Kdo je to?
Kdo je Antonín Panenka? Životopis Antonín Panenka, osobnosti, slavný člověk z kategorie sport

Antonín Panenka

Kdo je Antonín Panenka? Životopis, informace, biografie, sport

Antonín Panenka je bývalý reprezentační fotbalista. Fotbal začal hrát v pražském klubu Bohemians. V 19 letech si za Bohemians zahrál první ligový zápas a poté v hlavním týmu stabilně zakotvil. Svými výkony si řekl o reprezentační dres a v roce 1973 si poprvé zahrál za reprezentaci. Panenkův nejslavnější okamžik ale přišel až o tři roky později. V roce 1976 se totiž Československo dostalo do finále mistrovství Evropy proti Západnímu Německu. Remízový zápas musel rozhodnout penaltový rozstřel. V rozhodujícím pokusu Panenka proměnil penaltu takzvaným "vršovickým dloubákem" a tím zajistil Československu titul mistra Evropy. Při tomto provedení je míč kopnut obloukem do středu branky, takže vyžaduje skvělou techniku a zmatení brankáře, který musí skočit do strany. Využití riskantního kopu v tak důležitém okamžiku si získalo celosvětovou slávu a dodnes se mu říká „panenka“.
V roce 1981 Panenka přešel z Bohemians Praha do Rapidu Vídeň. Také v Rakousku se mu gólově dařilo a pomohl Rapidu ke dvěma ligovým titulům. Když skončil v Rakousku, vrátil se do Bohemians jako asistent trenéra a funkcionář. V současné době je Panenka prezidentem klubu. V roce 2008 získal dvě ocenění. Nejdříve mu byla udělena Cena Václava Jíry za rozvoj českého fotbalu. Poté mu prezident Václav Klaus udělil státní vyznamenání, přesněji Medaili Za zásluhy I. stupně. V roce 2020 získal Cenu Emila Zátopka, která je určena sportovním legendám a vstoupil do Síně slávy českého sportu.Kdo je Antonín Panenka? Životopis Antonín Panenka, osobnosti, slavný člověk z kategorie sport

Hlavní data o osobě Antonín Panenka

Národnost: česká
Datum narození: 2. prosince 1948
Místo narození: Praha

Sdílejte tuto stránku s osobností Antonín Panenka s partnery, kolegy a kamarády na Facebooku, Redditu, Pinterestu nebo Twitteru.

 Sdílet na Redditu         Sdílet na Twitteru      Sdílet na Facebooku   Sdílet na Pinterestu  

Rozumíte pojmu Konformita? Vzpomněli byste si na význam slova Sidžo? Znáte definici termínu Fenomenologie? Znáte definici termínu Tejpování?

Klíčová slova: sport, osobnost, vysvětlení, datum narození, životopis, narození, Antonín Panenka, sport, informace, kdo je Antonín Panenka?, wikipedie, osobnosti, lexikon, život, popis, biografie

Pojem Antonín Panenka je v kategorii Sport, ilustrační obrázek

Hledejte v dalších zdrojích

Hledat videa s názvem Antonín Panenka na Youtube

Vyhledat pojem Antonín Panenka na Google.cz

Hledat heslo Antonín Panenka ve vyhledávači Yahoo

Vyhledat termín Antonín Panenka v ekologickém vyhledávači Ecosia.org

Hledat heslo Antonín Panenka ve vyhledávači Qwant

Dál můžete zkusit hledat slovo Antonín Panenka například ve ruském vyhledávači Yandex, v Lingea slovnících, ve Wikislovníku, v Microsoft Bing nebo v projektu slovnik.cz.

Další vybraná hesla, osobnosti, odborné termíny a pojmy

Životopis, kdo je Antonín Panenka? Stručná biografie

Teď už víte Kdo je to Antonín Panenka? Kdy se narodil Antonín Panenka? Kde se narodil Antonín Panenka? Antonín Panenka patří do kategorie Sport

Výše uvedený text byl napsán redaktorkami Superia.cz. Navzdory veškeré pečlivosti neručíme za úplnost a správnost zveřejněného obsahu. Pochopte prosím, že definice nemohou být pravidelně aktualizovány. Můžete se pokusit také najít informace osobnost, osobu, člověka Antonín Panenka kupříkladu v populární Wikipedii, kde naleznete delší popis, resp. životopis. Jména některých osobností se shodují s jinými žijícími i nežijícími a to napříč obory. Hledejte proto osobnost Antonín Panenka i v jiné kategorii než je sport.