Kdo je to?
Kdo je Jaroslav Bašta? Životopis Jaroslav Bašta, osobnosti, slavný člověk z kategorie politici

Jaroslav Bašta

Kdo je Jaroslav Bašta? Životopis, zajímavosti, informace, biografie, politici

Jaroslav Bašta je český politik a bývalý diplomat. Signatář Charty 77.
Vystudoval archeologii na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy. Během studií se zapojil do aktivit Hnutí revoluční mládeže. Za to byl komunistickou mocí zatčen a odsouzen. Po propuštění z vězení (1972) se musel živit dělnickými profesemi. Pohyboval se v disentu a byl jedním z prvních signatářů Charty 77.
V 90. letech se potom Bašta aktivně zapojil do politického života. Působil jako ředitel odboru v Úřadu na ochranu ústavy a demokracie (tehdejší tajná služba), následně byl náměstkem ředitele tajné služby a stal se také předsedou tzv. lustrační komise.
Od roku 1994 působil v barvách sociální demokracie, od roku 1996 byl poslancem a zabýval se především bezpečnostními tématy. V letech 1998-2000 se dokonce stal ministrem - byl ministrem bez portfeje ve vládě Miloše Zemana.
Po odchodu z politiky se dal na diplomatickou dráhu. Od roku 2000 působil jako velvyslanec v Ruské federaci. Od roku 2007 byl poté velvyslancem na Ukrajině. Kolem této jeho diplomatické mise se vytvořila aféra kvůli úplatkům při vydávání víz. Bašta tak odešel z postu dříve než je obvyklé, oficiálně ze zdravotních důvodů.
Později se rozhodl do politiky vrátit. Opustil ČSSD a v roce 2019 kandidoval za hnutí BOS a o rok později byl jeho předsedou.
V roce 2021 byl však zvolen do Poslanecké sněmovny za hnutí SPD. Toto hnutí jej také nominovalo jako kandidáta do prezidentské volby v roce 2023.Kdo je Jaroslav Bašta? Životopis Jaroslav Bašta, osobnosti, slavný člověk z kategorie politici

Hlavní data o osobě Jaroslav Bašta

Národnost: česká
Datum narození: 15. květen 1948
Místo narození: Plzeň

Tento text (Jaroslav Bašta) můžete samozřejmě sdílet s jinými lidmi na Twitteru, Pinterestu nebo Facebooku.

 Sdílet na Redditu         Sdílet na Twitteru      Sdílet na Facebooku   Sdílet na Pinterestu  

Znáte definici termínu Haše? Víte co je Karob? Vzpomněli byste si co označuje výraz Jehelec? Vzpomněli byste si co označuje výraz Terina?

Klíčová slova: wiki, datum narození, wikipedie, Jaroslav Bašta, život, osobnost, politici, kdo je Jaroslav Bašta?, kdy se narodil Jaroslav Bašta?, zajímavosti, politici, biografie, popis, lexikon, narození, vysvětlení

Pojem Jaroslav Bašta je v kategorii Politici, ilustrační obrázek

Jiné doporučené zdroje informací

Hledat frázi Jaroslav Bašta ve vyhledávači Yahoo

Vyhledat výraz Jaroslav Bašta na Google.cz

Hledat výraz Jaroslav Bašta ve Wikipedii

Najít výraz Jaroslav Bašta ve vyhledávači Yandex

Vyhledat výraz Jaroslav Bašta na Google obrázcích

Dál můžete zkusit hledat slovo Jaroslav Bašta například v Google obrázcích, v projektu slovnik.cz, v obrázcích, videích a zvucích z projektu Wikimedia Commons, ve Wikislovníku nebo v ABC slovníku cizích slov a synonym.

Jaké osobnosti, pojmy, odborné termíny a hesla lidé hledají?

Životopis, kdo je Jaroslav Bašta? Stručná biografie

Teďka již bezesporu víte Kdo je to Jaroslav Bašta? Kdy se narodil Jaroslav Bašta? Kde se narodil Jaroslav Bašta? Jaroslav Bašta patří do kategorie Politici

Kategorie politici, předseda, jaroslav Bašta, ilustrační obrázek

Text byl sepsán pro server Superia.cz. Za uvedené informace neručíme. Přes veškerou pečlivost se mohou v textech objevit chybné údaje nebo pravopisné chyby. Nemůžeme pravidelně aktualizovat všechny texty. Pokuste se také najít informace osobnost, osobu, člověka Jaroslav Bašta dejme tomu například v české verzi Wikipedia.cz, kde naleznete nejspíše mnohem podrobnější text, resp. životopis. Jména některých osobností se shodují s jinými žijícími i nežijícími a to napříč obory. Hledejte proto osobnost Jaroslav Bašta i v jiné kategorii než je politici.