Kdo je to?
Kdo byl Al-Chorezmí? Životopis Al-Chorezmí, osobnosti, slavný člověk z kategorie věda

Al-Chorezmí

Kdo byl Al-Chorezmí? Životopis, zajímavosti, informace, biografie, věda

Al-Chorezmí, celým jménem Abú Abd Alláh Muhammad Ibn Músá Al-Chorezmí Abú Dža’far, byl perský astronom a matematik. Al-Chorezmí se pravděpodobně narodil v perském městě Chórezm (dnešní Chiva ve státě Uzbekistán). Některé prameny udávají místo narození Bagdád. Předpokládá se, že jeho rodnou řečí byla perština, nicméně svá díla psával v arabském jazyce.
Během života pobýval v Bagdádu na dvoře chalífy Al-Ma’múna, který pocházel z dynastie Abbás.
Al-Chorezmí napsal přibližně roku 825 aritmetický traktát Kitáb al-džám’a wa-l-tafríq bil-hisáb al-hindi. Tento traktát v roce 1145 přeložil Robert z Chesteru do latinského názvu Algorithmi de numero indorum, čímž se evropské země seznámily s pojednáním o čísle 0.
Dále začal pokládat algebru za samostatnou matematickou disciplínu. Popsal ji ve svém spise Hisáb al-džabr wa-l-muqábala. Slovo algebra pochází tedy z arabského výrazu al-džabr.
Al-Chórezmího jméno se latinsky přepisovalo jako Al-Gorizmí a následně jako Algoritmí. Tohle označení se později stalo základem pro matematický výraz algoritmus.
Je mu také připisován objev neznámé X. V jeho spise Al-džabr ua’l-muqábala popisoval neznámou jako aš-šaí (věc) a označil ji symbolem X.
Al-Chorezmí zemřel kolem roku 846.Kdo byl Al-Chorezmí? Životopis Al-Chorezmí, osobnosti, slavný člověk z kategorie věda

Základní informace o osobě Al-Chorezmí

Národnost: perská
Datum narození: 8. století
Místo narození: Chiva, Uzbekistán
Datum úmrtí: 846

Potěší nás, pokud budete sdílet tuto odpověď na otázku kdo je Al-Chorezmí? s kolegy, přáteli a partnery na Redditu, Twitteru nebo Facebooku.

  Sdílet na Twitteru      Sdílet na Facebooku   Sdílet na Redditu        Sdílet na Pinterestu  

Víte co je Rondel? Pamatujete si definici pojmu Greenwashing? Rozumíte pojmu Rotary Club? Vzpomněli byste si co znamená slovo Meziúvěr?

Klíčová slova: osobnost, věda, zajímavosti, nežijící, biografie, život, životopis, popis, místo narození, Al-Chorezmí, datum narození, kdo je Al-Chorezmí?, lexikon, datum úmrtí, Kdy zemřel Al-Chorezmí, osobnosti

Pojem Al-Chorezmí je v kategorii Věda, ilustrační obrázek

Linky na další online zdroje

Zkusit najít frázi Al-Chorezmí ve fulltextovém vyhledávači Bing.com

Zkusit najít termín Al-Chorezmí ve Wikipedii

Hledat pojem Al-Chorezmí ve vyhledávači Yahoo

Hledat heslo Al-Chorezmí ve vyhledávači Yandex

Vyhledat termín Al-Chorezmí ve fulltextu vyhledávače Info.com

Dál můžete zkusit hledat slovo Al-Chorezmí například ve Wikipedii, v Lingea slovnících, ve videích na Youtube, ve vyhledávači Seznam.cz nebo v projektu slovnik.cz.

Často žádané pojmy, osoby, výrazy, osobnosti, odborné termíny a slova

Biografie, životopis, kdo je to Al-Chorezmí?

Právě jste zjistili Kdo byl Al-Chorezmí? Kdy se narodil Al-Chorezmí? Kde se narodil Al-Chorezmí? Kdy zemřel Al-Chorezmí? Al-Chorezmí je v sekci Věda

Kategorie věda, vědec injekce, al-Chorezmí, ilustrační obrázek

Text vytvořen redaktory Superia.cz. Provozovatel neručí za správnost a úplnost informací na těchto webových stránkách. Některé informace již mohou být zastaralé nebo neaktuální. Zkuste též najít informace osobnost, osobu, člověka Al-Chorezmí kupř. ve známé Wikipedii, kde naleznete podrobnější popis, resp. životopis. Jména některých osobností se shodují s jinými žijícími i nežijícími a to napříč obory. Hledejte proto osobnost Al-Chorezmí i v jiné kategorii než je věda.