Kdo je to?
Kdo byl Henri Poincaré? Životopis Henri Poincaré, osobnosti, slavný člověk z kategorie věda

Henri Poincaré

Kdo byl Henri Poincaré? Životopis, zajímavosti, informace, biografie, věda

Jules Henri Poincaré byl významný francouzský matematik, fyzik, filozof, astronom a zakladatel konvencionalismu. Poincaré se narodil ve francouzském městě Nancy do katolické rodiny bohatého profesora lékařství na Université de Nancy a měl mladší sestru Aline. V osmi letech začal studovat na lyceu v Nancy, kde strávil dalších 11 let. Během studií byl považován za nejlepšího studenta ve všem, co studoval a v národních soutěžích vyhrával jednu cenu za druhou. V dobách prusko-francouzské války patřil se svým otcem k sanitnímu sboru.
Po válce začal Poincaré studovat na École Polytechnique (1873-1875). Roku 1874 vydal svou první publikaci. Následně v letech 1875-1878 studoval matematiku a inženýrství na École de Mines. Po studiích chvíli pracoval jako důlní inspektor v oblasti Vesoul. V roce 1879 se stal absolventem Pařížské univerzity. Poté se stal učitelem matematiky na univerzitě v Caen, kde se seznámil s budoucí ženou Louisou Poulain d’Andecy. Svatbu měli v roce 1881 a společně měli celkem čtyři děti (Jeanne, Yvonne, Henriette a Léona). Ve stejném roce vyučoval na Pařížské univerzitě (Sorbonna) na Přírodovědecké fakultě a v té době dal vzniknout novému matematickému odvětví – kvalitativní teorie diferenciálních rovnic. Během let 1881-1885 zastával také funkci na ministerstvu veřejných služeb (inženýr pro rozvoj železnic). V letech 1883-1897 působil jako učitel matematické analýzy na École Polytechnique.
Roku 1887 se teprve ve 32 letech stal členem Francouzské akademie věd a v roce 1906 se stal dokonce jejím prezidentem.
Stejně jako A. Einstein dospěl Poincaré v roce 1905 k principům speciální teorie relativity. Patří k největším matematikům historie a zasloužil se o vytvoření matematického odvětví s názvem algebraická topologie.
Poincaré se stal prvním člověkem, který byl zvolen ve všech 5 sekcích Francouzské akademie věd (mechanika, fyzika, geografie, navigace a geometrie). Jeho významným dílem se stal spis O dynamice elektronu (1905).
Henri Poincaré zemřel v roce 1912 ve věku 58 let.Kdo byl Henri Poincaré? Životopis Henri Poincaré, osobnosti, slavný člověk z kategorie věda

Základní informace o osobě Henri Poincaré

Národnost: francouzská
Datum narození: 29. 4. 1854
Místo narození: Nancy, Francie
Datum úmrtí: 17. 7. 1912

Potěší nás, pokud budete sdílet tuto odpověď na otázku kdo je Henri Poincaré? s jinými osobami prostřednictvím sociálních sítích Facebook, Pinterest, Reddit nebo Twitter.

 Sdílet na Facebooku   Sdílet na Pinterestu     Sdílet na Twitteru      Sdílet na Redditu      

Znáte termín Sestina? Víte, co je to Jmeniny? Vzpomenete si na definici slova Windy.com? Rozumíte pojmu Exploze?

Klíčová slova: Henri Poincaré, národnost, kdy se narodil Henri Poincaré?, národnost, vysvětlení, popis, lexikon, Henri Poincaré, věda, kdo je Henri Poincaré?, wikipedie, nežijící, narození, osobnosti, kde se narodil Henri Poincaré?, věda

Pojem Henri Poincaré je v kategorii Věda, ilustrační obrázek

Více informací o pojmu Henri Poincaré lze najít v následujících zdrojích

Hledat pojem Henri Poincaré ve fulltextu Seznam.cz

Najít výraz Henri Poincaré ve vyhledávači Qwant

Vyhledat slovo Henri Poincaré ve fulltextovém vyhledávači Bing.com

Vyhledat pojem Henri Poincaré na Google obrázcích

Hledat videa s názvem Henri Poincaré na Youtube

Dál můžete zkusit hledat slovo Henri Poincaré například ve vyhledávači chránícího soukromí - DuckDuckGo, v projektu slovnik.cz, v Microsoft Bing, v Seznam.cz slovníku cizích slov nebo v Lingea slovnících.

Náhodná hesla, významy slov, odborné termíny, výrazy, pojmy, osobnosti

Životopis, kdo je Henri Poincaré? Stručná biografie

Text na této internetové stránce vám umožnil zjistit Kdo byl Henri Poincaré? Kdy se narodil Henri Poincaré? Kde se narodil Henri Poincaré? Kdy zemřel Henri Poincaré? Henri Poincaré je v kategorii Věda

Kategorie věda, bublina, henri Poincaré, ilustrační obrázek

Uvedený text byl přidán redaktory Superia.cz. Text zveřejněný na těchto webových stránkách má pouze informativní charakter a může obsahovat nepřesnosti či chyby. Omluvte nás, že, nestíháme pravidelnou aktualizaci všechny textů. Můžete také vyzkoušet hledat informace osobnost, osobu, člověka Henri Poincaré třeba ve známé Wikipedii, kde naleznete podrobně vysvětlený popis, resp. životopis. Jména některých osobností se shodují s jinými žijícími i nežijícími a to napříč obory. Hledejte proto osobnost Henri Poincaré i v jiné kategorii než je věda.