Kdo je to?
Kdo byla Kateřina Aragonská? Životopis Kateřina Aragonská, osobnosti, slavná žena z kategorie panovníci

Kdo byla Kateřina Aragonská?

Kdo byla Kateřina Aragonská? Životopis, informace, biografie, panovníci

Kateřina Aragonská byla anglická královna a první žena anglického krále Jindřicha VIII. Kateřina Aragonská se narodila v Madridu v paláci Alcalá de Henares do rodiny španělského krále Ferdinanda II. Aragonského a Isabely I. Kastilské. Byla nejmladší z celkového počtu pěti dětí. Když měla čtyři roky, rodiče dohodli její budoucí sňatek s anglickým následovníkem trůnu. Byl jim tehdy tříletý syn Artur Tudor, jenž byl synem anglického krále Jindřicha VII. V roce 1501, když měla Kateřina 15 let, odplula do Londýna, kde měla dne 14. listopadu 1501 svatbu s o rok mladším Arturem Tudorem. Po uzavření sňatku žili na hradě Ludlow, který patřil Arturovi jako princi z Walesu. Po čtyřech měsících manželství oba manželé onemocněli hemoragickou horečkou. Kateřina nemoc přežila, avšak Artur nemoci podlehl.
Otec Kateřiny odmítal vyplatit Jindřichovi VII. věno jeho dcery. Později se dohodli, že se Kateřina ožení s dalším následníkem trůnu. Avšak princ z Walesu Jindřich měl o šest let méně než Kateřina, a tudíž museli počkat, až bude mít Jindřich 14 let.
Svatba měla proběhnout roku 1505, ale kvůli sporům králů proběhla až po smrti Jindřicha VII. v roce 1509. Manželství bylo z počátku šťastné. Král ve válce s Francií odjel a Kateřinu jmenoval regentkou (1513). Roku 1510 se jim narodilo mrtvé dítě. V následujícím roce zemřel jejich měsíc starý syn. Následovalo pár potratů. Až v roce 1516 se narodila dcera Marie (budoucí anglická královna), která se jako jediný potomek dožila dospělosti. O další dítě přišla Kateřina o dva roky později. Manželům se nedařilo počít mužského potomka, a proto se Jindřich chtěl s Kateřinou rozvést. Papež Klement VII. Roku 1530 zakázal anglickému králi se znovu oženit. Ten se však tajně v roce 1533 oženil s Annou Boleynovou a ve stejném roce byl sňatek s Kateřinou zrušen parlamentem bez souhlasu papeže.
Kateřina Aragonská zemřela v roce 1536 ve věku 50 let. Je pohřbená v katedrále v Peterborough.Kdo byla Kateřina Aragonská? Životopis Kateřina Aragonská, osobnosti, slavná žena z kategorie panovníci

Základní informace o osobě Kateřina Aragonská

Národnost: španělská
Datum narození: 16. 12. 1485
Místo narození: Alcalá de Henares, Španělsko
Datum úmrtí: 7. 1. 1536

Potěší nás, pokud budete sdílet tuto odpověď na otázku kdo je Kateřina Aragonská? s vašimi přáteli na Facebooku, Redditu, Pinterestu nebo Twitteru.

 Sdílet na Redditu        Sdílet na Pinterestu     Sdílet na Twitteru      Sdílet na Facebooku 

Vzpomenete si na definici slova Sochor? Víte, co je to Jádrová omítka? Vzpomněli byste si co znamená slovo Kraniosakrální terapie? Rozumíte pojmu Movember?

Klíčová slova: osobnosti, národnost, kdo je Kateřina Aragonská?, vysvětlení, popis, Kdy zemřela Kateřina Aragonská, kdo to je, Kateřina Aragonská, panovníci, informace, wikipedie, Kateřina Aragonská, kde se narodila Kateřina Aragonská?, nežijící, wiki, zajímavosti

Pojem Kateřina Aragonská je v kategorii Panovníci, ilustrační obrázek

Odkazy na jiné weby a vyhledávače

Hledat heslo Kateřina Aragonská ve Wikipedii

Vyhledat pojem Kateřina Aragonská na Google.cz

Hledejte bez špehování slovo Kateřina Aragonská ve vyhledávači DuckDuckGo

Vyhledat pojem Kateřina Aragonská na Google obrázcích

Najít termín Kateřina Aragonská ve vyhledávači Yandex

Dál můžete zkusit hledat slovo Kateřina Aragonská například v Seznam.cz slovníku cizích slov, v nabídce zboží na Heureka.cz, v obrázcích, videích a zvucích z projektu Wikimedia Commons, ve fulltextu Yahoo.com nebo v Google překladači.

Náhodných výběr osobností, odborných termínů, pojmů a hesel

Biografie, životopis, kdo je to Kateřina Aragonská?

Na stránce jste se mohli dozvědět: Kdo byla Kateřina Aragonská? Kdy se narodila Kateřina Aragonská? Kde se narodila Kateřina Aragonská? Kdy zemřela Kateřina Aragonská? Kateřina Aragonská se nachází v sekci Panovníci

Text vytvořen redaktory Superia.cz. Informace uvedené na těchto stránkách jsou bez záruky. Nemáme prostředky na pravidelnou aktualizace textů. Můžete též vyzkoušet hledat informace osobnost, osobu, člověka Kateřina Aragonská kupř. ve známé Wikipedii, kde naleznete podrobnější popis, resp. životopis. Jména některých osobností se shodují s jinými žijícími i nežijícími a to napříč obory. Hledejte proto osobnost Kateřina Aragonská i v jiné kategorii než je panovníci.