Kdo je to?
Kdo byl Ayrton Senna? Životopis Ayrton Senna, osobnosti, slavný člověk z kategorie sport

Ayrton Senna

Kdo byl Ayrton Senna? Životopis, zajímavosti, informace, biografie, sport

Ayrton Senna da Silva byl brazilský profesionální závodník Formule 1 a trojnásobný držitel titulu mistra světa ve Formuli 1. Senna se narodil v brazilském městě Sao Paulo. Závodění se začal věnovat v útlém věku a prvního závodu se zúčastnil ve 13 letech (1973). Ve stejném roce zvítězil ve svém prvním závodě. O čtyři roky později se stal mistrem v motokárách Jižní Ameriky v sezóně 1976-77. Od roku 1981 působil v Anglii, kde závodil v britské formuli Ford 1600. Hned v první sezóně získal titul. V následujícím roce mu šéf stáje McLaren Ron Dennis dal možnost závodit ve Formuli 1, ale tehdy to Senna odmítl.
Ve Formuli 1 začal závodit až v roce 1984 (ve 24 letech) ve stáji Toleman, a to ve Velké ceně Brazílie (Rio de Janeiro). Po první sezóně skončil na 9. místě. V další sezóně přestoupil do stáje Lotus. V sezóně zvítězil celkem ve dvou závodech GP (v Portugalsku a v Belgii) a celkově skončil na 4. místě.
Sezóna 1986 byla pro Sennu stejně úspěšná jako sezóna 1985, protože skončil opět na celkovém 4. místě. Sezónu 1987 dokončil na 3. místě.
V sezóně 1988 přestoupil do stáje McLaren a hned v první sezóně u nové stáje vyhrál svůj první titul. Ve druhé sezóně v McLarenu (1989) skončil na celkovém druhém místě. O rok později se opět radoval z titulu mistra světa (1990), stejně tak o rok později (1991). Senna zažil slabší sezónu v roce 1992, kdy skončil až na 4. místě. O comeback se pokusil v následujícím roce, ale nakonec skončil na 2. místě.
V sezóně 1994 se přesunul do stáje Williams. Bohužel se mu nedařilo a dokonce nedokončil první dva závody. Den 1. 5. 1994 se stal pro Sennu osudným, když v závodě GP San Marina v Imole vyjel z tratě, naboural do betonové zdi a na následky zranění hlavy zemřel. Bylo mu pouhých 34 let.
Po jeho smrti vznikla nevládní organizace s názvem Institut Ayrtona Senny, která má pomoct mladým Brazilcům vytvářet lepší příležitosti pro život a rozvoj.Kdo byl Ayrton Senna? Životopis Ayrton Senna, osobnosti, slavný člověk z kategorie sport

Základní informace o osobě Ayrton Senna

Národnost: brazilská
Datum narození: 21. 3. 1960
Místo narození: Sao Paulo, Brazílie
Datum úmrtí: 1. 5. 1994

Potěší nás, pokud budete sdílet tuto odpověď na otázku kdo je Ayrton Senna? s vašimi přáteli na internetových společenských sítích typu Pinterest, Reddit, Twitter či Facebooku, který je z nich nejznámější a nejpopulárnější.

 Sdílet na Facebooku    Sdílet na Twitteru      Sdílet na Pinterestu    Sdílet na Redditu      

Znáte definici termínu Palice? Vzpomněli byste si co označuje výraz Exacerbace? Vzpomněli byste si co označuje výraz Ezoterika? Znáte termín Kriket?

Klíčová slova: informace, popis, biografie, zajímavosti, život, životopis, wikipedie, datum narození, Ayrton Senna, wiki, sport, kdo je Ayrton Senna?, místo narození, Kdy zemřel Ayrton Senna, osobnosti, kdo to je

Pojem Ayrton Senna je v kategorii Sport, ilustrační obrázek

Doporučené zdroje informací k dalšímu studiu

Vyhledat slovo Ayrton Senna v ekologickém vyhledávači Ecosia.org

Hledejte bez špehování slovo Ayrton Senna ve vyhledávači DuckDuckGo

Hledat heslo Ayrton Senna na Google.cz

Vyhledat heslo Ayrton Senna ve Wikislovníku

Vyhledat pojem Ayrton Senna ve fulltextovém vyhledávači Bing.com

Dál můžete zkusit hledat slovo Ayrton Senna například ve ruském vyhledávači Yandex, ve slovníku moderních slangových výrazů - Čeština 2.0, ve ekologickém vyhledávači Ecosia, ve videích na Youtube nebo v projektu slovnik.cz.

Náhodných výběr osobností, odborných termínů, pojmů a hesel

Biografie, životopis, kdo je to Ayrton Senna?

Teď už víte Kdo byl Ayrton Senna? Kdy se narodil Ayrton Senna? Kde se narodil Ayrton Senna? Kdy zemřel Ayrton Senna? Ayrton Senna je v kategorii Sport

Kategorie sport, potápěč, ayrton Senna, ilustrační obrázek

Uvedený text sepsán reaktory Superia.cz. Pečlivě jsme zkontrolovali všechny informace a údaje. Přesto však nevylučujeme, že je v textech chyba. Údaje na stránkách nemusí být aktuální. Přes veškerou snahu bohužel nestíháme pravidelnou aktualizaci informací. Pro aktuální informace zkuste hledat osobnost, osobu, člověka Ayrton Senna třeba v projektu Wikipedia.cz, kde naleznete nejspíš podrobnější text, resp. životopis. Jména některých osobností se shodují s jinými žijícími i nežijícími a to napříč obory. Hledejte proto osobnost Ayrton Senna i v jiné kategorii než je sport.