Kdo je to?
Kdo byl Ayrton Senna? Životopis Ayrton Senna, osobnosti, slavný člověk z kategorie sport

Kdo byl Ayrton Senna?

Kdo byl Ayrton Senna? Životopis, informace, biografie, sport

Ayrton Senna da Silva byl brazilský profesionální závodník Formule 1 a trojnásobný držitel titulu mistra světa ve Formuli 1. Senna se narodil v brazilském městě Sao Paulo. Závodění se začal věnovat v útlém věku a prvního závodu se zúčastnil ve 13 letech (1973). Ve stejném roce zvítězil ve svém prvním závodě. O čtyři roky později se stal mistrem v motokárách Jižní Ameriky v sezóně 1976-77. Od roku 1981 působil v Anglii, kde závodil v britské formuli Ford 1600. Hned v první sezóně získal titul. V následujícím roce mu šéf stáje McLaren Ron Dennis dal možnost závodit ve Formuli 1, ale tehdy to Senna odmítl.
Ve Formuli 1 začal závodit až v roce 1984 (ve 24 letech) ve stáji Toleman, a to ve Velké ceně Brazílie (Rio de Janeiro). Po první sezóně skončil na 9. místě. V další sezóně přestoupil do stáje Lotus. V sezóně zvítězil celkem ve dvou závodech GP (v Portugalsku a v Belgii) a celkově skončil na 4. místě.
Sezóna 1986 byla pro Sennu stejně úspěšná jako sezóna 1985, protože skončil opět na celkovém 4. místě. Sezónu 1987 dokončil na 3. místě.
V sezóně 1988 přestoupil do stáje McLaren a hned v první sezóně u nové stáje vyhrál svůj první titul. Ve druhé sezóně v McLarenu (1989) skončil na celkovém druhém místě. O rok později se opět radoval z titulu mistra světa (1990), stejně tak o rok později (1991). Senna zažil slabší sezónu v roce 1992, kdy skončil až na 4. místě. O comeback se pokusil v následujícím roce, ale nakonec skončil na 2. místě.
V sezóně 1994 se přesunul do stáje Williams. Bohužel se mu nedařilo a dokonce nedokončil první dva závody. Den 1. 5. 1994 se stal pro Sennu osudným, když v závodě GP San Marina v Imole vyjel z tratě, naboural do betonové zdi a na následky zranění hlavy zemřel. Bylo mu pouhých 34 let.
Po jeho smrti vznikla nevládní organizace s názvem Institut Ayrtona Senny, která má pomoct mladým Brazilcům vytvářet lepší příležitosti pro život a rozvoj.Kdo byl Ayrton Senna? Životopis Ayrton Senna, osobnosti, slavný člověk z kategorie sport

Základní informace o osobě Ayrton Senna

Národnost: brazilská
Datum narození: 21. 3. 1960
Místo narození: Sao Paulo, Brazílie
Datum úmrtí: 1. 5. 1994

Líbí se stručný životopis s osobou Ayrton Senna? Pak se podělte s přáteli na specializovaných společenských sítích Twitter, Redditu nebo Facebook.

 Sdílet na Facebooku   Sdílet na Pinterestu    Sdílet na Redditu         Sdílet na Twitteru    

Znáte definici termínu Prvovýstup? Rozumíte pojmu Obrat? Vzpomněli byste si co označuje výraz Osmifinále? Znáte pojem Klinická studie?

Klíčová slova: Kdy zemřel Ayrton Senna, sport, osobnosti, sport, Ayrton Senna, kde se narodil Ayrton Senna?, informace, wiki, popis, biografie, datum narození, životopis, lexikon, kdo je Ayrton Senna?, národnost, Ayrton Senna

Pojem Ayrton Senna je v kategorii Sport, ilustrační obrázek

Více informací o pojmu Ayrton Senna lze najít v následujících zdrojích

Vyhledat heslo Ayrton Senna ve Wikipedii

Najít termín Ayrton Senna na Google obrázcích

Hledat videa s názvem Ayrton Senna na Youtube

Najít termín Ayrton Senna na Google.cz

Najít výraz Ayrton Senna v ekologickém vyhledávači Ecosia.org

Dál můžete zkusit hledat slovo Ayrton Senna například ve ruském vyhledávači Yandex, v projektu slovnik.cz, ve vyhledávači Seznam.cz, v obrázcích, videích a zvucích z projektu Wikimedia Commons nebo v ABC slovníku cizích slov a synonym.

Jiné zajímavé termíny, pojmy, hesla, slova, osobnosti, lidi

Životopis, kdo je Ayrton Senna? Stručná biografie

Text na tomto webu vám dal odpověď na otázku Kdo byl Ayrton Senna? Kdy se narodil Ayrton Senna? Kde se narodil Ayrton Senna? Kdy zemřel Ayrton Senna? Ayrton Senna patří do sekce Sport

Text byl sepsán pro server Superia.cz. Vyhrazujeme si možnost chyb v textech. Nemůžeme pravidelně aktualizovat všechny texty. Vyzkoušejte nalézt osobnost, osobu, člověka Ayrton Senna dejme tomu třeba v projektu Wikipedia, kde naleznete komplexní text, resp. životopis. Jména některých osobností se shodují s jinými žijícími i nežijícími a to napříč obory. Hledejte proto osobnost Ayrton Senna i v jiné kategorii než je sport.