Jiří z Poděbrad
Kdo byl Jiří z Poděbrad? Životopis, zajímavosti, informace, biografie, panovníci
Jiří z Poděbrad byl šlechtic a český král. Patřil do šlechtického rodu Pánů z Kunštátu a Poděbrad, který měl kořeny na Moravě. Otec Viktorín z Poděbrad byl husitský velitel a kmotrem byl údajně Jan Žižka. Jiří z Poděbrad byl jediný mužský potomek a po smrti Viktorína rovněž jediný dědic. Stal se hejtmanem Boleslavského kraje a postavil se do čela východočeských husitů. Díky hejtmanské funkci se mu podařilo sjednotit husitské válečníky a po překvapivém nočním přepadení obsadil Prahu. Císař Fridrich III. Habsburský jej uznal zemským správcem, následně získal podporu také u české šlechty. V roce 1453 na český trůn usedl nezletilý Ladislav Pohrobek, ale zemi reálně řídil zemský správce Jiří.
Díky obratné diplomacii na svou stranu získal některé katolické šlechtice a postupně se mu dařilo obnovovat zemi zničenou husitskými válkami. V roce 1457 Ladislav Pohrobek zemřel a z několika významných uchazečů byl za nového krále zvolen Jiří z Poděbrad. Jednalo se tak o prvního českého šlechtice, který se stal králem, aniž by patřil do královské dynastie. Na trůn nastoupil v roce 1458 a díky promyšleným sňatkům se mu podařilo zlepšit vztahy s okolními zeměmi. Doma získal královskou autoritu díky růstu hospodářství, v zahraničí oceňovali jeho diplomatickou vychytralost.
Přestože se hlásil k husitům, snažil se vystupovat smířlivě vůči katolíkům a předcházet sporům mezi husitským a katolickým obyvatelstvem. To se stalo předmětem sporu s papežem Piem II., který husity považoval za kacíře. Jiří z Poděbrad se snažil situaci vyřešit projektem Všeobecné mírové organizace, která měla sjednotit evropské křesťanské panovníky a zbavit papeže většiny moci. Papežská diplomacie však zabránila tomu, aby se myšlenka většinově prosadila mezi ostatními panovníky. Spor s papežem se prohluboval, což podpořilo české katolíky. Nový papež Pavel II. Jiřího nakonec prohlásil za kacíře a vyloučil jej z církve.
Jiří z Poděbrad zpočátku nechtěl vystupovat proti českým katolíkům, aby udržel mír, ale když se zformovala katolická opozice a vytvořila Jednotu zelenohorskou, byl nucen vojensky zasáhnout. Papež proti němu navíc vyhlásil křížovou výpravu, ale kvůli dobrým vztahům s českým králem se k ní okolní země odmítaly připojit. To změnil až ambiciózní uherský král Matyáš Korvín, který obsadil Moravu a v Olomouci se nechal prohlásil za českého krále. Matyáš na svou stranu získal nejen moravskou šlechtu, ale také katolickou šlechtu v Čechách. Jiří z Poděbrad se pustil do vyjednávání a chtěl získat českou korunu pro Vladislava Jagellonského, ale jednání přerušila Jiřího smrt.
Hlavní informace o osobě Jiří z Poděbrad
Národnost: česká
Datum narození: 23. dubna 1420
Místo narození: Poděbrady
Datum úmrtí: 22. března 1471
Odkazy na jiné weby
Hledejte bez špehování slovo Jiří z Poděbrad ve vyhledávači DuckDuckGo
Hledat výraz Jiří z Poděbrad ve Wikipedii
Vyhledat pojem Jiří z Poděbrad ve vyhledávači Yandex
Zkusit najít heslo Jiří z Poděbrad ve fulltextu vyhledávače Info.com
Hledat heslo Jiří z Poděbrad v ekologickém vyhledávači Ecosia.org
Dál můžete zkusit hledat slovo Jiří z Poděbrad například ve fulltextu Yahoo.com, v Google překladači, ve vyhledávači Seznam.cz, ve fulltextu Google.cz nebo v nabídce zboží na Heureka.cz.
Často hledaná hesla, osobnosti, odborné termíny, pojmy, slova
Stručná biografie, resp. životopis osoby Jiří z Poděbrad
Nyní už nejspíš víte Kdo byl Jiří z Poděbrad? Kdy se narodil Jiří z Poděbrad? Kde se narodil Jiří z Poděbrad? Kdy zemřel Jiří z Poděbrad? Jiří z Poděbrad se nachází v kategorii Panovníci
Tento text byl napsán redaktory Superia.cz. Možnost chyb vyhrazena. Pochopte prosím, že nemáme prostředky na častou aktualizaci všech textů. Můžete též zkusit najít informace osobnost, osobu, člověka Jiří z Poděbrad řekněme například v projektu Wikipedie, kde můžete najít o mnoho podrobnější text, resp. životopis. Jména některých osobností se shodují s jinými žijícími i nežijícími a to napříč obory. Hledejte proto osobnost Jiří z Poděbrad i v jiné kategorii než je panovníci.