Kdo je to?
Kdo byl František Palacký? Životopis František Palacký, osobnosti, slavný člověk z kategorie filozofie

Kdo byl František Palacký?

Kdo byl František Palacký? Životopis, informace, biografie, filozofie

František Palacký byl politik, filosof, historik a spisovatel. Narodil se do protestantské rodiny a zpočátku ho vzdělával otec, který se živil jako venkovský učitel. Poté studoval v Kuníně, Trenčíně a nakonec vystudoval evangelické lyceum v Bratislavě. Rodina chtěla, aby byl z Palackého kněz a učitel, ale místo toho se stal vychovatelem v uherské šlechtické rodině. Tato pozice mu umožnila poznat vyšší společnost a politiku, zároveň měl dostatek času na čtení a studium. Věnoval se cizím jazykům a nakonec se naučil mimo jiné německy, anglicky, francouzsky, řecky a latinsky. Z bohatých zájmů postupně získala první místo historie. Do studia dějin ho uvedl Josef Jungmann, který se stal jeho učitelem a poté i přítelem.
Zájem o české dějiny Palackého přivedl do Prahy, kde nejdříve pracoval pro historika Josefa Dobrovského, poté pro Šternberky. Netrvalo dlouho a v Praze získal pověst intelektuála s velkým potenciálem a širokým rozhledem. Od roku 1827 začal pracovat jako historik pro české stavy, což ho přivedlo k ambicióznímu plánu nově a celistvě sepsat české dějiny. Aby shromáždil dostatek pramenů, cestoval po evropských archivech a hledal vše, co se týkalo české historie. V roce 1829 byl přijat do Královské české společnosti nauk, ve které se později stal předsedou.
V revolučním roce 1848 vyšel první díl jeho životního díla Dějiny národu českého v Čechách a v Moravě, které se věnuje českým dějinám od dávných pověstí až po nástup Habsburků v roce 1526. Palacký podporoval české vlastenecké hnutí a odmítal sjednocení s Německem. Do aktivní politiky vstoupil na jaře roku 1848, když se stal členem Národního výboru. Během pražského červnového povstání vystupoval umírněně a snažil se potlačovat radikalismus na obou stranách. Byl zvolen jako poslanec do rakouského Říšského sněmu a snažil se prosadit směřování monarchie k federalistickému zřízení.
Jeho politické snahy byly neúspěšné a postupně se z politického života stáhl. Primárně se věnoval studiu a psaní knih o českých dějinách. Po konci v politice rostla jeho autorita učence a historika, takže se do politiky postupně navracel a v roce 1861 se stal poslancem Českého zemského sněmu. Mandát stabilně obhajoval až do voleb v roce 1873. Pro vzdělávací a vlasteneckou činnost si vysloužil přezdívku Otec národa, která se používala už za jeho života.Kdo byl František Palacký? Životopis František Palacký, osobnosti, slavný člověk z kategorie filozofie

Základní údaje o osobě František Palacký

Národnost: česká
Datum narození: 14. června 1798
Místo narození: Hodslavice
Datum úmrtí: 26. května 1876

Zaujala vás biografie osobnosti František Palacký? Potom se podělte s blízkými na Twitteru, Redditu, Pinterestu, Facebooku nebo na jiných, zde neuvedených sociálních sítích.

 Sdílet na Facebooku    Sdílet na Twitteru      Sdílet na Redditu        Sdílet na Pinterestu  

Pamatujete si definici pojmu Streptokok? Víte co je Technická výchova? Znáte termín Velikonoce? Vzpomněli byste si co označuje výraz Ataxie?

Klíčová slova: informace, Kdy zemřel František Palacký, nežijící, život, osobnosti, národnost, datum narození, zajímavosti, popis, životopis, wiki, kdo je František Palacký?, kdy se narodil František Palacký?, biografie, lexikon, František Palacký

Pojem František Palacký je v kategorii Filozofie, ilustrační obrázek

Další možné informační zdroje

Najít pojem František Palacký ve vyhledávači Qwant

Najít pojem František Palacký ve vyhledávači Yahoo

Najít slovo František Palacký ve fulltextovém vyhledávači Bing.com

Vyhledat termín František Palacký ve vyhledávači Yandex

Zkusit hledat obrázky a videa s názvem František Palacký ve Wikimedia Commons

Dál můžete zkusit hledat slovo František Palacký například ve vyhledávači chránícího soukromí - DuckDuckGo, v projektu slovnik.cz, ve vyhledávači Seznam.cz, ve Wikipedii nebo ve slovníku moderních slangových výrazů - Čeština 2.0.

Podívejte se také na tyto osobnosti, odborné výrazy, pojmy, termíny a slova

Stručná biografie, resp. životopis osoby František Palacký

Právě jste se dozvěděli odpověď na otázku Kdo byl František Palacký? Kdy se narodil František Palacký? Kde se narodil František Palacký? Kdy zemřel František Palacký? František Palacký se nachází v sekci Filozofie

Napsáno redaktory Superia.cz. Neručíme za pravdivost a aktuálnost informací zde uvedených. Není v našich silách pravidelně aktualizovat texty na tomto webu. Pokuste se také najít informace osobnost, osobu, člověka František Palacký např. v internetové Wikipedii, kde můžete najít nejspíše podrobnější text, resp. životopis. Jména některých osobností se shodují s jinými žijícími i nežijícími a to napříč obory. Hledejte proto osobnost František Palacký i v jiné kategorii než je filozofie.