Kdo je to?
Kdo byl Leopold II? Životopis Leopold II, osobnosti, slavný člověk z kategorie panovníci

Kdo byl Leopold II?

Kdo byl Leopold II? Životopis, informace, biografie, panovníci

Leopold II. byl císař Svaté říše římské (předposlední), král český a uherský, markrabě moravský a velkovévoda toskánský z dynastie habsbursko-lotrinské. Leopold II. se narodil ve Vídni jako deváté dítě (druhý nejstarší syn) císařovny Marie Terezie a Františka I. Štěpána Lotrinského. V 18 letech se oženil se španělskou princeznou Marií Ludovikou (1765), se kterou měl následně celkem šestnáct děti (12 synů a 4 dcery). V onom roce rovněž zdědil po otci Františku I. velkovévodství toskánské, kam se následně přestěhoval. Leopold z Toskánska sledoval panování jeho bratra Josefa II. ve Vídni a staral se o reformy v Itálii jako zrušení cechů, zrušení toskánské armády, zrušení trestu smrti a další.
Když jeho bratr Josef II. zemřel v roce 1790, Leopold II. se vydal do Vídně, kde byl korunován na císaře Svaté říše římské a králem uherským. Hned po nástupu do funkce uklidnil šlechtu zrušením berního a urbariálního patentu a církvi vrátil výchovu kněží do jejich rukou. Roku 1791 vydal spolu s pruským králem Fridrichem Vilémem II. tzv. Pilnickou deklaraci. Tato spojenecká smlouva byla namířena proti Francii, kde právě probíhala revoluce. Ve stejném roce vrátil svatováclavské klenoty do Prahy a 6. 9. se nechal korunovat na českého krále v katedrále sv. Víta.
Císař Leopold II. zemřel náhle v roce 1792 ve věku 44 let. Je pochován a pohřben ve Vídni v Císařské hrobce.Kdo byl Leopold II? Životopis Leopold II, osobnosti, slavný člověk z kategorie panovníci

Základní informace o osobě Leopold II

Národnost: rakouská
Datum narození: 5. 5. 1747
Místo narození: Vídeň, Habsburská monarchie
Datum úmrtí: 1. 3. 1792

Líbí se stručný životopis s osobou Leopold II? Pak se podělte s přáteli prostřednictvím uvedených tlačítek na sociálních sítích Facebook nebo Twitter.

 Sdílet na Redditu        Sdílet na Pinterestu    Sdílet na Facebooku    Sdílet na Twitteru    

Znáte definici termínu Sidžo? Rozumíte pojmu Květná neděle? Vzpomněli byste si co označuje výraz Galaretka? Znáte pojem Dmychadlo?

Klíčová slova: životopis, kdy se narodil Leopold II?, život, kdo to je, datum narození, lexikon, Leopold II, zajímavosti, osobnosti, nežijící, datum úmrtí, wikipedie, vysvětlení, Leopold II, národnost, kde se narodil Leopold II?

Pojem Leopold II je v kategorii Panovníci, ilustrační obrázek

Odkazy na jiné online zdroje a weby

Zkusit najít termín Leopold II ve Wikipedii

Hledat heslo Leopold II ve Wikislovníku

Vyhledat slovo Leopold II ve vyhledávači Yandex

Najít termín Leopold II ve fulltextu Seznam.cz

Zkusit hledat obrázky a videa s názvem Leopold II ve Wikimedia Commons

Dál můžete zkusit hledat slovo Leopold II například v evropském vyhledávači Qwant, v nabídce zboží na Heureka.cz, ve vyhledávači chránícího soukromí - DuckDuckGo, v Google obrázcích nebo v ABC slovníku cizích slov a synonym.

Jaké osobnosti, pojmy, odborné termíny a hesla lidé hledají?

Biografie, životopis, kdo je to Leopold II?

Na stránce jste se mohli dozvědět: Kdo byl Leopold II? Kdy se narodil Leopold II? Kde se narodil Leopold II? Kdy zemřel Leopold II? Leopold II patří do kategorie Panovníci

Tento text byl napsán redaktory Superia.cz. Informace uvedené na těchto stránkách jsou bez záruky. Bohužel, nestíháme pravidelně aktualizovat všechny texty. Pokuste se také najít osobnost, osobu, člověka Leopold II kupř. v internetové encyklopedii Wikipedia, kde naleznete podrobnější popis, resp. životopis. Jména některých osobností se shodují s jinými žijícími i nežijícími a to napříč obory. Hledejte proto osobnost Leopold II i v jiné kategorii než je panovníci.