Kdo je to?
Kdo byl Kosmas? Životopis Kosmas, osobnosti, slavný člověk z kategorie literatura

Kosmas

Kdo byl Kosmas? Životopis, zajímavosti, informace, biografie, literatura

Kosmas byl děkanem svatovítské kapituly, je autorem latinsky psané Kroniky české a také zakladatelem českého středověkého dějepisectví, protože na něj navázali další česky i latinsky píšící kronikáři.
Protože Kosmas žil v dávném středověku, o jeho životě víme jen to, co sám zmiňuje ve své kronice. Nevíme ani kde se narodil, ani kdy přesně (pochybnosti panují dokonce i kolem roku). Základní vzdělání prý získal na pražské katedrální škole, potom studoval v tehdy věhlasném Lutychu a pravděpodobně i na jiných evropských školách. Do českých zemí se vrátil okolo roku 1082 a získal místo jako duchovní v katedrálním chrámu. Kolem roku 1094 se oženil s Božetěchou, což bylo tehdy u světských duchovních běžné. Měl s ní syna Jindřicha, který se později stal také děkanem a poté i proboštem svatovítské kapituly. Vysvěcen na kněze byl roku 1099 v Ostřihomi. Děkanem svatovítské kapituly byl určitě již před rokem 1110 a byl jím až do své smrti.
Jediným dílem, které se nám po Kosmovi dochovalo, je Kronika česká (Chronica Boëmorum), latinsky psané dílo, které vznikalo v letech 1119 až 1125 (tedy do smrti autora). Je rozděleno do tří částí: první začíná v dávném pravěku a zachycuje první znění mýtů a legend až do nastolení Břetislava I., druhý díl pak obsahuje období do nastolení Břetislava II., a poslední, třetí díl obsahuje události do smrti Vladislava I. a nastoupení jeho bratra Soběslava na trůn (1125). Kosmas čerpal z pramenů jako třeba Epilogus Moraviae et Bohemiae, Privilegium Moraviensis ecclesiae, Světová kronika Regina z Prümu a různých domácích spisů. Události ze své doby čerpal přímo ze svého pozorování a pozorování politických dějů - přece jen se pohyboval v těsné blízkosti knížecího dvora a církevních kruhů.
Báje a legendy zpracovával podle ústního podání a chtěl je zachovat pro budoucí generace jako vzor a tradici. Čím více se blížil své době, tím spíše se věnoval především životu a činům českých knížat, snažil se vyzdvihnout jejich činy, které měly uhájit mír a hlavně uhájit vlastní zemi oproti zásahům zvenčí. Velmi cenné je Kosmovo vlastenectví.
Aby byla kronika čtivá, je potřeba ocenit, že Kosmas používal velmi živý jazyk, strhující vyprávění, fiktivní dialogy mezi postavami, výroky, biblická rčení a přirovnání, a dokonce i anekdoty. Proto má kronika hodnotu nejen zpravodajskou, ale i literární. A musíme dodat, že dodnes je významným pramenem i pro moderní historiky, ačkoliv ti samozřejmě znají limity takovéhoto díla.Kdo byl Kosmas? Životopis Kosmas, osobnosti, slavný člověk z kategorie literatura

Hlavní informace o osobě Kosmas

Národnost: česká
Datum narození: asi 1045
Datum úmrtí: 21. 10. 1125

Popis osobnosti Kosmas můžete sdílet s dalšími osobami prostřednictvím uvedených tlačítek na sociálních sítích Facebook nebo Twitter.

  Sdílet na Twitteru      Sdílet na Facebooku   Sdílet na Pinterestu    Sdílet na Redditu      

Vzpomněli byste si na význam slova ROM? Vzpomenete si na definici slova Kybernetika? Víte co je Záhlubník? Vzpomněli byste si na význam slova Pátá kolona?

Klíčová slova: wiki, osobnost, zajímavosti, literatura, kdy se narodil Kosmas?, lexikon, biografie, wikipedie, vysvětlení, kdo je Kosmas?, Kosmas, osobnosti, Kosmas, Kdy zemřel Kosmas, literatura, životopis

Pojem Kosmas je v kategorii Literatura, ilustrační obrázek

Doporučené zdroje informací k dalšímu studiu

Hledat heslo Kosmas ve vyhledávači Yahoo

Najít heslo Kosmas v ekologickém vyhledávači Ecosia.org

Hledat frázi Kosmas ve fulltextu Seznam.cz

Hledat heslo Kosmas ve vyhledávači Qwant

Hledejte bez špehování slovo Kosmas ve vyhledávači DuckDuckGo

Dál můžete zkusit hledat slovo Kosmas například ve ekologickém vyhledávači Ecosia, v Google překladači, ve Wikislovníku, ve fulltextu Google.cz nebo ve slovníku moderních slangových výrazů - Čeština 2.0.

Náhodná hesla, významy slov, odborné termíny, výrazy, pojmy, osobnosti

Biografie, životopis, kdo je to Kosmas?

Teď už znáte odpověď na otázku Kdo byl Kosmas? Kdy se narodil Kosmas? Kdy zemřel Kosmas? Kosmas se nachází v kategorii Literatura

Kategorie literatura, spisovatelka píše, kosmas, ilustrační obrázek

Sepsáno redaktory Superia.cz. Neručíme za pravdivost, aktuálnost a přesnost informací uvedených na těchto internetových stránkách. Údaje na stránkách nemusí být aktuální. Přes veškerou snahu bohužel nestíháme pravidelnou aktualizaci informací. Zkuste najít informace osobnost, osobu, člověka Kosmas dejme tomu například ve Wikipedii, kde můžete najít nejspíše delší a podrobnější text, resp. životopis. Jména některých osobností se shodují s jinými žijícími i nežijícími a to napříč obory. Hledejte proto osobnost Kosmas i v jiné kategorii než je literatura.