Kdo je to?
Kdo byl Leopold II? Životopis Leopold II, osobnosti, slavný člověk z kategorie panovníci

Leopold II

Kdo byl Leopold II? Životopis, zajímavosti, informace, biografie, panovníci

Leopold II. byl císař Svaté říše římské (předposlední), král český a uherský, markrabě moravský a velkovévoda toskánský z dynastie habsbursko-lotrinské. Leopold II. se narodil ve Vídni jako deváté dítě (druhý nejstarší syn) císařovny Marie Terezie a Františka I. Štěpána Lotrinského. V 18 letech se oženil se španělskou princeznou Marií Ludovikou (1765), se kterou měl následně celkem šestnáct děti (12 synů a 4 dcery). V onom roce rovněž zdědil po otci Františku I. velkovévodství toskánské, kam se následně přestěhoval. Leopold z Toskánska sledoval panování jeho bratra Josefa II. ve Vídni a staral se o reformy v Itálii jako zrušení cechů, zrušení toskánské armády, zrušení trestu smrti a další.
Když jeho bratr Josef II. zemřel v roce 1790, Leopold II. se vydal do Vídně, kde byl korunován na císaře Svaté říše římské a králem uherským. Hned po nástupu do funkce uklidnil šlechtu zrušením berního a urbariálního patentu a církvi vrátil výchovu kněží do jejich rukou. Roku 1791 vydal spolu s pruským králem Fridrichem Vilémem II. tzv. Pilnickou deklaraci. Tato spojenecká smlouva byla namířena proti Francii, kde právě probíhala revoluce. Ve stejném roce vrátil svatováclavské klenoty do Prahy a 6. 9. se nechal korunovat na českého krále v katedrále sv. Víta.
Císař Leopold II. zemřel náhle v roce 1792 ve věku 44 let. Je pochován a pohřben ve Vídni v Císařské hrobce.Kdo byl Leopold II? Životopis Leopold II, osobnosti, slavný člověk z kategorie panovníci

Hlavní data o osobě Leopold II

Národnost: rakouská
Datum narození: 5. 5. 1747
Místo narození: Vídeň, Habsburská monarchie
Datum úmrtí: 1. 3. 1792

Tento text (Leopold II) můžete samozřejmě sdílet s vašimi sledujícími na vašich účtech sociálních sítích jako je Pinterest, Reddit, Facebook anebo Twitter.

  Sdílet na Twitteru      Sdílet na Pinterestu    Sdílet na Redditu        Sdílet na Facebooku 

Znáte definici termínu Plná penze? Víte co je Tetralogie? Vzpomněli byste si co označuje výraz Generace Y? Vzpomněli byste si co označuje výraz Moderní umění?

Klíčová slova: národnost, panovníci, místo narození, kdo je Leopold II?, Kdy zemřel Leopold II, panovníci, zajímavosti, nežijící, informace, datum úmrtí, wiki, osobnosti, vysvětlení, Leopold II, život, kde se narodil Leopold II?

Pojem Leopold II je v kategorii Panovníci, ilustrační obrázek

Hledejte výraz Leopold II v dalších zdrojích

Zkusit najít termín Leopold II ve vyhledávači Yandex

Najít pojem Leopold II v ekologickém vyhledávači Ecosia.org

Zkusit najít Leopold II ve Wikislovníku

Vyhledat výraz Leopold II ve fulltextu vyhledávače Info.com

Hledat videa s názvem Leopold II na Youtube

Dál můžete zkusit hledat slovo Leopold II například v metavyhledávači Info.com, v Google překladači, v Google obrázcích, ve vyhledávači chránícího soukromí - DuckDuckGo nebo ve slovníku moderních slangových výrazů - Čeština 2.0.

Výběr náhodných osobností, odborných termínů, pojmů a hesel

Stručná biografie, resp. životopis osoby Leopold II

Nyní již víte Kdo byl Leopold II? Kdy se narodil Leopold II? Kde se narodil Leopold II? Kdy zemřel Leopold II? Leopold II patří do kategorie Panovníci

Kategorie panovníci, hrabě, leopold II, ilustrační obrázek

Text byl sepsán pro server Superia.cz. Informace jsou bez jakékoliv záruky, neručíme za faktickou správnost, aktuálnost a jazykovou přesnost uvedených informací. Texty bohužel nestíháme pravidelně upravovat, proto mohou obsahovat zastaralé, neaktuální, neplatné nebo nepřesné údaje. Pokuste se také najít informace osobnost, osobu, člověka Leopold II dejme tomu třeba na české Wikipedii, kde naleznete nejspíš komplexnější text, resp. životopis. Jména některých osobností se shodují s jinými žijícími i nežijícími a to napříč obory. Hledejte proto osobnost Leopold II i v jiné kategorii než je panovníci.