Kdo je to?
Kdo byl Ayrton Senna? Životopis Ayrton Senna, osobnosti, slavný člověk z kategorie sport

Kdo byl Ayrton Senna?

Kdo byl Ayrton Senna? Životopis, informace, biografie, sport

Ayrton Senna da Silva byl brazilský profesionální závodník Formule 1 a trojnásobný držitel titulu mistra světa ve Formuli 1. Senna se narodil v brazilském městě Sao Paulo. Závodění se začal věnovat v útlém věku a prvního závodu se zúčastnil ve 13 letech (1973). Ve stejném roce zvítězil ve svém prvním závodě. O čtyři roky později se stal mistrem v motokárách Jižní Ameriky v sezóně 1976-77. Od roku 1981 působil v Anglii, kde závodil v britské formuli Ford 1600. Hned v první sezóně získal titul. V následujícím roce mu šéf stáje McLaren Ron Dennis dal možnost závodit ve Formuli 1, ale tehdy to Senna odmítl.
Ve Formuli 1 začal závodit až v roce 1984 (ve 24 letech) ve stáji Toleman, a to ve Velké ceně Brazílie (Rio de Janeiro). Po první sezóně skončil na 9. místě. V další sezóně přestoupil do stáje Lotus. V sezóně zvítězil celkem ve dvou závodech GP (v Portugalsku a v Belgii) a celkově skončil na 4. místě.
Sezóna 1986 byla pro Sennu stejně úspěšná jako sezóna 1985, protože skončil opět na celkovém 4. místě. Sezónu 1987 dokončil na 3. místě.
V sezóně 1988 přestoupil do stáje McLaren a hned v první sezóně u nové stáje vyhrál svůj první titul. Ve druhé sezóně v McLarenu (1989) skončil na celkovém druhém místě. O rok později se opět radoval z titulu mistra světa (1990), stejně tak o rok později (1991). Senna zažil slabší sezónu v roce 1992, kdy skončil až na 4. místě. O comeback se pokusil v následujícím roce, ale nakonec skončil na 2. místě.
V sezóně 1994 se přesunul do stáje Williams. Bohužel se mu nedařilo a dokonce nedokončil první dva závody. Den 1. 5. 1994 se stal pro Sennu osudným, když v závodě GP San Marina v Imole vyjel z tratě, naboural do betonové zdi a na následky zranění hlavy zemřel. Bylo mu pouhých 34 let.
Po jeho smrti vznikla nevládní organizace s názvem Institut Ayrtona Senny, která má pomoct mladým Brazilcům vytvářet lepší příležitosti pro život a rozvoj.Kdo byl Ayrton Senna? Životopis Ayrton Senna, osobnosti, slavný člověk z kategorie sport

Hlavní informace o osobě Ayrton Senna

Národnost: brazilská
Datum narození: 21. 3. 1960
Místo narození: Sao Paulo, Brazílie
Datum úmrtí: 1. 5. 1994

Budeme rádi, pokud budete tuto stručnou biografii s osobou Ayrton Senna sdílet s ostatními na Facebooku, Redditu, Pinterestu nebo Twitteru.

 Sdílet na Pinterestu    Sdílet na Facebooku    Sdílet na Twitteru      Sdílet na Redditu      

Znáte definici termínu Prvovýstup? Vzpomněli byste si na význam slova Zirkon? Vzpomněli byste si co označuje výraz Hardware? Znáte definici termínu Jurta?

Klíčová slova: národnost, wikipedie, kdy se narodil Ayrton Senna?, místo narození, Kdy zemřel Ayrton Senna, sport, kdo to je, osobnost, nežijící, narození, Ayrton Senna, wiki, zajímavosti, život, popis, vysvětlení

Pojem Ayrton Senna je v kategorii Sport, ilustrační obrázek

Hledejte v dalších zdrojích

Hledat frázi Ayrton Senna na Google obrázcích

Vyhledat pojem Ayrton Senna ve Wikislovníku

Najít termín Ayrton Senna v ekologickém vyhledávači Ecosia.org

Zkusit najít heslo Ayrton Senna ve fulltextu vyhledávače Info.com

Vyhledat slovo Ayrton Senna ve fulltextovém vyhledávači Bing.com

Dál můžete zkusit hledat slovo Ayrton Senna například v evropském vyhledávači Qwant, v Lingea slovnících, ve ruském vyhledávači Yandex, ve vyhledávači chránícího soukromí - DuckDuckGo nebo v ABC slovníku cizích slov a synonym.

Tipy na další významy slov, osobnosti, pojmy a termíny

Životopis, kdo je Ayrton Senna? Stručná biografie

Nyní už nejspíš víte Kdo byl Ayrton Senna? Kdy se narodil Ayrton Senna? Kde se narodil Ayrton Senna? Kdy zemřel Ayrton Senna? Ayrton Senna patří do sekce Sport

Výše uvedený text byl napsán redaktorkami Superia.cz. Provozovatel v žádném případě neručí za aktuálnost, správnost a přesnost údajů zveřejněných na stránkách. Pochopte prosím, že definice nemohou být pravidelně aktualizovány. Pokuste se též vyhledat informace osobnost, osobu, člověka Ayrton Senna dejme tomu v otevřené encyklopedii Wikipedia, kde můžete najít nejspíše delší a podrobnější text, resp. životopis. Jména některých osobností se shodují s jinými žijícími i nežijícími a to napříč obory. Hledejte proto osobnost Ayrton Senna i v jiné kategorii než je sport.