Thomas Stearns Eliot
Kdo byl Thomas Stearns Eliot? Životopis, zajímavosti, informace, biografie, literatura
Thomas Stearns Eliot byl anglický básník, dramatik a esejista, nositel Nobelovy ceny za literaturu.
Thomas se narodil 26. září 1888 v St. Louis v USA, jeho rodiči byli Henry Ware Eliot a Charlotte Champe Stearns. Jako střední školu studoval nejprve Smithovovu akademii v rodném městě, pak Miltonovu akademii v Massachusetts. Jako vysokou studoval Harvard, pak pobyl nějaký čas v Paříži, kde navštěvoval přednášky na Sorboně a nakonec se přes různé německé univerzity dostal až na Oxford. V Anglii se pak usadil natrvalo. Pracoval zde nejprve jako učitel, pak také jako redaktor a současně jako úředník v Lloydově bance. Protože tíhl ke psaní, založil vlastní čtvrtletník The Criterion, v němž vyšla i jeho asi nejslavnější báseň - Pustá země (česky někdy také Zpustlá země nebo krátce Pustina). Na konci 20. let se stal ředitelem nakladatelství Faber and Faber, v němž vydával zejména díla moderních anglických básníků. Tehdy také získal anglické občanství a vstoupil do anglikánské církve. Po celou dobu psal zejména básně, kterým navazoval na poezii od 17. do 19. století, ale vkládal do nich i myšlenky a postupy směrů 20. století (symbolismus, imagismus, kubismus). Poezie pro něj však nikdy nebyla samoúčelná, vždy měla vyjadřovat společenské myšlenky, touhy, a tak také sám prostřednictvím svého díla promítá duchovní krizi, kterou Evropa koncem 20. a začátkem 30. let procházela. Svá díla psal až téměř do smrti, zemřel 4. ledna 1965 ve věku 76 let na dýchací potíže. Pohřben je na hřbitově Church of St. Michel ve vesnici East Coker v Anglii.
Jak již bylo řečeno, Eliotova poezie vychází ze starších básníků i z nových moderních směrů. Je často velmi složitá a pro běžného čtenáře těžká na čtení i pochopení. Z básnických sbírek můžeme jmenovat Hroch, Pustá země (reakce na první světovou válku), Dutí lidé, Cesta mágů, Popeleční středa nebo Čtyři kvartety. Právě za poezii získal Nobelovu cenu za literaturu, a to v roce 1948. Kromě poezie se věnoval i dramatům, většinou se jedná o básnická dramata, přesto jsou pro čtenáře/diváky mnohem srozumitelnější než jeho básně. Patří sem například Vražda v katedrále, Rodinné shromáždění nebo Zasloužilý státník. A poslední oblastí, kterou se Eliot v literárním světě zabýval, byla literární kritika, z níž se nám zachovaly eseje Tradice a individuální talent, Posvátný háj, Funkce poezie a funkce kritiky, Jak kritizovat kritiku a O básnictví a básnících.
Základní informace o osobě Thomas Stearns Eliot
Národnost: americká
Datum narození: 26. 9. 1888
Místo narození: St. Louis, Missouri, USA
Datum úmrtí: 4. 1. 1965
Další zdroje informací
Hledat videa s názvem Thomas Stearns Eliot na Youtube
Zkusit najít termín Thomas Stearns Eliot ve Wikislovníku
Hledat slovo Thomas Stearns Eliot ve fulltextovém vyhledávači Bing.com
Vyhledat termín Thomas Stearns Eliot ve vyhledávači Qwant
Hledat termín Thomas Stearns Eliot na Google.cz
Dál můžete zkusit hledat slovo Thomas Stearns Eliot například v evropském vyhledávači Qwant, v ABC slovníku cizích slov a synonym, ve vyhledávači Seznam.cz, ve vyhledávači chránícího soukromí - DuckDuckGo nebo v nabídce zboží na Heureka.cz.
Často hledané výrazy, osobnosti, termíny a odborné pojmy
Biografie, životopis, kdo je to Thomas Stearns Eliot?
Teď již zajisté znáte správnou odpověď na otázku Kdo byl Thomas Stearns Eliot? Kdy se narodil Thomas Stearns Eliot? Kde se narodil Thomas Stearns Eliot? Kdy zemřel Thomas Stearns Eliot? Thomas Stearns Eliot je v kategorii Literatura

Sepsáno redaktory Superia.cz. Pečlivě jsme zkontrolovali všechny informace a údaje. Přesto však nevylučujeme, že je v textech chyba. Berte v potaz, že uvedené texty nejsou pravidelně aktualizovány. Zkuste též hledat informace osobnost, osobu, člověka Thomas Stearns Eliot třeba v projektu Wikipedia, kde naleznete nejspíš podrobnější text, resp. životopis. Jména některých osobností se shodují s jinými žijícími i nežijícími a to napříč obory. Hledejte proto osobnost Thomas Stearns Eliot i v jiné kategorii než je literatura.