Kdo je to?
Kdo byl František Palacký? Životopis František Palacký, osobnosti, slavný člověk z kategorie filozofie

František Palacký

Kdo byl František Palacký? Životopis, zajímavosti, informace, biografie, filozofie

František Palacký byl politik, filosof, historik a spisovatel. Narodil se do protestantské rodiny a zpočátku ho vzdělával otec, který se živil jako venkovský učitel. Poté studoval v Kuníně, Trenčíně a nakonec vystudoval evangelické lyceum v Bratislavě. Rodina chtěla, aby byl z Palackého kněz a učitel, ale místo toho se stal vychovatelem v uherské šlechtické rodině. Tato pozice mu umožnila poznat vyšší společnost a politiku, zároveň měl dostatek času na čtení a studium. Věnoval se cizím jazykům a nakonec se naučil mimo jiné německy, anglicky, francouzsky, řecky a latinsky. Z bohatých zájmů postupně získala první místo historie. Do studia dějin ho uvedl Josef Jungmann, který se stal jeho učitelem a poté i přítelem.
Zájem o české dějiny Palackého přivedl do Prahy, kde nejdříve pracoval pro historika Josefa Dobrovského, poté pro Šternberky. Netrvalo dlouho a v Praze získal pověst intelektuála s velkým potenciálem a širokým rozhledem. Od roku 1827 začal pracovat jako historik pro české stavy, což ho přivedlo k ambicióznímu plánu nově a celistvě sepsat české dějiny. Aby shromáždil dostatek pramenů, cestoval po evropských archivech a hledal vše, co se týkalo české historie. V roce 1829 byl přijat do Královské české společnosti nauk, ve které se později stal předsedou.
V revolučním roce 1848 vyšel první díl jeho životního díla Dějiny národu českého v Čechách a v Moravě, které se věnuje českým dějinám od dávných pověstí až po nástup Habsburků v roce 1526. Palacký podporoval české vlastenecké hnutí a odmítal sjednocení s Německem. Do aktivní politiky vstoupil na jaře roku 1848, když se stal členem Národního výboru. Během pražského červnového povstání vystupoval umírněně a snažil se potlačovat radikalismus na obou stranách. Byl zvolen jako poslanec do rakouského Říšského sněmu a snažil se prosadit směřování monarchie k federalistickému zřízení.
Jeho politické snahy byly neúspěšné a postupně se z politického života stáhl. Primárně se věnoval studiu a psaní knih o českých dějinách. Po konci v politice rostla jeho autorita učence a historika, takže se do politiky postupně navracel a v roce 1861 se stal poslancem Českého zemského sněmu. Mandát stabilně obhajoval až do voleb v roce 1873. Pro vzdělávací a vlasteneckou činnost si vysloužil přezdívku Otec národa, která se používala už za jeho života.Kdo byl František Palacký? Životopis František Palacký, osobnosti, slavný člověk z kategorie filozofie

Základní informace o osobě František Palacký

Národnost: česká
Datum narození: 14. června 1798
Místo narození: Hodslavice
Datum úmrtí: 26. května 1876

Potěší nás, pokud budete sdílet tuto odpověď na otázku kdo je František Palacký? s jinými osobami na sociálních sítích Pinterestu, Facebooku či Twitteru.

  Sdílet na Twitteru      Sdílet na Pinterestu    Sdílet na Facebooku   Sdílet na Redditu      

Pamatujete si definici pojmu Lýkovec? Vzpomněli byste si na význam slova Nacionalismus? Znáte termín Dornova metoda? Znáte definici termínu Lilek?

Klíčová slova: informace, zajímavosti, místo narození, datum narození, kdo je František Palacký?, filozofie, František Palacký, život, osobnosti, popis, František Palacký, narození, osobnost, datum úmrtí, národnost, lexikon

Pojem František Palacký je v kategorii Filozofie, ilustrační obrázek

Internetové odkazy na vyhledávače

Najít pojem František Palacký na Google obrázcích

Najít výraz František Palacký ve vyhledávači Yahoo

Hledat videa s názvem František Palacký na Youtube

Najít pojem František Palacký na Google.cz

Zkusit najít pojem František Palacký ve Wikislovníku

Dál můžete zkusit hledat slovo František Palacký například ve Wikislovníku, v ABC slovníku cizích slov a synonym, ve vyhledávači chránícího soukromí - DuckDuckGo, v Google obrázcích nebo ve slovníku moderních slangových výrazů - Čeština 2.0.

Podívejte se také na tyto osobnosti, odborné výrazy, pojmy, termíny a slova

Životopis, kdo je František Palacký? Stručná biografie

Na této webové stránce jste se dozvěděli Kdo byl František Palacký? Kdy se narodil František Palacký? Kde se narodil František Palacký? Kdy zemřel František Palacký? František Palacký je v kategorii Filozofie

Kategorie filozofie, platon, františek Palacký, ilustrační obrázek

Text napsán pro Superia.cz. Veškeré texty jsou bez záruky. Údaje zde uvedené mohou být již neaktuální či zastaralé. Aktualizace článků není pravidelná. Čerstvé informace hledejte osobnost, osobu, člověka František Palacký dejme tomu třeba ve známé Wikipedii, kde naleznete komplexní text, resp. životopis. Jména některých osobností se shodují s jinými žijícími i nežijícími a to napříč obory. Hledejte proto osobnost František Palacký i v jiné kategorii než je filozofie.