Kdo je to?
Kdo je to Apollón? Vysvětlení, význam, co znamená slovo, termín, pojem Apollón? Lidé, mytologie

Kdo je to Apollón?

Co znamená a jaký je význam slova Apollón?

Apollón se objevuje v řecké i v římské mytologii. V řecké mytologii je synem Dia a Létó. Jeho sestrou je bohyně lovu Artemis a bratrem zase bůh vína Dionýsos. Apollón nese v etruské mytologii jméno Aplu. Je považován za boha slunce, světla, uzdravení a moru, umění, básnictví, lukostřelby, tance, rozumu a je rovněž ochráncem stáda a vůdcem Múz. Na ostrově Kréta se kdysi nacházela Apollónova věštírna.
Apollón je často zobrazován s různými atributy. Patří zde labuť, delfíni, vlci, vavřínový věnec, šípy, lyra, citera nebo trojnožka jako symbol prorocké síly. Mnozí jej pokládali za patrona a věšteckého boha. V Řeckých Delfách jej považovali za prorockého boha a zasvětili mu na jeho počest místní chrám i věštírnu. Další dvě Apollónovy věštírny se nachází v městech Klaros a Didyma. Celkem je mu zasvěceno na světě více než deset věštíren. Hymny k poctě boha Apollóna se jmenují pajány.
Často se v umění setkáváme s Apollónovým bratrem Dionýsem. Vyobrazení znamená protiklad, protože Apollón se spojuje s řádem, rozumem a harmonií, zatímco Dionýsos zase s chaosem a emocemi. Nicméně díky těmto protikladům se vzájemně doplňují, jelikož jsou jedna rodina.
Původně se první zmínky o Apollónovi dochovaly v letech 1 100 př. n. l. až 800 n. l. z turecké Anatolie. Básník Homér jej zase zobrazil jako boha na straně Trojanů během Trojské války. Někde je zase psáno, že byl Apollón otcem boha lékařství Asklépia.Kdo je to Apollón? Vysvětlení, význam, co znamená slovo, termín, pojem Apollón? Lidé, mytologie

Zaujala vás definice slova Apollón? Pak se o tuto stránku podělte s vašimi kamarády, známými a přáteli na Twitteru, Redditu nebo Facebooku.

 Sdílet na Pinterestu    Sdílet na Facebooku    Sdílet na Twitteru      Sdílet na Redditu      

Vzpomněli byste si co znamená slovo Vázaný účet? Vzpomněli byste si na význam slova Michelinská hvězda? Víte, co je to Reportáž? Znáte definici termínu Čtvrtkmen?

Klíčová slova: informace, slovo, přesný význam, význam, formulace, wiki, mytologie, vysvětlení, Apollón, význam slova, popis, heslo, význam pojmu, etymologie, co znamená, wikipedie

Pojem Apollón je v kategorii Mytologie, ilustrační obrázek

Další informační zdroje o slovu Apollón

Vyhledat slovo Apollón ve fulltextu vyhledávače Info.com

Zkusit najít slovo Apollón ve Wikipedii

Zkusit hledat obrázky a videa s názvem Apollón ve Wikimedia Commons

Najít heslo Apollón ve fulltextovém vyhledávači Bing.com

Hledejte bez špehování slovo Apollón ve vyhledávači DuckDuckGo

Dál můžete zkusit hledat slovo Apollón například v Google obrázcích, v ABC slovníku cizích slov a synonym, v evropském vyhledávači Qwant, ve vyhledávači Seznam.cz nebo v projektu slovnik.cz.

Vybrané odborné pojmy, slova, osobnosti, termíny

Význam slova, definice, pojem, vysvětlení co znamená Apollón

Na stránce jste se mohli dozvědět: Kdo je to Apollón? Vysvětlení, co znamená výraz, resp. slovo Apollón? Definice pojmu Apollón je v kategorii Mytologie

Uvedený text byl přidán redaktory Superia.cz. Veškeré texty jsou bez záruky. Bohužel, naše možnosti updatů článků jsou omezené. Zkuste najít informace výraz,heslo, text, pojem řekněme třeba v internetové encyklopedii Wikipedia, kde naleznete komplexní text. Berte v úvahu, že termíny mohou mít víc definic v závislosti na oboru a kontextu. Proto se porozhlédněte i v jiných sekcích (než Mytologie).