Kdo je to?
Kdo je to Bača? Vysvětlení, význam, co znamená slovo, termín, pojem Bača? Lidé, profese

Kdo je to Bača?

Co znamená a jaký je význam slova Bača?

Bača je nářeční označení pro ovčáka, tedy pro pasáka ovcí. Měl na starosti nejen pasení svého stáda, ale veškerou péči o něj, stříhal ovčí vlnu a zpracovával ovčí mléko, které je ostatně dodnes oblíbenou surovinou pro výrobu sýrů. Bača musel své stádo chránit před vlky a medvědy. Sloveso "bačovat" znamenalo věnovat se pastevectví ovcí.
S bačou se bylo možné v minulosti setkat zejména v horských oblastech Moravy a Slovenska, kde byl chov ovcí tradičním zdrojem obživy. Bača bývá zobrazován jako muž v kožichu z ovčí kožešiny, s huňatou čepicí ze stejného materiálu a s holí v ruce, doprovázený ovčáckým psem. Obydlí bači se nazývalo salaš (též kurlok). Jednalo se o nízkou dřevěnou stavbu v horách. Byla používána v teplejší části roku, tedy přes léto. V jedné místnosti se nacházelo ohniště. Komín chyběl, kouř vycházel ven pouze otvorem ve střeše. V salaši se zpracovávalo ovčí mléko. Ohrada pro ovce se nazývala košár.Kdo je to Bača? Vysvětlení, význam, co znamená slovo, termín, pojem Bača? Lidé, profese

Sdílejte uvedený text s rodinou a kamarády na Pinterestu, Redditu, Twitteru či Facebooku.

 Sdílet na Redditu        Sdílet na Pinterestu    Sdílet na Facebooku    Sdílet na Twitteru    

Znáte definici termínu Nevědomí? Znáte definici termínu Juta? Vzpomněli byste si co označuje výraz Trafika? Pamatujete si definici pojmu Čatní?

Klíčová slova: význam slova, původ slova, přesný výraz, informace, heslo, přesný význam, lexikon, přesný výraz, slovo, pojem, termín, definice, wiki, wikipedie, vysvětlení, synonymum

Pojem Bača je v kategorii Profese, ilustrační obrázek

Zkuste zjistit více informací o slovu Bača v následujících zdrojích

Hledat termín Bača ve fulltextu vyhledávače Info.com

Hledejte bez špehování slovo Bača ve vyhledávači DuckDuckGo

Hledat výraz Bača ve fulltextu Seznam.cz

Najít heslo Bača ve fulltextovém vyhledávači Bing.com

Zkusit hledat obrázky a videa s názvem Bača ve Wikimedia Commons

Dál můžete zkusit hledat slovo Bača například v Google obrázcích, v Lingea slovnících, ve Wikislovníku, ve Wikipedii nebo v ABC slovníku cizích slov a synonym.

Zkuste také následující odborné pojmy, osobnosti, termíny a hesla

Co znamená Bača? Definice pojmu, význam a vysvětlení slova

Teď už víte Kdo je to Bača? Vysvětlení, co znamená výraz, resp. slovo Bača? Definice pojmu Bača je v kategorii Profese

Sepsáno redaktory Superia.cz. Text zveřejněný na těchto webových stránkách má pouze informativní charakter a může obsahovat nepřesnosti či chyby. Bohužel, častá aktualizace není v našich silách. Čerstvé informace hledejte výraz, heslo, text, pojem třeba v české verzi Wikipedia.cz, kde naleznete o něco delší text. Nezapomeňte, že jednotlivé výrazy mohou mít víc významů v různém kontextu, v různých oborech. Proto případně zapátrejte po pojmu Bača i v jiných kategoriích (než profese).