Kdo je to?
Kdo byl Bertrand Russell? Životopis Bertrand Russell, osobnosti, slavný člověk z kategorie filozofie

Bertrand Russell

Kdo byl Bertrand Russell? Životopis, zajímavosti, informace, biografie, filozofie

Bertrand Russell byl filosof, matematik a spisovatel. Pocházel z významné rodiny, která byla spojená s aristokracií a politikou. Od dětství projevoval zájem o matematiku a filosofii. Byl přijat na Univerzitu v Cambridge, kde vystudoval matematiku a etiku. Následně pracoval jako odborný asistent na koleji Trinity College. Po svatbě s Alys Persall Smithovou odešel studovat ekonomii do Německa. Ve filosofii Russell nejdříve obdivoval Platóna a jeho nauku o idejích, ale poté přešel k empirismu a tvrdil, že opravdové poznání jde získat jen skrze přírodní vědy. Pouze věda dokáže skutečně řešit problémy, filosofie na ně spíše poukazuje. Zabýval se také matematikou, geometrií nebo logikou a jeho spisy umožnily rozvoj oboru matematické logiky. V reakci na první světovou válku začal odmítat válčení mezi státy a do konce života podporoval pacifismus a odzbrojování.
Russell přinesl důležité podněty do filosofie, matematiky, ekonomie, logiky, sociologie a psychologie, čímž se stal jedním z nejdůležitějších myslitelů 20. století. Po celou dobu se zajímal také o etiku a společenské otázky. V roce 1950 získal Nobelovu cenu za literaturu, která byla oceněním dlouhodobé podpory humanismu a literárních kvalit jeho vědeckých a filosofických spisů. Je zakladatelem logického atomismu. Tento filosofický směr tvrdí, že neexistuje hmota, duše ani já, pouze čistá smyslová data, která jsou spojená logickými vazbami. Při poznání světa se tedy zkoumají nejen věci, ale především vztahy mezi věcmi. Jediným pravým nástrojem poznání se stává věda, naopak náboženství Russell považoval za nadbytečný konstrukt, který nepřináší nic podnětného a skutečného.Kdo byl Bertrand Russell? Životopis Bertrand Russell, osobnosti, slavný člověk z kategorie filozofie

Základní údaje o osobě Bertrand Russell

Národnost: britská
Datum narození: 18. května 1872
Místo narození: Trelleck, Monmouthshire, Wales
Datum úmrtí: 2. února 1970

Velmi by nás potěšilo, pakliže byste sdíleli text Bertrand Russell se známými na sociálních sítích Twitter, Redditu nebo Facebook.

 Sdílet na Facebooku   Sdílet na Pinterestu    Sdílet na Redditu         Sdílet na Twitteru    

Víte co je Sylabus? Víte, co je to Snowkiting? Rozumíte pojmu Vintage? Rozumíte pojmu Esoterika?

Klíčová slova: filozofie, osobnosti, informace, životopis, wikipedie, národnost, kdy se narodil Bertrand Russell?, Bertrand Russell, Kdy zemřel Bertrand Russell, popis, wiki, místo narození, zajímavosti, narození, lexikon, kdo je Bertrand Russell?

Pojem Bertrand Russell je v kategorii Filozofie, ilustrační obrázek

Linky na jiné informační zdroje

Zkusit najít pojem Bertrand Russell ve vyhledávači Yahoo

Vyhledat termín Bertrand Russell ve vyhledávači Yandex

Hledat heslo Bertrand Russell ve fulltextu Seznam.cz

Hledat slovo Bertrand Russell ve fulltextovém vyhledávači Bing.com

Vyhledat slovo Bertrand Russell na Google.cz

Dál můžete zkusit hledat slovo Bertrand Russell například ve ruském vyhledávači Yandex, v Lingea slovnících, v obrázcích, videích a zvucích z projektu Wikimedia Commons, ve vyhledávači chránícího soukromí - DuckDuckGo nebo v Google překladači.

Další vybraná hesla, osobnosti, odborné termíny a pojmy

Stručná biografie, resp. životopis osoby Bertrand Russell

Na stránce jste se mohli dozvědět: Kdo byl Bertrand Russell? Kdy se narodil Bertrand Russell? Kde se narodil Bertrand Russell? Kdy zemřel Bertrand Russell? Bertrand Russell je v kategorii Filozofie

Uvedený text byl přidán redaktory Superia.cz. Neručíme za aktuálnost a správnost uvedených informací, chyby vyhrazeny. Věříme, že chápete, že texty nemohou být často aktualizovány. Můžete také vyzkoušet hledat informace osobnost, osobu, člověka Bertrand Russell dejme tomu třeba v české Wikipedii, kde můžete najít mnohem podrobnější text, resp. životopis. Jména některých osobností se shodují s jinými žijícími i nežijícími a to napříč obory. Hledejte proto osobnost Bertrand Russell i v jiné kategorii než je filozofie.