Kdo je to?
Kdo byl Karel Toman? Životopis Karel Toman, osobnosti, slavný člověk z kategorie literatura

Karel Toman

Kdo byl Karel Toman? Životopis, zajímavosti, informace, biografie, literatura

Karel Toman, vlastním jménem Antonín Bernášek, byl český básník, překladatel, kritik a publicista hlásící se k anarchismu.
Karel Toman se narodil 25. února 1877 v rodině rolníka. Gymnázium začal studovat ve Slaném, poté přešel do Příbrami. Výborně mu šla řečtina, začal se zde zajímat o antickou literaturu a účastnil se literárních aktivit v kroužku přátel - H. Jelínek, J. Matějka, K. Sezima a L. Suchý. Po maturitě začal studovat práva, ale studium nedokončil. Praha však na něm zanechala tvůrčí stopy, protože se zde seznámil se skupinou anarchistických básníků pod vedením S. K. Neumanna a začal přispívat do časopisu Nový kult. Byl také členem Kruhu československých spisovatelů a literárního sdružení Syrinx. Žil přitom svobodomyslným životem a střídal různá zaměstnání, jako například účetní, písař, pracovník v různých redakcích včetně Ottova slovníku naučného. Anarchistický pohled na svět jej také často přivedl k cestování po západní Evropě, po názorovém rozchodu s rodiči žil chvíli ve Vídni, potom se vydal na cestu přes Německo a Holandsko do Anglie. Doma i v zahraničí se často potýkal s finančními těžkostmi, protože žil jen z honorářů za překlady a z platu za příležitostnou výuku francouzštiny. Z cest si tedy domů přinesl spíše negativní zážitky z nuzného života svého i svých přátel v západních metropolích. Přes další povolání a další cesty po Evropě (Dalmácie) se roku 1915 oženil. Avšak ani manželství jej nedrželo doma, vyrážel na toulky po venkově, na kterých jej doprovázeli například bratři Čapkové, Viktor Dyk nebo J. S. Machar. Po první světové válce byl zaměstnán v knihovně Národního shromáždění, ale v roce 1925 byl kvůli vážné srdeční chorobě penzionován. Za svou literární činnost obdržel mnoho ocenění, přímo od prezidenta republiky pak dostal finanční příspěvek na svou léčbu. V roce 1928 se stal členem ČAVU. Ve 30. letech absolvoval pobyty v lázních v Poděbradech. Za 2. světové války pobýval hlavně v Rokycanech, jen občas v Praze, kde také zemřel. Pohřben je na vyšehradském hřbitově.
Tomanova lyrika je sevřená i rozporná zároveň. Prolíná se jí touha po nezávislém, autentickém životě a hledání trvalých hodnot. Rozpory najdeme - stejně jako v jeho životě - například mezi touhou po domově a přitažlivostí tuláckých výprav po Evropě, osobní svobodou a rodinnými závazky aj. Debutoval sbírkou Pohádky krve, z níž čiší symbolismus, dekadence, deziluze ze života, ale i třeba secesní ornament; symboly krve a těla mají symbolizovat ženu, která je vyzývána k bohatému a intenzivnímu prožitku, a to jak duchovnímu, tak i tělesnému. Sbírka Torzo života ještě více dramatizuje život, bolest, lásku a erotiku. Melancholická pouť pak přináší obohacení o zážitky z cest z Londýna a Paříže. Sluneční hodiny představují vrchol Tomanovy tvorby, která se snaží o to, nalézt určitou harmonii lidského nitra. Ve sbírkách Měsíce, Verše rodinné a jiné a Hlas ticha jako by se přece jen básníkovo nitro uklidnilo a navrací se k rodinným tradicím a hodnotám. V jedné z posledních knih - Stoletý kalendář - se vrátil se svým původním motivům a kontrastům a rozpracoval je z hlediska své tehdy již životní moudrosti.Kdo byl Karel Toman? Životopis Karel Toman, osobnosti, slavný člověk z kategorie literatura

Hlavní informace o osobě Karel Toman

Národnost: česká
Datum narození: 25. 2. 1877
Místo narození: Kokovice u Slaného
Datum úmrtí: 12. 6. 1946

Budeme rádi, pokud budete tuto stručnou biografii s osobou Karel Toman sdílet s ostatními na webových službách typu Pinterest, Facebook, Twitter nebo Reddit.

 Sdílet na Pinterestu    Sdílet na Redditu        Sdílet na Facebooku    Sdílet na Twitteru    

Vzpomenete si na definici slova Enuréza? Pamatujete si definici pojmu Nostalgie? Vzpomněli byste si co znamená slovo Prdelačka? Vzpomněli byste si co znamená slovo Kreditní karta?

Klíčová slova: literatura, vysvětlení, literatura, kde se narodil Karel Toman?, život, nežijící, datum narození, národnost, místo narození, popis, lexikon, Kdy zemřel Karel Toman, wikipedie, informace, kdo to je, Karel Toman

Pojem Karel Toman je v kategorii Literatura, ilustrační obrázek

Další možné informační zdroje

Zkusit najít slovo Karel Toman ve Wikislovníku

Hledat výraz Karel Toman ve fulltextu Seznam.cz

Zkusit najít Karel Toman v ekologickém vyhledávači Ecosia.org

Najít výraz Karel Toman ve fulltextu vyhledávače Info.com

Najít slovo Karel Toman ve fulltextovém vyhledávači Bing.com

Dál můžete zkusit hledat slovo Karel Toman například v Microsoft Bing, v projektu slovnik.cz, ve fulltextu Google.cz, v Seznam.cz slovníku cizích slov nebo v Lingea slovnících.

Víte co znamenají tato slova, hesla, osobnosti, odborné termíny a pojmy?

Stručná biografie, resp. životopis osoby Karel Toman

Text na tomto webu vám dal odpověď na otázku Kdo byl Karel Toman? Kdy se narodil Karel Toman? Kde se narodil Karel Toman? Kdy zemřel Karel Toman? Karel Toman je v sekci Literatura

Kategorie literatura, básník starý, karel Toman, ilustrační obrázek

Text vytvořen redaktory Superia.cz. Provozovatel v žádném případě neručí za aktuálnost údajů uveřejněných na webu. Není v našich silách pravidelně aktualizovat texty na tomto webu. Zkuste též hledat informace osobnost, osobu, člověka Karel Toman řekněme v projektu Wikipedie, kde můžete najít nejspíš delší text, resp. životopis. Jména některých osobností se shodují s jinými žijícími i nežijícími a to napříč obory. Hledejte proto osobnost Karel Toman i v jiné kategorii než je literatura.