Kdo je to?
Kdo je to Apollón? Vysvětlení, význam, co znamená slovo, termín, pojem Apollón? Lidé, mytologie

Kdo je to Apollón?

Co znamená a jaký je význam slova Apollón?

Apollón se objevuje v řecké i v římské mytologii. V řecké mytologii je synem Dia a Létó. Jeho sestrou je bohyně lovu Artemis a bratrem zase bůh vína Dionýsos. Apollón nese v etruské mytologii jméno Aplu. Je považován za boha slunce, světla, uzdravení a moru, umění, básnictví, lukostřelby, tance, rozumu a je rovněž ochráncem stáda a vůdcem Múz. Na ostrově Kréta se kdysi nacházela Apollónova věštírna.
Apollón je často zobrazován s různými atributy. Patří zde labuť, delfíni, vlci, vavřínový věnec, šípy, lyra, citera nebo trojnožka jako symbol prorocké síly. Mnozí jej pokládali za patrona a věšteckého boha. V Řeckých Delfách jej považovali za prorockého boha a zasvětili mu na jeho počest místní chrám i věštírnu. Další dvě Apollónovy věštírny se nachází v městech Klaros a Didyma. Celkem je mu zasvěceno na světě více než deset věštíren. Hymny k poctě boha Apollóna se jmenují pajány.
Často se v umění setkáváme s Apollónovým bratrem Dionýsem. Vyobrazení znamená protiklad, protože Apollón se spojuje s řádem, rozumem a harmonií, zatímco Dionýsos zase s chaosem a emocemi. Nicméně díky těmto protikladům se vzájemně doplňují, jelikož jsou jedna rodina.
Původně se první zmínky o Apollónovi dochovaly v letech 1 100 př. n. l. až 800 n. l. z turecké Anatolie. Básník Homér jej zase zobrazil jako boha na straně Trojanů během Trojské války. Někde je zase psáno, že byl Apollón otcem boha lékařství Asklépia.Kdo je to Apollón? Vysvětlení, význam, co znamená slovo, termín, pojem Apollón? Lidé, mytologie

Tento text (Apollón) můžete sdílet s blízkými na sociálních sítích Pinterestu, Facebooku či Twitteru.

  Sdílet na Twitteru      Sdílet na Facebooku   Sdílet na Redditu        Sdílet na Pinterestu  

Vzpomněli byste si co znamená slovo Vázaný účet? Vzpomněli byste si co znamená slovo Couvert? Víte, co je to Grafická karta? Víte co je Mlíčí?

Klíčová slova: původ slova, etymologie, wikipedie, lexikon, mytologie, popis, význam pojmu, odborný výraz, význam, co znamená, synonymum, Apollón, wiki, formulace, definice, vysvětlení

Pojem Apollón je v kategorii Mytologie, ilustrační obrázek

Zkuste se dozvědět víc informací v následujících odkazech

Hledat heslo Apollón v ekologickém vyhledávači Ecosia.org

Zkusit najít pojem Apollón ve vyhledávači Yahoo

Vyhledat slovo Apollón ve fulltextu Seznam.cz

Najít slovo Apollón ve Wikislovníku

Vyhledat pojem Apollón ve fulltextu vyhledávače Info.com

Dál můžete zkusit hledat slovo Apollón například v evropském vyhledávači Qwant, v nabídce zboží na Heureka.cz, ve videích na Youtube, v Microsoft Bing nebo v projektu slovnik.cz.

Další osobnosti, lidé, pojmy, významy slov, hesla, výrazy

Co znamená Apollón? Definice pojmu, význam a vysvětlení slova

Teď už víte Kdo je to Apollón? Vysvětlení, co znamená výraz, resp. slovo Apollón? Definice pojmu Apollón je v kategorii Mytologie

Sepsáno redaktory Superia.cz. Neručíme za správnost a úplnost informací na Webových stránkách uvedených. Nemáme možnost soustavné aktualizace všech textů. Zkuste též najít informace výraz, heslo, text, pojem kupříkladu v české verzi Wikipedia.cz, kde naleznete delší popis. Berte na vědomí, že pojmy mohou mít více významů v různém kontextu, v různých oborech. Zkuste najít odborný termín i v jiné sekci než v mytologie.