Kdo je to?
Kdo byl Bertrand Russell? Životopis Bertrand Russell, slavní lidé, osobnosti z filozofie

Kdo je to Bertrand Russell?

Kdo to byl Bertrand Russell? Stručný životopis

Bertrand Russell byl filosof, matematik a spisovatel. Pocházel z významné rodiny, která byla spojená s aristokracií a politikou. Od dětství projevoval zájem o matematiku a filosofii. Byl přijat na Univerzitu v Cambridge, kde vystudoval matematiku a etiku. Následně pracoval jako odborný asistent na koleji Trinity College. Po svatbě s Alys Persall Smithovou odešel studovat ekonomii do Německa. Ve filosofii Russell nejdříve obdivoval Platóna a jeho nauku o idejích, ale poté přešel k empirismu a tvrdil, že opravdové poznání jde získat jen skrze přírodní vědy. Pouze věda dokáže skutečně řešit problémy, filosofie na ně spíše poukazuje. Zabýval se také matematikou, geometrií nebo logikou a jeho spisy umožnily rozvoj oboru matematické logiky. V reakci na první světovou válku začal odmítat válčení mezi státy a do konce života podporoval pacifismus a odzbrojování.
Russell přinesl důležité podněty do filosofie, matematiky, ekonomie, logiky, sociologie a psychologie, čímž se stal jedním z nejdůležitějších myslitelů 20. století. Po celou dobu se zajímal také o etiku a společenské otázky. V roce 1950 získal Nobelovu cenu za literaturu, která byla oceněním dlouhodobé podpory humanismu a literárních kvalit jeho vědeckých a filosofických spisů. Je zakladatelem logického atomismu. Tento filosofický směr tvrdí, že neexistuje hmota, duše ani já, pouze čistá smyslová data, která jsou spojená logickými vazbami. Při poznání světa se tedy zkoumají nejen věci, ale především vztahy mezi věcmi. Jediným pravým nástrojem poznání se stává věda, naopak náboženství Russell považoval za nadbytečný konstrukt, který nepřináší nic podnětného a skutečného.Kdo byl Bertrand Russell? Životopis Bertrand Russell, slavní lidé, osobnosti z filozofie

Hlavní data o osobě Bertrand Russell

Národnost: britská
Datum narození: 18. května 1872
Místo narození: Trelleck, Monmouthshire, Wales
Datum úmrtí: 2. února 1970

Tento text (Bertrand Russell) můžete samozřejmě sdílet s partnery, kolegy a kamarády na sociálních sítích jako je Facebook a Twitter.

 Sdílet na Facebooku   Sdílet na Pinterestu      Sdílet na Redditu       Sdílet na Twitteru  

Víte co je Korporace? Vzpomněli byste si co znamená slovo Idiom? Rozumíte pojmu Menhir? Víte co je Niveleta?

Klíčová slova: termín, synonymum, popis, filozofie, Bertrand Russell, význam slova, co je to Bertrand Russell?, pojem, informace, lexikon, wiki, přesný výraz, odborný výraz, co znamená, význam pojmu, etymologie

Pojem Bertrand Russell je v kategorii Filozofie, ilustrační obrázek

Doporučené zdroje informací k dalšímu studiu

Hledat videa s názvem Bertrand Russell na Youtube

Vyhledat slovo Bertrand Russell ve vyhledávači Qwant

Najít heslo Bertrand Russell ve Wikislovníku

Hledejte bez špehování slovo Bertrand Russell ve vyhledávači DuckDuckGo

Dál můžete zkusit hledat slovo Bertrand Russell například ve ruském vyhledávači Yandex, v Google překladači, v obrázcích, videích a zvucích z projektu Wikimedia Commons, ve Wikipedii nebo v ABC slovníku cizích slov a synonym.

Často hledané pojmy, osobnosti, výrazy, odborné termíny a slova

Životopis, kdo je Bertrand Russell? Stručná biografie

Text na tomto webu vám dal odpověď na otázku: Kdo je to Bertrand Russell? Kdo to byl Bertrand Russell? Kdy se narodil Bertrand Russell? Kde se narodil Bertrand Russell? Kdy zemřel Bertrand Russell? Bertrand Russell je v sekci filozofie. Text vytvořen pro server Superia.cz Možnost chyb vyhrazena. Omluvte nás, že, nestíháme pravidelnou aktualizaci všechny textů. Můžete též zkusit najít osobnost, osobu, člověka Bertrand Russell dejme tomu například v české verzi Wikipedia.cz, kde naleznete nejspíše mnohem podrobnější text, resp. životopis. Jména některých osobností se shodují s jinými žijícími i nežijícími a to napříč obory. Hledejte proto osobnost Bertrand Russell i v jiné kategorii než je filozofie.