Kdo je to?
Kdo byla Eliška Krásnohorská? Životopis Eliška Krásnohorská, osobnosti, slavná žena z kategorie literatura

Kdo byla Eliška Krásnohorská?

Kdo byla Eliška Krásnohorská? Životopis, informace, biografie, literatura

Eliška Krásnohorská, vlastním jménem Alžběta Pechová, byla česká básnířka, prozaička, literární kritička, libretistka oper Bedřicha Smetany a dalších skladatelů, překladatelka a pracovnice ženského hnutí.
Eliška se narodila 18. listopadu 1847 v Praze jako předposlední z osmi děti řemeslníka. Svůj pseudonym si později zvolila podle mylného přesvědčení svého otce, že pochází z rytířského rodu Pechů z Krásné Hory. Otec jí však zemřel, když jí byly 3 roky. Rodina pak žila velmi skromně, přesto Eliška absolvovala základní vzdělání na soukromé dívčí škole, potom navštěvovala Ústav pro ženské ruční práce na Malé Straně. Většinu vzdělání však získala samostudiem. Jako dospělá se stala redaktorkou Ženských listů, tajemnicí a později předsedkyní Ženského výrobního spolku a zakladatelkou první dívčí střední školy v Rakousku - Minerva. Literárně tvořit začala ve 60. letech, tehdy se seznámila s Vítězslavem Hálkem, který její verše uveřejňoval v Lumíru. Také se spřátelila s Karolinou Světlou, s níž spolupracovala i v ženském hnutí. Bohužel v téže době se u ní projevila vážná nemoc kloubů, která ji postihla jak profesně (nemohla se věnovat malířství ani hudbě), tak lidsky (nemohla mít děti, a tak se nikdy nevdala). Léčila se v různých lázních - Teplice, Sedmihorky, Bělohrad. V roce 1974 se natrvalo vrátila do Prahy, 1922 získala čestný doktorát na UK. Ve stáří byla odkázána na pomoc rodiny a přátel. Pohřbena je na Olšanských hřbitovech.
Její literární činnost byla opravdu obsáhlá, a řadí se tak mezi nejčinorodější osobnosti české literatury 19. století vůbec. Ve své době byla nejvíce oceňována za svou tvorbu básnickou. Rané knihy veršů patřily ještě k ruchovské generaci - Ze Šumavy a K slovanskému jihu. Z máje žití je sbírka inspirovaná Vítězslavem Hálkem, tedy již lumírovskými tendencemi. Krásnohorská ve své tvorbě názorně ukazuje, že není potřeba vždy oddělovat národní a mezinárodní tendence, ale v jejich sjednocení lze najít nové hodnoty a směry. Z prózy se Eliška Krásnohorská zaměřovala zejména na pohádky a povídky pro menší i větší děti, ve kterých se silně projevují moralizující tendence. Velmi důležité jsou její povídky pro dospívající dívky, jimiž zaplnila mezeru v tehdejší české literatuře. Krásnohorská se pokoušela i o drama, ale její divadelní hry trochu trpí nedostatkem dramatičnosti i životných motivů. Zato libreta pro významné opery hudebních skladatelů jsou velmi zdařilá a dodnes používaná - z děl Bedřicha Smetany jsou to např. Hubička, Tajemství, Čertova Stěna nebo Viola, kromě toho napsala libreto k Fibichově Blaníku. Jako kritička patřila ke konzervativnímu proudu ruchovců, pracovala v okruhu časopisu Osvěta, přesto dokázala vidět umělecké hodnoty i tam, kde je její souputníci nespatřovali. Napsala také své paměti, které jsou dodnes důležitým pramenem k poznání jejího života i práce.Kdo byla Eliška Krásnohorská? Životopis Eliška Krásnohorská, osobnosti, slavná žena z kategorie literatura

Hlavní data o osobě Eliška Krásnohorská

Národnost: česká
Datum narození: 18. 11. 1847
Místo narození: Praha
Datum úmrtí: 26. 11. 1926

Sdílejte tuto stránku s osobností Eliška Krásnohorská se známými na specializovaných společenských sítích Twitter, Redditu nebo Facebook.

  Sdílet na Twitteru      Sdílet na Facebooku   Sdílet na Redditu        Sdílet na Pinterestu  

Vzpomenete si na definici slova Hlaholice? Víte, co je to Pentalogie? Vzpomněli byste si co znamená slovo Rektifikovaná dlažba? Rozumíte pojmu Epilog?

Klíčová slova: biografie, Eliška Krásnohorská, národnost, zajímavosti, Kdy zemřela Eliška Krásnohorská, místo narození, literatura, kdo je Eliška Krásnohorská?, popis, kdo to je, životopis, kde se narodila Eliška Krásnohorská?, národnost, nežijící, wiki, lexikon

Pojem Eliška Krásnohorská je v kategorii Literatura, ilustrační obrázek

Více informací o slovu Eliška Krásnohorská doporučujeme hledat v těchto zdrojích

Zkusit najít pojem Eliška Krásnohorská ve vyhledávači Qwant

Najít heslo Eliška Krásnohorská ve Wikipedii

Hledat termín Eliška Krásnohorská na Google obrázcích

Zkusit najít výraz Eliška Krásnohorská ve fulltextovém vyhledávači Bing.com

Hledat heslo Eliška Krásnohorská ve vyhledávači Yandex

Dál můžete zkusit hledat slovo Eliška Krásnohorská například ve Wikislovníku, v Lingea slovnících, ve fulltextu Google.cz, v obrázcích, videích a zvucích z projektu Wikimedia Commons nebo ve slovníku moderních slangových výrazů - Čeština 2.0.

Jaké osobnosti, pojmy, odborné termíny a hesla lidé hledají?

Biografie, životopis, kdo je to Eliška Krásnohorská?

Nyní již víte Kdo byla Eliška Krásnohorská? Kdy se narodila Eliška Krásnohorská? Kde se narodila Eliška Krásnohorská? Kdy zemřela Eliška Krásnohorská? Eliška Krásnohorská je v kategorii Literatura

Text vytvořen redaktory Superia.cz. Provozovatel neručí za to, že informace uvedené na portálu, nebo na stránkách na které portál odkazuje, jsou správné, úplné a aktuální. Nemáme prostředky na pravidelnou aktualizace textů. Zkuste též hledat informace osobnost, osobu, člověka Eliška Krásnohorská řekněme třeba na stránkách projektu Wikipedia, kde naleznete podrobný text, resp. životopis. Jména některých osobností se shodují s jinými žijícími i nežijícími a to napříč obory. Hledejte proto osobnost Eliška Krásnohorská i v jiné kategorii než je literatura.