Kdo je to?
Kdo byla Eliška Krásnohorská? Životopis Eliška Krásnohorská, osobnosti, slavná žena z kategorie literatura

Eliška Krásnohorská

Kdo byla Eliška Krásnohorská? Životopis, zajímavosti, informace, biografie, literatura

Eliška Krásnohorská, vlastním jménem Alžběta Pechová, byla česká básnířka, prozaička, literární kritička, libretistka oper Bedřicha Smetany a dalších skladatelů, překladatelka a pracovnice ženského hnutí.
Eliška se narodila 18. listopadu 1847 v Praze jako předposlední z osmi děti řemeslníka. Svůj pseudonym si později zvolila podle mylného přesvědčení svého otce, že pochází z rytířského rodu Pechů z Krásné Hory. Otec jí však zemřel, když jí byly 3 roky. Rodina pak žila velmi skromně, přesto Eliška absolvovala základní vzdělání na soukromé dívčí škole, potom navštěvovala Ústav pro ženské ruční práce na Malé Straně. Většinu vzdělání však získala samostudiem. Jako dospělá se stala redaktorkou Ženských listů, tajemnicí a později předsedkyní Ženského výrobního spolku a zakladatelkou první dívčí střední školy v Rakousku - Minerva. Literárně tvořit začala ve 60. letech, tehdy se seznámila s Vítězslavem Hálkem, který její verše uveřejňoval v Lumíru. Také se spřátelila s Karolinou Světlou, s níž spolupracovala i v ženském hnutí. Bohužel v téže době se u ní projevila vážná nemoc kloubů, která ji postihla jak profesně (nemohla se věnovat malířství ani hudbě), tak lidsky (nemohla mít děti, a tak se nikdy nevdala). Léčila se v různých lázních - Teplice, Sedmihorky, Bělohrad. V roce 1974 se natrvalo vrátila do Prahy, 1922 získala čestný doktorát na UK. Ve stáří byla odkázána na pomoc rodiny a přátel. Pohřbena je na Olšanských hřbitovech.
Její literární činnost byla opravdu obsáhlá, a řadí se tak mezi nejčinorodější osobnosti české literatury 19. století vůbec. Ve své době byla nejvíce oceňována za svou tvorbu básnickou. Rané knihy veršů patřily ještě k ruchovské generaci - Ze Šumavy a K slovanskému jihu. Z máje žití je sbírka inspirovaná Vítězslavem Hálkem, tedy již lumírovskými tendencemi. Krásnohorská ve své tvorbě názorně ukazuje, že není potřeba vždy oddělovat národní a mezinárodní tendence, ale v jejich sjednocení lze najít nové hodnoty a směry. Z prózy se Eliška Krásnohorská zaměřovala zejména na pohádky a povídky pro menší i větší děti, ve kterých se silně projevují moralizující tendence. Velmi důležité jsou její povídky pro dospívající dívky, jimiž zaplnila mezeru v tehdejší české literatuře. Krásnohorská se pokoušela i o drama, ale její divadelní hry trochu trpí nedostatkem dramatičnosti i životných motivů. Zato libreta pro významné opery hudebních skladatelů jsou velmi zdařilá a dodnes používaná - z děl Bedřicha Smetany jsou to např. Hubička, Tajemství, Čertova Stěna nebo Viola, kromě toho napsala libreto k Fibichově Blaníku. Jako kritička patřila ke konzervativnímu proudu ruchovců, pracovala v okruhu časopisu Osvěta, přesto dokázala vidět umělecké hodnoty i tam, kde je její souputníci nespatřovali. Napsala také své paměti, které jsou dodnes důležitým pramenem k poznání jejího života i práce.Kdo byla Eliška Krásnohorská? Životopis Eliška Krásnohorská, osobnosti, slavná žena z kategorie literatura

Hlavní data o osobě Eliška Krásnohorská

Národnost: česká
Datum narození: 18. 11. 1847
Místo narození: Praha
Datum úmrtí: 26. 11. 1926

Sdílejte tuto stránku s osobností Eliška Krásnohorská s vašimi sledujícími na vašich účtech sociálních sítích jako je Pinterest, Reddit, Facebook anebo Twitter.

 Sdílet na Redditu        Sdílet na Facebooku    Sdílet na Twitteru      Sdílet na Pinterestu  

Vzpomenete si na definici slova Domicil? Víte co je Oliva? Vzpomněli byste si co znamená slovo Egalizace? Vzpomněli byste si co označuje výraz Amundi?

Klíčová slova: narození, wikipedie, datum narození, osobnost, literatura, datum úmrtí, kdo to je, kdy se narodila Eliška Krásnohorská?, wiki, biografie, Eliška Krásnohorská, lexikon, Eliška Krásnohorská, zajímavosti, národnost, vysvětlení

Pojem Eliška Krásnohorská je v kategorii Literatura, ilustrační obrázek

Odkazy na jiné weby

Hledejte bez špehování slovo Eliška Krásnohorská ve vyhledávači DuckDuckGo

Vyhledat termín Eliška Krásnohorská ve Wikislovníku

Zkusit najít pojem Eliška Krásnohorská ve fulltextu Seznam.cz

Zkusit najít termín Eliška Krásnohorská na Google.cz

Zkusit najít termín Eliška Krásnohorská na Google obrázcích

Dál můžete zkusit hledat slovo Eliška Krásnohorská například ve Wikislovníku, v nabídce zboží na Heureka.cz, v Seznam.cz slovníku cizích slov, ve Wikipedii nebo v Lingea slovnících.

Náhodná hesla, významy slov, odborné termíny, výrazy, pojmy, osobnosti

Stručná biografie, resp. životopis osoby Eliška Krásnohorská

Na stránce jste se mohli dozvědět: Kdo byla Eliška Krásnohorská? Kdy se narodila Eliška Krásnohorská? Kde se narodila Eliška Krásnohorská? Kdy zemřela Eliška Krásnohorská? Eliška Krásnohorská patří do kategorie Literatura

Kategorie literatura, mladý básník, eliška Krásnohorská, ilustrační obrázek

Text byl sepsán pro server Superia.cz. Texty mohou obsahovat chyby. Pochopte prosím, že nemáme prostředky na častou aktualizaci všech textů. Zkuste najít informace osobnost, osobu, člověka Eliška Krásnohorská řekněme například v populární Wikipedii, kde naleznete delší popis, resp. životopis. Jména některých osobností se shodují s jinými žijícími i nežijícími a to napříč obory. Hledejte proto osobnost Eliška Krásnohorská i v jiné kategorii než je literatura.