné či neaktuální. Údaje na stránkách nemusí být aktuální. Přes veškerou snahu bohužel nestíháme pravidelnou aktualizaci informací. Aktuální informace lze většinou nalézt osobnost, osobu, člověka František Palacký kupř. v české Wikipedii, kde můžete najít komplexní popis, resp. životopis. Jména některých osobností se shodují s jinými žijícími i nežijícími a to napříč obory. Hledejte proto osobnost František Palacký i v jiné kategorii než je filozofie.