Kdo je to?
Kdo byl Aldous Huxley? Životopis Aldous Huxley, osobnosti, slavný člověk z kategorie literatura

Aldous Huxley

Kdo byl Aldous Huxley? Životopis, zajímavosti, informace, biografie, literatura

Aldous Huxley byl anglická spisovatel, známý mimo jiné románem Konec civilizace.
Pocházel z významné rodiny, jejíž členové byli jak úspěšnými vědci, tak literáty. Huxley sám byl kromě rodinného prostředí ovlivněn těžkým poškozením zraku, které utrpěl kvůli nemoci v adolescentním věku.
Literaturu vystudoval na univerzitě a poměrně brzy se jí začal věnovat jako aktivní spisovatel.
V roce 1932 vydal Huxley své zřejmě nejznámější dílo Konec civilizace (v originále Brave New World). Konec civilizace je jedním z prvních dystopických příběhů (ve své době prezentován jako "antiutopie"). Popisuje civilizaci, která je tak opojena radovánkami a smyslovými prožitky, že se vzdává svých emocí, svobody i práv. Jde o sci-fi román odehrávající se ve fiktivní budoucnosti, námětem je i technologický a medicínský pokrok a šlechtění lidí. Román je ovlivněn dobovými společenskými kontexty, stejně jako světovou politikou, například vzestupem fašismu a komunismu. Konec civilizace se stal jednou ze stěžejních knih anglické literatury, v určitých ohledech na ni navazuje pozdější Orwellovo 1984. Spekuluje se o Huxleyho inspiraci v Zamjatinově románu My, který má podobný námět, nicméně tu sám autor popíral.
Ve druhé části života Huxley napsal opak svého prvního a nejslavnějšího díla - utopii. Dílo se jmenuje Ostrov (Island) a popisuje ideální společnost budoucnosti, ve které každý dochází naplnění smyslu svého života a má ve společnosti přesně takové místo, jaké mu náleží a jaké potřebuje.
Huxley byl po velkou část života okouzlen mystickými a okultními vědami a velmi se jimi zabýval, sepsal i několik spisů věnovaných právě těmto tématům. Okultismus byl zřejmě také tím, co ho dovedlo k užívání psychedelických látek, se kterými experimentoval. I o těchto zkušenost napsal knihy: Brány vnímání a Nebe a peklo. Tyto texty pak došly renesance v období 60. let, kdy se užívání psychedelik masivně rozšířilo mezi volnomyšlenkářskými komunitami v západních zemích.
Aldous Huxley nebyl jen spisovatelem, ale psal také celou řadu esejí, věnovaných literárním i společenským tématům, a patřil k největším spisovatelům své doby. Sám se hlásil k pacifismu a humanismu, který pro něj byl jednou z nejvyšších hodnot.
Zemřel na rakovinu krku. S jeho smrtí se někdy zmiňuje zajímavá skutečnost, že ve stejný den zemřel další významný anglický spisovatel C.S. Lewis, ale smrt obou literátů byla zastíněna atentátem na prezidenta Kennedyho, ke kterému došlo taktéž téhož dne - 22. listopadu 1963.



Kdo byl Aldous Huxley? Životopis Aldous Huxley, osobnosti, slavný člověk z kategorie literatura

Hlavní data o osobě Aldous Huxley

Národnost: anglická
Datum narození: 26. července 1894
Místo narození: Godalming, Spojené království
Datum úmrtí: 22. listopadu 1963

Sdílejte tuto stránku s osobností Aldous Huxley s partnery, kolegy a kamarády na Pinterestu, Redditu, Twitteru či Facebooku.

  Sdílet na Twitteru      Sdílet na Facebooku   Sdílet na Redditu        Sdílet na Pinterestu  

Rozumíte pojmu Norma? Vzpomenete si na definici slova Černá stavba? Znáte definici termínu Kvasnice? Vzpomněli byste si na význam slova Narativ?

Klíčová slova: životopis, nežijící, datum narození, lexikon, biografie, život, zajímavosti, vysvětlení, národnost, literatura, Aldous Huxley, Aldous Huxley, kdo to je, wiki, wikipedie, osobnosti

Pojem Aldous Huxley je v kategorii Literatura, ilustrační obrázek

Více informací o pojmu Aldous Huxley lze najít v následujících zdrojích

Najít výraz Aldous Huxley ve vyhledávači Yandex

Vyhledat výraz Aldous Huxley ve Wikipedii

Zkusit hledat obrázky a videa s názvem Aldous Huxley ve Wikimedia Commons

Hledat pojem Aldous Huxley na Google.cz

Zkusit najít Aldous Huxley ve fulltextu vyhledávače Info.com

Dál můžete zkusit hledat slovo Aldous Huxley například ve vyhledávači Seznam.cz, ve slovníku moderních slangových výrazů - Čeština 2.0, ve vyhledávači chránícího soukromí - DuckDuckGo, v evropském vyhledávači Qwant nebo v nabídce zboží na Heureka.cz.

Doporučené pojmy, slova, osobnosti, odborné termíny a výrazy

Životopis, kdo je Aldous Huxley? Stručná biografie

Právě nyní již víte Kdo byl Aldous Huxley? Kdy se narodil Aldous Huxley? Kde se narodil Aldous Huxley? Kdy zemřel Aldous Huxley? Aldous Huxley patří do sekce Literatura

Kategorie literatura, knihovna stůl, aldous Huxley, ilustrační obrázek

Sepsáno redaktory Superia.cz. Neručíme za přesnost informací. Možnost chyb vyhrazena. Omluvte nás, že, nestíháme pravidelnou aktualizaci všechny textů. Zkuste též hledat informace osobnost, osobu, člověka Aldous Huxley dejme tomu například v populární Wikipedii, kde naleznete nejspíše mnohem podrobnější text, resp. životopis. Jména některých osobností se shodují s jinými žijícími i nežijícími a to napříč obory. Hledejte proto osobnost Aldous Huxley i v jiné kategorii než je literatura.