Kdo je to?
Kdo je Jaroslav Bašta? Životopis Jaroslav Bašta, osobnosti, slavný člověk z kategorie politici

Kdo je Jaroslav Bašta?

Kdo je Jaroslav Bašta? Životopis, informace, biografie, politici

Jaroslav Bašta je český politik a bývalý diplomat. Signatář Charty 77.
Vystudoval archeologii na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy. Během studií se zapojil do aktivit Hnutí revoluční mládeže. Za to byl komunistickou mocí zatčen a odsouzen. Po propuštění z vězení (1972) se musel živit dělnickými profesemi. Pohyboval se v disentu a byl jedním z prvních signatářů Charty 77.
V 90. letech se potom Bašta aktivně zapojil do politického života. Působil jako ředitel odboru v Úřadu na ochranu ústavy a demokracie (tehdejší tajná služba), následně byl náměstkem ředitele tajné služby a stal se také předsedou tzv. lustrační komise.
Od roku 1994 působil v barvách sociální demokracie, od roku 1996 byl poslancem a zabýval se především bezpečnostními tématy. V letech 1998-2000 se dokonce stal ministrem - byl ministrem bez portfeje ve vládě Miloše Zemana.
Po odchodu z politiky se dal na diplomatickou dráhu. Od roku 2000 působil jako velvyslanec v Ruské federaci. Od roku 2007 byl poté velvyslancem na Ukrajině. Kolem této jeho diplomatické mise se vytvořila aféra kvůli úplatkům při vydávání víz. Bašta tak odešel z postu dříve než je obvyklé, oficiálně ze zdravotních důvodů.
Později se rozhodl do politiky vrátit. Opustil ČSSD a v roce 2019 kandidoval za hnutí BOS a o rok později byl jeho předsedou.
V roce 2021 byl však zvolen do Poslanecké sněmovny za hnutí SPD. Toto hnutí jej také nominovalo jako kandidáta do prezidentské volby v roce 2023.Kdo je Jaroslav Bašta? Životopis Jaroslav Bašta, osobnosti, slavný člověk z kategorie politici

Základní údaje o osobě Jaroslav Bašta

Národnost: česká
Datum narození: 15. květen 1948
Místo narození: Plzeň

Zaujala vás biografie osobnosti Jaroslav Bašta? Potom se podělte s kamarády na Pinterestu, Redditu, Twitteru anebo na Facebooku.

  Sdílet na Twitteru      Sdílet na Facebooku   Sdílet na Redditu        Sdílet na Pinterestu  

Znáte definici termínu Papája? Víte, co je to Amarant? Vzpomněli byste si co označuje výraz HTML? Rozumíte pojmu Hemoglobin?

Klíčová slova: wiki, místo narození, lexikon, narození, politici, životopis, kde se narodil Jaroslav Bašta?, osobnost, Jaroslav Bašta, datum narození, zajímavosti, biografie, popis, kdo je Jaroslav Bašta?, život, vysvětlení

Pojem Jaroslav Bašta je v kategorii Politici, ilustrační obrázek

Další zdroje informací o slovu Jaroslav Bašta

Hledat výraz Jaroslav Bašta ve Wikipedii

Hledejte bez špehování slovo Jaroslav Bašta ve vyhledávači DuckDuckGo

Zkusit hledat obrázky a videa s názvem Jaroslav Bašta ve Wikimedia Commons

Najít výraz Jaroslav Bašta ve vyhledávači Qwant

Hledat pojem Jaroslav Bašta na Google.cz

Dál můžete zkusit hledat slovo Jaroslav Bašta například ve vyhledávači Seznam.cz, v projektu slovnik.cz, v Microsoft Bing, v Google obrázcích nebo v ABC slovníku cizích slov a synonym.

Vybrané odborné pojmy, osobnosti, termíny a slova

Stručná biografie, resp. životopis osoby Jaroslav Bašta

Právě jste se dozvěděli odpověď na otázku Kdo je to Jaroslav Bašta? Kdy se narodil Jaroslav Bašta? Kde se narodil Jaroslav Bašta? Jaroslav Bašta patří do sekce Politici

Text vytvořen pro server Superia.cz. Neručíme za pravdivost, aktuálnost a přesnost informací uvedených na těchto internetových stránkách. Nemáme možnost pravidelné aktualizace článků. Pokuste se vyhledat informace osobnost, osobu, člověka Jaroslav Bašta dejme tomu třeba na stránkách Wikipedie, kde můžete najít mnohem podrobnější text, resp. životopis. Jména některých osobností se shodují s jinými žijícími i nežijícími a to napříč obory. Hledejte proto osobnost Jaroslav Bašta i v jiné kategorii než je politici.