Kdo je to?
Kdo byl Henri Poincaré? Životopis Henri Poincaré, osobnosti, slavný člověk z kategorie věda

Kdo byl Henri Poincaré?

Kdo byl Henri Poincaré? Životopis, informace, biografie, věda

Jules Henri Poincaré byl významný francouzský matematik, fyzik, filozof, astronom a zakladatel konvencionalismu. Poincaré se narodil ve francouzském městě Nancy do katolické rodiny bohatého profesora lékařství na Université de Nancy a měl mladší sestru Aline. V osmi letech začal studovat na lyceu v Nancy, kde strávil dalších 11 let. Během studií byl považován za nejlepšího studenta ve všem, co studoval a v národních soutěžích vyhrával jednu cenu za druhou. V dobách prusko-francouzské války patřil se svým otcem k sanitnímu sboru.
Po válce začal Poincaré studovat na École Polytechnique (1873-1875). Roku 1874 vydal svou první publikaci. Následně v letech 1875-1878 studoval matematiku a inženýrství na École de Mines. Po studiích chvíli pracoval jako důlní inspektor v oblasti Vesoul. V roce 1879 se stal absolventem Pařížské univerzity. Poté se stal učitelem matematiky na univerzitě v Caen, kde se seznámil s budoucí ženou Louisou Poulain d’Andecy. Svatbu měli v roce 1881 a společně měli celkem čtyři děti (Jeanne, Yvonne, Henriette a Léona). Ve stejném roce vyučoval na Pařížské univerzitě (Sorbonna) na Přírodovědecké fakultě a v té době dal vzniknout novému matematickému odvětví – kvalitativní teorie diferenciálních rovnic. Během let 1881-1885 zastával také funkci na ministerstvu veřejných služeb (inženýr pro rozvoj železnic). V letech 1883-1897 působil jako učitel matematické analýzy na École Polytechnique.
Roku 1887 se teprve ve 32 letech stal členem Francouzské akademie věd a v roce 1906 se stal dokonce jejím prezidentem.
Stejně jako A. Einstein dospěl Poincaré v roce 1905 k principům speciální teorie relativity. Patří k největším matematikům historie a zasloužil se o vytvoření matematického odvětví s názvem algebraická topologie.
Poincaré se stal prvním člověkem, který byl zvolen ve všech 5 sekcích Francouzské akademie věd (mechanika, fyzika, geografie, navigace a geometrie). Jeho významným dílem se stal spis O dynamice elektronu (1905).
Henri Poincaré zemřel v roce 1912 ve věku 58 let.Kdo byl Henri Poincaré? Životopis Henri Poincaré, osobnosti, slavný člověk z kategorie věda

Základní údaje o osobě Henri Poincaré

Národnost: francouzská
Datum narození: 29. 4. 1854
Místo narození: Nancy, Francie
Datum úmrtí: 17. 7. 1912

Velmi by nás potěšilo, pakliže byste sdíleli text Henri Poincaré s jinými lidmina Pinterestu, Redditu, Twitteru anebo na Facebooku.

 Sdílet na Pinterestu    Sdílet na Facebooku    Sdílet na Twitteru      Sdílet na Redditu      

Znáte termín Nulové pásmo? Vzpomenete si na definici slova Základní kapitál? Vzpomenete si na definici slova WiDi? Vzpomněli byste si na význam slova Modem?

Klíčová slova: zajímavosti, osobnosti, kde se narodil Henri Poincaré?, popis, informace, kdy se narodil Henri Poincaré?, Henri Poincaré, wikipedie, věda, narození, wiki, věda, nežijící, Henri Poincaré, národnost, Kdy zemřel Henri Poincaré

Pojem Henri Poincaré je v kategorii Věda, ilustrační obrázek

Další zdroje informací o slovu Henri Poincaré

Najít heslo Henri Poincaré na Google.cz

Hledat výraz Henri Poincaré ve vyhledávači Yahoo

Zkusit najít frázi Henri Poincaré ve Wikislovníku

Hledejte bez špehování slovo Henri Poincaré ve vyhledávači DuckDuckGo

Najít slovo Henri Poincaré ve fulltextovém vyhledávači Bing.com

Dál můžete zkusit hledat slovo Henri Poincaré například ve videích na Youtube, v ABC slovníku cizích slov a synonym, v Seznam.cz slovníku cizích slov, v obrázcích, videích a zvucích z projektu Wikimedia Commons nebo v Lingea slovnících.

Vybrané odborné pojmy, slova, osobnosti, termíny

Stručná biografie, resp. životopis osoby Henri Poincaré

Právě jste se dozvěděli odpověď na otázku Kdo byl Henri Poincaré? Kdy se narodil Henri Poincaré? Kde se narodil Henri Poincaré? Kdy zemřel Henri Poincaré? Henri Poincaré se nachází v kategorii Věda

Text vytvořen pro server Superia.cz. Uvedené texty jsou poskytovány bez záruky. Mohou obsahovat faktické, resp. pravopisné chyby za něž se předem omlouváme. Nemáme možnost pravidelné aktualizace článků. Můžete též zkusit najít informace osobnost, osobu, člověka Henri Poincaré řekněme například v projektu Wikipedia, kde můžete najít podrobný popis, resp. životopis. Jména některých osobností se shodují s jinými žijícími i nežijícími a to napříč obory. Hledejte proto osobnost Henri Poincaré i v jiné kategorii než je věda.