Kdo je to?
Kdo byla Kateřina Aragonská? Životopis Kateřina Aragonská, osobnosti, slavná žena z kategorie panovníci

Kdo byla Kateřina Aragonská?

Kdo byla Kateřina Aragonská? Životopis, informace, biografie, panovníci

Kateřina Aragonská byla anglická královna a první žena anglického krále Jindřicha VIII. Kateřina Aragonská se narodila v Madridu v paláci Alcalá de Henares do rodiny španělského krále Ferdinanda II. Aragonského a Isabely I. Kastilské. Byla nejmladší z celkového počtu pěti dětí. Když měla čtyři roky, rodiče dohodli její budoucí sňatek s anglickým následovníkem trůnu. Byl jim tehdy tříletý syn Artur Tudor, jenž byl synem anglického krále Jindřicha VII. V roce 1501, když měla Kateřina 15 let, odplula do Londýna, kde měla dne 14. listopadu 1501 svatbu s o rok mladším Arturem Tudorem. Po uzavření sňatku žili na hradě Ludlow, který patřil Arturovi jako princi z Walesu. Po čtyřech měsících manželství oba manželé onemocněli hemoragickou horečkou. Kateřina nemoc přežila, avšak Artur nemoci podlehl.
Otec Kateřiny odmítal vyplatit Jindřichovi VII. věno jeho dcery. Později se dohodli, že se Kateřina ožení s dalším následníkem trůnu. Avšak princ z Walesu Jindřich měl o šest let méně než Kateřina, a tudíž museli počkat, až bude mít Jindřich 14 let.
Svatba měla proběhnout roku 1505, ale kvůli sporům králů proběhla až po smrti Jindřicha VII. v roce 1509. Manželství bylo z počátku šťastné. Král ve válce s Francií odjel a Kateřinu jmenoval regentkou (1513). Roku 1510 se jim narodilo mrtvé dítě. V následujícím roce zemřel jejich měsíc starý syn. Následovalo pár potratů. Až v roce 1516 se narodila dcera Marie (budoucí anglická královna), která se jako jediný potomek dožila dospělosti. O další dítě přišla Kateřina o dva roky později. Manželům se nedařilo počít mužského potomka, a proto se Jindřich chtěl s Kateřinou rozvést. Papež Klement VII. Roku 1530 zakázal anglickému králi se znovu oženit. Ten se však tajně v roce 1533 oženil s Annou Boleynovou a ve stejném roce byl sňatek s Kateřinou zrušen parlamentem bez souhlasu papeže.
Kateřina Aragonská zemřela v roce 1536 ve věku 50 let. Je pohřbená v katedrále v Peterborough.Kdo byla Kateřina Aragonská? Životopis Kateřina Aragonská, osobnosti, slavná žena z kategorie panovníci

Základní údaje o osobě Kateřina Aragonská

Národnost: španělská
Datum narození: 16. 12. 1485
Místo narození: Alcalá de Henares, Španělsko
Datum úmrtí: 7. 1. 1536

Zaujala vás biografie osobnosti Kateřina Aragonská? Potom se podělte s kamarády na Pinterestu, Redditu, Twitteru či Facebooku.

 Sdílet na Facebooku    Sdílet na Twitteru      Sdílet na Pinterestu    Sdílet na Redditu      

Vzpomenete si na definici slova Nížina? Pamatujete si definici pojmu Homocystein? Vzpomněli byste si co znamená slovo Garam másala? Vzpomněli byste si co znamená slovo Dmychadlo?

Klíčová slova: datum narození, informace, životopis, život, panovníci, místo narození, národnost, vysvětlení, wikipedie, narození, biografie, osobnost, Kdy zemřela Kateřina Aragonská, popis, zajímavosti, panovníci

Pojem Kateřina Aragonská je v kategorii Panovníci, ilustrační obrázek

Zkuste zjistit více informací o slovu Kateřina Aragonská v následujících zdrojích

Vyhledat heslo Kateřina Aragonská ve vyhledávači Yandex

Zkusit najít Kateřina Aragonská ve fulltextovém vyhledávači Bing.com

Zkusit hledat obrázky a videa s názvem Kateřina Aragonská ve Wikimedia Commons

Vyhledat slovo Kateřina Aragonská ve fulltextu Seznam.cz

Hledejte bez špehování slovo Kateřina Aragonská ve vyhledávači DuckDuckGo

Dál můžete zkusit hledat slovo Kateřina Aragonská například ve videích na Youtube, v projektu slovnik.cz, ve Wikislovníku, ve fulltextu Yahoo.com nebo ve slovníku moderních slangových výrazů - Čeština 2.0.

Často hledaná hesla, osobnosti, odborné termíny, pojmy, slova

Životopis, kdo je Kateřina Aragonská? Stručná biografie

Tyto stránky vám umožnili zjistit Kdo byla Kateřina Aragonská? Kdy se narodila Kateřina Aragonská? Kde se narodila Kateřina Aragonská? Kdy zemřela Kateřina Aragonská? Kateřina Aragonská se nachází v kategorii Panovníci

Sepsáno redaktory Superia.cz. Neručíme za pravdivost a aktuálnost informací zde uvedených. Bohužel, častá aktualizace není v našich silách. Zkuste hledat informace osobnost, osobu, člověka Kateřina Aragonská dejme tomu třeba na stránkách Wikipedie, kde můžete najít nejspíše podrobnější text, resp. životopis. Jména některých osobností se shodují s jinými žijícími i nežijícími a to napříč obory. Hledejte proto osobnost Kateřina Aragonská i v jiné kategorii než je panovníci.